Pericole pentru porcuti

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde khaos » 22 Noi 2011, 12:24

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde irena » 22 Noi 2011, 12:29

eu am de exemplu un suport de fan care vine in interiorul custii. suportul e foarte
inalt. la fel, bestiile il mutau dintr-o parte in alta, uneori ma trezeam dimineata,
iar suportul era pe jos in cusca. asa ca am prins marginile de sus cu putina banda
adeziva. fiind inalt, dintii porcesti nu au cum sa ajunga sa testeze banda, si asa
suportul e stabil.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 22 Noi 2011, 23:47

Te superi daca iti fur ideea? :lol: A mea de exemplu se ridica in picioruse si adulmeca ce e pe cusca, in cazul in care e ceva...si ar fi incantata de asa ceva...dar nu exista pericol sa o loveasca ?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde irena » 23 Noi 2011, 00:09

nu am de ce sa ma supar. daca te ajuta, e foarte bine ;)
suportul meu arata asa:

Imagine

partile de sus, unde e prins de gratiile custii, le-am prins cu o fasie subtire de banda
adeziva. fiind inalt, porcutii nu ajung sa rontaie banda, chiar daca se ridica in 2 labute.
si nici nu se ranesc in el. fiind atat de inalt, am si garantia ca nu raman fara fan peste
noapte :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 23 Noi 2011, 00:12

E super! De unde il ai? E facut sau cumparat? :wasntme:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde irena » 23 Noi 2011, 00:19

l-am primit impreuna cu cusca :)
urmeaza insa sa construim o cusca mare de lemn, sa vad cum voi
face atunci cu suportul. sunt foarte multumita de el :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 23 Noi 2011, 00:26

Poti cu o bormasina sa faci niste gauri sau triunghiuri mai bine zis mai mari casa intre marginutele....sau cate si mai cate ideei o sa iti vina...ca e prea bun suportul :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 24 Noi 2011, 22:45

I-am facut lu' asta mica un suport de fan...aveam eu o rotita de hamster, dar destul de mare....daca nu era asa de grasa si Molly ar putea incapea, dar nu perfect...si am pus fan in ea...are si pe langa dar ii place sa se suie pe partea de jos si sa traga fanul...si mai pun si peste ca sa se mai catare umpic :lol: Ea cel putin e incantata ca poate sa traga fanul, nu sa il culeaga bine merci de jos....e vreun pericol rotita aia? :?: :?:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Lili » 24 Noi 2011, 22:51

Daca-mi amintesc eu bine, ti se recomandase la un topic sa eviti chestii de catarat in perioada asta...
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde irena » 24 Noi 2011, 23:50

da, rotitele nu sunt pentru porcuti, ci pentru hamsteri. iar cele mari sunt pentru sobolani
(ma refer la sobolanii domesticiti, in germania sunt foarte populari). asa ca scoate roata,
e periculoasa pentru porcuta, mai ales ca e gestanta!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 25 Noi 2011, 00:27

De dat in ea nu se da...e plina de fan :lol: Nici nu incape perfect in ea...nu o intereseaza decat fanul.. :lol: Ca suport e pericol? Si catarat nu e decat "ridicat pe varfuri"...ea face asta destul de des ca sa se uite pe tavanul custii
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde irena » 25 Noi 2011, 01:49

cu tot respectul iti spun ca de fiecare cand postezi o intrebare si ti se da un sfat,
vii cu contra argumente. ideea e ca atunci cand iti dau un sfat (si vorbesc acum
strict despre mine), ma gandesc inainte cum as proceda eu. iar eu nu as pune sub
nici o forma roata in cusca. daca tu pui, o faci pe riscul tau.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 08 Dec 2011, 13:13

Azi am fost sa iau mancare si sa mai vad ce mai au pentru porcuti, si am vazut o adapatoare de porumbei cred....e sub forma de casuta...de plastic...si cu 3-4 intrari cu usite mari suficiente pentru porcuti...in ea ar incapea Molly si puiutii fara probleme :D Si ar avea 3-4 intrari deci s-ar putea juca in ea :lol: E sub forma de casuta, cum am mai zis, are si podea si acoperis si pereti si usite....si mi-a venit o idee de patut din ea! :D Dar o casuta de plastic nu ar reprezenta nici un pericol, nu? ca sa stiu....mi-a zis vanzatoarea ca e adapatore pasari gen porumbel....e buna ideea sau e rea?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde irena » 08 Dec 2011, 13:41

ce-i drept, eu nu ma pricep absolut deloc la pasari. probabil de aceea imi este foarte greu sa imi imaginez
o adapatoare in forma de casuta...
in orice caz, presupunand ca exista si ca nu sunt eu suficient de documentata, daca e suficient de mare, ar
putea fi ok. ceea ce nu e ok este faptul ca, dupa cum spui, are "podea". iar daca porcutii tai sunt ca marea
majoritate a porcilor de guineea, isi va face nevoile in casuta. avand podea, nu va intra in talas, iar porcuta
va sta pe ud. daca ii pui un prosop, va trebui sa il schimb de cate ori se uda.
asadar te-as sfatui sa lasi pasarile cu casutele/coliviile/accesoriile lor si sa le iei porcutilor chestii pentru porcuti.
sigur exista ;)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 08 Dec 2011, 13:47

Am gasit o poza....dar asta este varianta mica....cea pe care am vazut-o eu este mai mare....cu usitele mai jos si muuult mai maaare, cuum am mai zis....ar incapea toti odata cu mama....dar cand mai cresc sa stea pe rand :lol: Deci cea din poza nu e deloc buna, dar ceva de genul e cea pe care am vazut-o eu....si podeaua se poate taia usor :D sau altele.... deci repet, nu ziceti ca e prea mica, ca eu am vazut o varianta mare, cat 3 din astea....e tot gri cu acoperisul triunghi...si usitele asa pe parti, si muulte....dar mai mari, cat sa incapa si Molly si orice purcel, si mai jos

Imagine
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori