Frigul si porcutii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
cuki
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 59
Membru din: 01 Apr 2009, 21:38
Localitate: timisoara

Cum se adapteaza porcusorii la temperaturi scazute?

Mesajde cuki » 16 Iun 2009, 20:15

Buna,

Am o intrebare referitor la toleranta porcusorilor la temperaturi mai mici. Eu stau in chirie si peste o luna va trebui sa ma mut. As avea o oferta buna doar ca exista un impediment: incalzirea se face cu convector cu gaz. Proprietara ne-a explicat cum ca peste zi cat suntem plecati la lucru e indicat sa inchidem convectorul. Nu-mi imaginez cam cat poate sa scada temperatura peste zi in perioada de iarna. N-as vrea sa-mi imbolnavesc animalele.
Mai este cineva intr-o astfel de situatie?
Daca aveti vreun sfat sau solutie va rog sa ma ajutati.

Multumesc

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum se adapteaza porcusorii la temperaturi scazute

Mesajde ramona_inka » 16 Iun 2009, 23:20

Porcusorii se adapteaza foarte bine la temperaturi in jur de 15 grade C cu conditia ca schimbarea sa nu survina brusc. :!: Iarna ii putem tine chiar si la 10-12 grade cu conditia sa nu fie umezeala, curent...
http://www.gemon.ro/ingrijirea2.htm#habitat

In cazul tau, in care ai avea caldura de seara pana dimineata cand ai pleca si atunci ai stinge sursa nu ar trebui sa scada sub 10-12 grade temperatura in casa.
Indicat este sa vorbesti (si) cu gazda si eventual alti chiriasi care sunt de mai multa vreme in acel imobil si sa iti dea detalii despre aceasta. E important din este facut imobilul, daca retine caldura sau se raceste repede... depinde si de tine cat vei lipsi de acasa pe timpul zilei.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Iun 2009, 23:39

eu stiu ca sunt probleme cu aceste sisteme de incalzire
poti sa te alegi cu migrene urate de la gaz care nu iese in totalitate afara
daca decizi sa te accepti aceasta oferta poti cumpara un calorifer electric pe care sa il lasi deschis pe parcursul zilei
oricum nici tu nu ai vrea sa te intorci, dupa o zi de munca, intr-un apartament rece :confused:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
cuki
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 59
Membru din: 01 Apr 2009, 21:38
Localitate: timisoara

Mesajde cuki » 17 Iun 2009, 08:21

Ok, pai atunci o sa intreb cat de tare se raceste camera in timpul iernii. Nu e batuta in cuie mutarea acolo dar vroiam sa stiu riscurile dinainte.
Multumesc inca o data pentru lamuriri!

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 19 Iun 2009, 21:57

si la mine se face rece ..am centrala ceea ce este bine insa cusca lui tixi este acoperita si are prosopel in cusca pe care se incalzeste plus ca o mai iau in pat dimineata si doarme cu mine atat iarna cat si acuma vara
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 17 Oct 2009, 14:15


Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 12 Dec 2009, 12:08

bubutzaa

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 12 Dec 2009, 13:48


Avatar utilizator
Bubutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 114
Membru din: 02 Oct 2009, 15:56
Localitate: Galati

Mesajde Bubutza » 12 Dec 2009, 14:49

bubutzaa

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 12 Dec 2009, 15:19

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 10 Mar 2010, 23:49

Eu sunt un pic confuza cu temperaturile. Cand m-am trezit azi dimineata eram traspirata (cu doua paturi invelita ce-i trept), dar mi s-a parut oricum f cald si pentru porcute si am inchis unul din calorifere (avem 2 unul mare unul pe jumatate cat cel mare si l-am inchis pe cel mare mai ales ca ele stau aproape de el). Acum avem caloriferul inchis si s-ar putea ca una dintre ele sa stranute (nu sunt sigura ca atunci cand papa mar cum au acum in cusca se aude de parca ar stranuta). Le-am verificat pe amandoua la nasucuri si ochisori si nu curge nica pe nicaieri. Eu stau in pantaloni de trening si tricou cu maneca scurta si fara ciorapi si desi mi-e un pic de racoare nu mi-e deloc frig. Lor le-o fi bine? Ele mai stranuta uneori si de la fan ca face pulbere, dar cand vreau sa le verific daca sunt langa fan cand stranuta mandrele fuga pe unde vad cu ochii. Deci ce ma sfatuiti? Sa dau drumul si celui de-al doilea calorifer? Uneori cu amandoua pronite ajungem la temperaturi aproape de 24 de grade. d-asta il tot inchid.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 11 Mar 2010, 00:09

indicat este sa avem in casa 15-20 grade asa porcutii se simt foarte bine,tine doar un calorifer si vezi cum se face in casa
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 11 Mar 2010, 00:11

am spart termometrul de camera din greseala si acum nu mai stiu ce temperatura e. Ma gandesc ca daca stau in maneca scurta fara sa dardai de frig nu e rau :D. oricum le-am pus carpite incalzite pe caloriferul care merge in cusca.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 14 Mar 2010, 18:52

Pe timp de iarna cand temperaturile sunt scazute este foarte indicat la asiguri porcusorului/porcusorilor tai temperatura constanta nici prea scazuta nici prea ridicata.Asa cum a spus si Silvia, cel mai bine se simte la temperaturi intre 15-20 grade.
Dar daca nu ai o sursa de caldura si temperatura e putin mai scazuta iti dau un sfat: Sub asternutul custii (talas) aseaza un prosopel impaturat in doua, apoi peste el pune talas de 3-4 centimetri grosime.Si seara, acopera putin cusca cu o paturica mai mica sau cu o haina (dar sa nu o acoperi complet, deoarece porcusorul nu va mai avea aer si se va sufoca) Mult succes!

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 07 Oct 2010, 10:49

porcusorii sufera in aceasta perioada din cauza frigului sau se simt bine la temperaturi scazute? la mine in casa nu este prea cald, nu am gasit saculet din acela pufos de dormit pentru porcuti (am cautat si la hornbach) dar i-am pus o gluga de fas de la o geaca de iarna, am renuntat la talas pe care il rascolea si ajungea tot pe plastic in favoarea scutecelelor pentru catei si i-am pus un prosopel grosut in casuta insa noaptea sta pe casuta si mi-a frica sa nu raceasca...ziua de cate ori pot o iau cu mine in paturica si se tolaneste...


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori