Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Stef » 12 Ian 2013, 23:53

Ce material folosesti la saculet pe exterior? Eu la al meu am folosit o bucata dintr-o bluza veche, dar problema e ca monstrisorii stau cat stau in saculet, apoi se urca pe el si il pisalesc bine... :oops: Inauntru fleece-ul ramane uscat, dar evident ca ele tot deasupra stau, acolo unde e ud ~X( Ce e drept, se si usca destul de greu. Asa ca sacu, oricat de apreciat ar fi, nu sta in cusca mai mult de 30 de minute pe zi.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde MaraC » 13 Ian 2013, 01:27

Pai pe exterior am folosit acum filet, bumbac frumos nu mai aveau. Si asta se ude, daca vrei sa nu se ude foloseste si in exterior fleece :smile:

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Stef » 13 Ian 2013, 12:51

Si materialul folosit de mine tot bumbac era... Cred ca o sa (incerc sa) le faccuddlecup-uri, si saculet mai folosim doar la plimbare sau cand pot eu sa verific din 10 in 10 minute ca e uscat.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde anisoara » 13 Ian 2013, 19:16

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde MaraC » 13 Ian 2013, 19:22

Pai ar putea pune fleece exterior - vatelina mijloc - fleece interior, ar merge prin afara custii.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde anisoara » 09 Feb 2013, 16:52

Am pus mana pe ac, ata si ceva materiale si am confectionat si eu ceva :up2:
Imagine
Imagine
Imagine
Mai trebuie sa fac pernute - nu am reusit inca asa ca am pus ceva provizoriu.
Imagine
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Stef » 09 Feb 2013, 16:58

Pare asa confortabil si pufos :heart:
Ce i folosit, burete sau vatelina?

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde anisoara » 09 Feb 2013, 17:03

Vatelina imbracata in bumbac iar la "guri" burete pt a pastra deschizaturile.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Gemon » 10 Feb 2013, 22:05

Felicitari, Anisoara, foarte frumoase!

O membra a forumului nostru maghiar a confectionat un cosulet, vezi http://www.tengerimalac.gemon.ro/index. ... 7#msg86116
Imagine

si sursa de inspiratie aici http://www.varrohaz.hu/szabas-varras/pu ... ka-varras/
Imagine

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Ella Roxette » 11 Feb 2013, 10:35

Foarte frumos :heart: felicitari tuturor celor cale stiu si pot face asa ceva ...

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Stef » 14 Feb 2013, 02:32

Stie cineva daca vatex-ul e acelasi lucru cu vatelina? Sau daca puful sintetic se poate folosi in loc de vatelina? Eu ma gandeam ca nu e prea bun, ca se aduna, dar vanzatoarea sustinea sus si tare ca nu e asa (acum nah, stiu cum sunt ele, orice sa isi vanda marfa). Nu reusesc nicicum sa gasesc vatelina in Cluj, am fost la vreo 5 croitorii si nimic :(

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde Allma » 14 Feb 2013, 10:16

Atata timp cat porcusorii nu ajung la el nu conteaza asa de mult...important e sa fie moale. Verifica-i rezistenta, cat de usor se rupe si daca se inmoaie la apa. Gandeste-te ca pe un accesoriu de orice fel porcinele vor mai face si pipi...si oricum va trebui spalat, peste asta trebuie sa treaca. Daca iti pare rezistent ia o portiune mica si testeaz-o, apoi cumpara cat ai nevoie daca trece testul. La mine vatelina se vinde cu 3-4 lei metrul,daca e tot pe acolo si la tine, o portiune mai mica nu e o problema.
Old username: Andreea_Molly

buboka
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 16 Oct 2012, 09:18
Localitate: Satu Mare

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde buboka » 15 Feb 2013, 22:35

Buna tuturor!

De cand avem porcusori, ma tot chinuiam sa cos oarece accesorii pt. ei/ele...Surse de inspiratie sunt peste tot, incepand cu youtube pana la forumurile tematice si, bineinteles, nu in ultimul rand, aici pe gemon.
Prin "ma chinuiam" vreau sa zic ca le-am cusut cu mana, cu succes mai mare sau mai mic...unele chiar sunt reusite.
Ati patit probabil multi si dintre voi ca unele lenjerii de pat (mai ales cele "mostenite"), cum ar fi fata de perna, nu se potrivesc, ba sunt prea mari, ba prea mici, ba prea inguste. De o vreme ma pregatesc sa merg cu ele la o croitoreasa....nu mai inmultesc cuvintele...esenta ati inteles-o...
...si m-am enervat luni si mi-am cumparat o masina de cusut (si in promotie, si in rata fara dobanda)...si lenjeria de pat e tot asa...pt ca m-am apucat de alte chestii pt porcusori.
Am facut un "cuddle cup" XXL pt baieti ca le place sa doarma sau se sa odihneasca impreuna...problema e ca nu am reusit sa-i si fotografiez asa...poate in weekend reusesc. Am mai facut un sac pt fan, deoarece acele suporturi de fan care sa agata in exteriorul custii nu mi se par ft utile...poze la fel, in weekend.
Si, de ceea ce sunt mandra (sa ma scuzati), cu fotomodele cu tot (in rolul principal: Panda) - e funny faza, deoarece casuta-tunel ce am facut-o cu mana pt Sofi e folosita de Panda, iar "flower-cuddle-cup"-ul de mai jos, facut pt Panda, e folosit (momentan) de Sofi.

iata-mi creatia (normal m-am inspirat de la straini):

Imagine
Imagine

Nu e perfecta, dar eu ii dau un 80%. Nu ma intrebati cum am facut-o, sincer...m-am cam chinuit pana mi-am data seama ce si cum. Pe parcurs m-am ciocnit de tot feluri de obstacole si am invatat din ele. Stiu ce am de facut mai bine sau sa schimb la urmatoarea (pt ca trebuie sa mai fac si pt noi si altora)

reminder - casuta "Sofi Love":
Imagine


Sper sa revin in weekend cu alte poze. Mai vreau sa fac tunel, saculet si un hamac dublu. Eventualii doritori sa ma contacteze prin MP.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde MaraC » 15 Feb 2013, 23:13

Oh, doamne, cuddelcupul ala e GENIAL!! Eu am vazut varianta Briosa, dar si varianta floricica e geniala!!
Am mai vazut niste accesorii pe PiggyPalace, dar pur si simplu nu am vrut sa ma apuc de ele deoarece imi era frica ca nu va iesi nimic!
In mare, sunt SU-PER-BE

Mda, si eu am devenit cam "codasa" si nu am mai pus poze cu ce am mai facut:

O casuta:
Imagine
Imagine

O salteluta cu un "orificiu" special in care sa se poata pune un petpad, pentru luatul in brate:
Imagine

Mai pun cateva poze de pe pt inspiratie

Cuddlecupul-briosa de care ziceam:
Imagine

"Crash Pads"-astea sunt in mai multe modele, sa intrati pe site sa va uitati: mie cel mai mult imi plac astea:
Imagine
Imagine
Imagine

EDIT: Am uitat sa intreb: Numele de pe cuddlecup e cusut la o masina normala sau una speciala? Pentru ca nu cred ca mi-ar iesi asa ceva nici in 10 ani daca as sta cu maina mea "Singer Tradition" :lol:

buboka
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 16 Oct 2012, 09:18
Localitate: Satu Mare

Re: Accesorii "Homemade" pentru porcuti

Mesajde buboka » 15 Feb 2013, 23:27

SINGER TRADITION este si masina mea...deci daca e la fel cu a ta, atunci si tu poti inscriptiona litere sau orice altceva ...si cred ca te-ai descurca, vad ca indemanare ai...se foloseste cusatura zig-zag cu lungimea pasului 0-1, mai aproape de 0....sa incerci pe un material de care nu ai nevoie...plus mai are tot felul de combinatii de cusaturi pe care si eu acum o sa le invat..

Pe piggy palace am intrat intr-o vreme de mai multe ori pe zi...acele crash pad-uri sunt bestiale...chiar vreau sa incerc sa fac unul XXL pt baieti, apoi si pt pisica una XXXL.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori