Ham pentru Porcutzi---NU!

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

lipitoarea
Nou venit
Nou venit

Mesajde lipitoarea » 23 Dec 2008, 12:33

pai daca stam sa o luam asa cred ca nu le-am pus in pericol viata...sunt destul de destepti(cred si am vazut) sa nu ia in serios tot felul de zgomote...mai ales ca sunt foarte sociabili...in cusca de acasa au tot felul de tuneluri in care se pot ascunde de frica...dar surpriza...de fiecare data cand vine un necunoscut ies afara ca sunt curiosi ce se intampla...nici urma de sperietura...dar sa fiu sincer la inceput am luat un ham pe care acuma il folosesc pe post de jucarica...l-am atarnat de cusca si i-am prins niste clopotei mici de otel...iar atunci cand vin sa le pun fan zdrangane...acum la auzul clopoteilor se ridica amandoi in 2 labute si ma asteapta le pregatesc osptatul...deci luati lese ca variante mai scumpe a jucariilor pentru porculetii vostri..

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde timisoreanca » 20 Ian 2009, 15:51

:( am incercat si eu anu trecut, cu hamurile, si rau am facut!
se gasesc peste tot hamuri ptr porcusori sau ptr dihori, insa m-am convins ca aceste animalute nu sunt facute sa fie tinute in lesa!
S-au speriat f tare cand au simtit hamul pe blanita!
Incercau sa il muste, sa il inlature probabil, si le-am scos-o imediat de pe ele! Le-a trebuit cam jumate de ora sa isi revina din soc :cry:
asta bine ca e deja istorie, insa nu le-as mai supune la un stres inutil. :suicide: nu merita!!! sunt prea frumoase si gingase!

ddeutza
Nou venit
Nou venit

miscare

Mesajde ddeutza » 26 Mai 2009, 22:27

am auzit ca porcusorul se poate plimba si in lesa?Este adevarat? :?:

a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde a`mica » 27 Mai 2009, 07:32

nu este recomandat :shock: este un stres pentru ei.ei nu sunt catei sa ii plimbam in lesa
Imagine
old username:Andrutza

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 27 Mai 2009, 09:23

in primul rand nu scoatem porcusorul pe afara cu lesa sau alte inventii pe care unii le scot nu sa faca un lucru bun ci ca sa scoata bani pe el,daca dorim sa dam porcutul la aer curat il dam,dar in cusca lui acolo el se va simti bine si in siguranta,orice alt loc strain lui il poate panica,in plus plimbarea cu lesa poate fi daunatoare deoarece pe jos sunt o gramada de microbi iar micutul se poate imbolnavi
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

deedee
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde deedee » 27 Mai 2009, 20:30

Nu Nu si iarasi Nu
nu plimbam porculinii in lesa...avem porci nu catelusi!!
bogata imaginatie are omul..daca ar ajuta
la ceva ar fi tare bine...

acus aruncam si cu bete dupa ei si asteptam
sa ni le aduca inpoi...in gurita...
ca doar sunt "bete speciale" inventate de om

Offf..
:nono:

ddeutza
Nou venit
Nou venit

...

Mesajde ddeutza » 27 Mai 2009, 22:24

multumesc pentru sfaturi.....sa va tariasca porcutii(shi voi) :thanks: :thanks:

a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde a`mica » 28 Mai 2009, 07:25

multumim...si al tau sa iti traiasca si tu alaturi de el :lol:
Imagine

old username:Andrutza

deedee
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde deedee » 28 Mai 2009, 21:15

Eee..facem tot ce putem sa te ajutam :D

gabby
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde gabby » 17 Aug 2009, 21:55

Da intr-un timp ma cam rodea sa ii iau lu cipi un ham dar am stat bine si m-am gandit ca ii poate face foarte rau,si nu este caine :puking: o prietena dea mea are o porcuta si i-a luat ham mititica era foarte trista si speriata i-am zis sa termine si sa nu il mai puna si zicea ca nu degeaba a dat 30 zeci de ron (leinoi) degeaba si saraca o scoate afara si pe frig chiar eu tot ii zic dar ea nu intelege + ca porcuta e fffff speriata in ham ..thuamne ce oamnenii :( :cry: :puking:
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 18 Aug 2009, 08:36

I-ai spus despre gemon.ro? Indeamn-o sa se inscrie aici si sa citeasca tot ce inseamna cresterea unui porcut. Plus ca am fi mai multi care am incerca s-o convingem ca lesa nu este indicata deloc.
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 18 Aug 2009, 08:44

Nu vad rostul acestor discutii.Cred ca parerea mea o impartasesc foarte multi de aici,restul poate crede ca si-a luat animal 2 in 1,porcusor si catel.Nu incercati sa faceti asta daca tineti la animalul vostru,il stresati,imi imaginez ca se poate strangula in asa ceva.Poate devin dramatica,dar in incercarea lui de a scapa,poate ramane fara aer.Am observat asta mergand pe strada la un catel care nu acepta lesa.Dupa ce i-au pus-o,catelul nu se mai misca,nu vroia sa mearga.
Va rog,au fost foarte multe discutii despre aceasta tema,mai bine sa nu mai incarcam acest site la care Geda depune efort,macar din respect pentru cat ne-a ajutat.
Multumesc
Gabriela

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 18 Aug 2009, 08:48

Discutii au mai fost si vor mai fi multe. Toti suntem aici pentru a ne ajuta reciproc in ingrijirea corecta a porcutilor si pentru a le oferi noilor veniti sprijin si informatii, asa cum si noua ni s-au furnizat la inceput de catre ceilalti.
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 18 Aug 2009, 09:12

Olimpia,sigur ca sunt de acord,dar consider ca faptul ca unii spun ca porcusorii sunt destepti(chiar daca este adevarat) si nu se vor speria de zgomote si toate cele cred ca pe cei care sunt mai noi ii pot tenta sa incerce,ce strica.Ma ingrozesc la acest gand si nu vreau sa se inteleaga gresit.
P.S:sunt multe lucruri 2 in 1,cafea,saltele gonflabile,dar nu si porcilinii nostri dragi.
Gabriela

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 18 Aug 2009, 09:30

gaby, nu ai putea sa o faci sa intre pe gemon pe fata asta care iese cu porcutul in lesa in fata blocului?
ideea ca daca a cumparat lesa inseamna ca trebuie folosita e o prostie
comerciantii pun in vanzare tot felul de prostii pentru aburirea stapanilor si umplerea conturilor proprii
ma "distreaza" cand citesc "conserve pt catei cu somon-costa 2ron"
pai nici daca ar pune un sfert de solz de somon intr-o conserva tot nu ar putea costa 2 ron
sunt multe porcarii, dar nu trebuie sa le cumparam pt ca exista

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”