Modalitati de a face curat la porcusori

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Georgiana Alina » 15 Noi 2009, 12:28

Porcusorii si detergentii

Am creeat acest topic in speranta ca ma voi lamuri si se vor lamuri si alti membrii cum trebuie sa folosim detergentii in incaperile, in care ne tinem aceste minunate animalute. :clipici:.


Problema mea este urmatoarea:
Fetele mele stau pe o masuta in sufragerie, acolo este cel mai prielnic loc pentru ele.Nu bate soarele dar totusi au lumina, nu este curent, praful nu le ajunge dar, pe jos este gresie...curatenia incaperii o faceam cu apa si putin putin detergent, timp in care fetele le mutam in dormitor.
De patru zile ma lupt cu un soricel care ne-a invadat casa...si am fost nevoita sa spal cu, clor.
Pot lasa fetele pe jos, la numai doua zile ce am spalat cu, clor?Ce alti detergenti pot fi tolerati de porcusori?
Multi pupici de la Amy si Suzy!

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 15 Noi 2009, 13:04

Eu zic sa nu lasi porcutii pe jos catevaa zile! Si pune si u o capcana de soareci acolo!
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 15 Noi 2009, 13:58

Si eu te-as sfatui sa nu lasi porcusorii pe jos. Clorul este foarte periculos, si poate daca cu ochiul liber, totul poate parea foarte ok, ele pot gasi undeva intr-un colt si sa fie curioase. Desi, clorul miroase urat si cred ca nu le va place si nu se vor apropia de acea zona .Dar paza buna trece primejdia rea.. parca asa era proverbul. Mai bine pui capcana pentru soricel cum spune si alyiena.. si nu lasi fetele pe jos o vreme. Clateste bine pe unde ai dat cu clor.. si eventual pune o paturica pe jos.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 15 Noi 2009, 14:32

eu de exemplu cand m-am mutat unde stau acum, am avut probleme cu gandaci... a venit un nene si a deratizat, am scapat de "colegii de apartament", cum glumeau prietenii mei, si de atunci au trecut cam 4 luni. curatenie fac de 2ori pe saptamana, atunci si sterg podeaua (acolo unde nu e covor), totusi pe piticanii nu le las pe jos. domnul care a deratizat a spus ca solutia nu afecteaza deloc animalele cu sange cald, are efect doar asupra insectelor, dar eu tot n-am curaj sa le las pe jos. am pus o patura pe pat, si au tot patul la dispozitie pentru joaca :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 16 Noi 2009, 00:15

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Noi 2009, 02:14


Avatar utilizator
eva_eve17
Membru
Membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Apr 2010, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde eva_eve17 » 10 Aug 2010, 02:02

~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 10 Aug 2010, 11:32

MadalinaImagine

Avatar utilizator
eva_eve17
Membru
Membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Apr 2010, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde eva_eve17 » 10 Aug 2010, 14:50

mersi mult ca m-ati anuntat la timp ;)
stiu acum ce sa-i iau de craciun lui Tommy :up2:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde cosmina » 10 Sep 2010, 20:56

as dori in acest topic sa zica fiecare cum face curat la porcusori
cum strangeti talasul, cu ce, ce alte treburi mai faceti sa mentineti curatenia in casa lor si camera unde sunt. cum demontati cusca, cu ce o spalati de la ustensile la detergenti. eu zic ca ar fi util si distractis sa vedem cum face celalat.
sa va zic eu:
iau o plasa de ceolofan( normala) am o lopatica, am un fel de foras mic si o maturica, manusi de cauciuc, perie cu coada, o cutie goala ( de la margarina), lavete, otet si bicarbonat, folie de plastic, ziar, aspirator, multa munca, si sudoare.. :lol:
deci adun talasul cu lopatica sau forasul mic, daca e ud mult il iau tot sau daca e mai putin iau numai de acolo. daca il schimb tot la o curatenie mai generala desfac gratiile( ma cam chinui) si o duc in cada sa o spal bine . la mine e si faza ca am si a doua cusculita legata de aia normala.porcii ii las liberi dar ei vin oricum sa ma verifice. :up2:
frec bine cu o perie si cu apa cu otet si putin bicarbonat, apoi sterg cu o laveta.. evident ca mai cade talas murdar pe langa cusca.. matur , sterg..folia de plastic de langa cusca..
asamblez gratiile din nou, pun talas proaspat( litiera la fel)
curat pe langa.. aspir.. pffiu.. aranjez inapoi accesoriile pe langa cusca.. trimit porcii la casuta curata si apoi lenevesc si eu.. dupa cam jumatate de ora de menaj porcesc.. :roll:

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 10 Sep 2010, 21:11

Eu am un faras cu care adun tot talasul lor de prin cusca. Prima data ridic gratiile cu totul, fara sa le dezasamblez pe fiecare in parte. Apoi adun talasul din interior...bineinteles dupa ce scot toate casutzele si poduletzele si ce mai au ei pe acolo...apoi sterg bine cusca cu o carpa cu apa si otet, o las cateva minute sa se usuce, timp in care stau cu baietzii la o mica barfa...dupa care totul revine la locul lui :tease: Imi ia cam 1 ora.

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 10 Sep 2010, 23:47

Deci, etajul (cusca normala luata din petshop): Saci de menaj, de obicei vreo doi ca unul se rupe, faras. Curatat cu farasul tot talsul mare, firmiturelele mai mici se spala cu dusul in cada. Apoi pun otet nediluat pe o laveta, sterg bine in fiecare coltisor, clatesc iar cu apa si intorc cusca invers sa se scurga mai bine. Intre timp, parterul care e mai greu de curatat are nevoie de "ustensile speciale", asa ca dupa ce curat cu farasul tot talasul, iau aspiratorul, aspir fiecare coltisor pana nu mai ramane praf de la talas. Pun otet nediluat (cam 100-200 ml), il imprastii pe toata cusca, las 5 minute sa actioneze apoi adaug apa cam 100-200 ml (depinde, de exemplu acum fiind la dezinfectie generala masiva folosesc 2 parti otet, 1 parte apa). Dupa aia iau un lighean si o laveta si incep sa strang solutia de pe jos. In cele din uram cand mai ramane foarte putina solutie, sterg cu o carpa uscata ca sa elimin umezeala. Incepe apoi dezinfectia farfuriei de mancare, a suporturilor de fan, a sticlei cu apa, strang tesatura de canepa de pe scara si o inlocuiesc cu una curata. Acum urmeaza dezinfectare materialelor textile: prosoape, tesatura de canepa care a fost anterior pe scara, carpa cu care am uscat parterul, etc. Dezinfectia asta o fac cu apa fiarta + apa +otet.

Dureaza cam 3 ore, timp in care porcul isi face linistit nevoile in sufragerie, sub masa, sub calorifer si cel maiimportant pe covor. Urmeaza minunata replica a mamei: Vlad, curata covorul!

Nota: "Dezinfectia generala masiva" se aplica pentru ca porcul are acum niste paraziti (nu retin cum se cheama, dar minte cum se scrie, am note mici la latina :lol: ) De obicei renunt la dezinfectarea materialelor textile, spal cu mai putina apa si otet parterul, accesoriile se spala odata la 2 schimbari etc. Prin urmare, timpul in mod normal se reduce la 1 ora.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 11 Sep 2010, 00:01

ohhooo si eu care credeam ca sa nu zic mai mult de juma de ora sa nu va speriati, dar daca ma gandesc mai bine imi ia si mie o ora..
plus ca fac curat si in afara custii.
si alte colturi sugubete din casa.
dar cand fac curat normal nu mai scot gratiile..frec cu o perie inmuiata intr-o cutie. dar acuma am o problema.. m-am ars in palmaaa ..cum mai fac curat la porci ooff. tre sa fac cu stanga in timp ce stau cu mana in lighean cu apa rece.. mooor ma duc la spital.. :cry:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde ch32 » 12 Sep 2010, 22:18


Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 12 Sep 2010, 22:34



Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori