Pericole pentru porcuti

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde ramona_inka » 01 Noi 2012, 20:28

Tuburile de carton de la hartie sau servetele sunt foarte bune ca accesorii. Se pune de exedmplu fan in ele si pe loc ai o jucarie interesanta. Durata ei de viata este scurta, 1-2 zile, perfect pentru diversitate. De asemenea de obicei acest carton este simplu. O casa din carton nu este durabila. Se imbiba repede si cum porcusorii vor sa se catere pe ea (acolo isi vor face deci si nevoile uneori ;-) de la imbibare rezulta umezeala ce se acumuleaza acolo si in spatiul mic de sub casuta va fi mediu propice pt dezvoltarea bacteriilor ce pot cauza boli de piele/respiratorii ).
Eu am mai folosit de-a lungul timpului un tub de carton extrem de dur, pe care se aducea la magazin mocheta. Avea diametru mare si taiat cu fierastraul :!: (doar asa am reusit sa il portionez) in bucati de lungime de aprox 30 cm care au devenit pe rand tunele suspendate si leagane.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Pericole pentru porcuti

Mesajde Allma » 01 Noi 2012, 23:18

Merci mult de lamurire :smile:
Old username: Andreea_Molly

bankay99
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noi 2014, 15:25
Localitate: Deta Jud Timis

Accident

Mesajde bankay99 » 09 Mai 2015, 10:20

Ajutor va rog urgent!!!Porcusoru meu a inghitit ceva, sunt ca niste "decoratiuni" pe bluze/tricou, niste cerculete mici nu stiu exact cum se numesc...porcutu meu cum ii place sa imi prinda bluza cu gurita a ajuns 1 in gurita, am observat abia cand il rontaia n-am reusit sa il scot din gurita nicicum.Nu sunt sigura daca l-a inghitit dar in gurita nu se vede nimic, totusi parca rontaie din cand in cand...Ce sa fac??? De mancat a mancat cereale si iarba verde cu pofta, m-am uitat la el in timp ce manca nu pare sa-l deranjeze ceva...I-am dat carbune medical...Se poate sa fie inca in gurita dar sa poata sa manance?

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Accident

Mesajde GeorgianaR » 09 Mai 2015, 19:02

Daca metalul e dur si nu poate fi rontait, inseamna ca l.a inghitit intreg, si atunci ar trebui sa.l elimine prin scaun...urmareste.l cand face bobite, desi cel mai bine ar fi sa i se faca un ecograf sa se vada unde a ajuns.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori