Modalitati de a face curat la porcusori

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde cosmina » 10 Noi 2010, 01:53

pt curatarea tubului sau cioc de la sticla, eu bag un betigas de ureche cu otet ( cine nu a citit) si il mai misc inauntru la biluta prin amandoua capete si scot batigasul semi verde, nu stiu de ce se face asa..
fac ei porcii in litiera, ca de 2 ori pe zi o spal si pun si putin talas sa absoarba.dar fac si in cusca , mai putin dar tot fac. doar ca tot am pete pe fundul custii si litierii de la pipi.. nu merge cu nimic. :x
este totusi interesant cum fac unii curat. intradevar, sunt multe de curatat , nu numai cusca.( pe langa,, sau cada, ghiuveta,,,

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde AndreeaC » 10 Noi 2010, 13:21

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde sabinutza » 11 Noi 2010, 13:15

eu le strang talasul murdar din cusca si il pun intr-un sac de gunoi . apoi i-au cusca o duc la baie pun otet in ea si o las cam un sfert de ora , tipm in care ma joc cu porculinele apoi ma duc iar la baie clatesc bine cusca de vreo 3-4 ori pana nu mai miroase a otet apoi o sterg cu o laveta. in cele din urma pun talas curat in ea si pe porculine. toooata treaba imi ia 45 de minute(cronometrat).


P.S: le fac curat de 2 ori pe sapt .
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde lupuelena2009 » 15 Noi 2010, 11:37

dragii mei vedeti ca exista in carfur multe produse la pret unic,ca de exemplu 4 lei,acolo gasiti maturica cu foras de dimensiune mica,cam 10-15 cm ,eu am cumparat caci m-am gandit ca este foarte bun pt stransu talajului,mai ales ca trebuie sa fie un foras special numai pt asa ceva.nu sa folosesti forasul care iei gunoiul zilnic,atunci nu mai este igenic.am sa fac o poza sa vedeti cum arata,costa4 leisi se gaseste in carfur pantelimon,la intersectia pantelimon -bd chisinau,langa piata delfinului,daca il vedeti cu siguranta o sa spuneti ca parca special este facut pt porcusorii nostri!banuiesc ca este pt stransul frimiturilor de pe masa,caci atunci nu inteleg de ce este asa de mic.am sa pun poze mai tarziu :up:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde cosmina » 15 Noi 2010, 20:57

da da.. cand ma gandesc ca prima data cand am avut porci strangeam talasul cu manga intr-o punga.. hahaha ca nici manusi nu aveam pe moment. atunci prietenul acum sotu mi-a dat ideea sa strang cu farash, si mergea bine. hahaha..
aici am cumparat o paletica din aia pt bucatarie, dar ma enerva ca e cam ingusta, cand din intamplare am vazut un faras miiic si cu perie/maturica la un dolar. deci asta folosesc, mai ales ca mai cade talas pe langa cusca, pe folie,ca dp covor era cam greu. dar folosesc si paletica cand vreau sa iau din colturi.
ieri le-am cumparat un talas cam marunt ca nu aveau.. adica aveau dar la pachete mici si la pret cam mare..asa am luat un sac compact imens la pret f bun care imi ajunge 2 luni pe putin, sper sa nu fei probleme. nu e f prafos, dar nici mare.. e mediu. am modificat putin casuta de dormit, am pus un carton gros si patrat si ar avea spatiu sa intre mai bine amandoi, evident noaptea se certau de la casuta . ma intreb cand se vor impaca sa doarma impreuna?
deci la curatenie de cusca, am si o perie lunga rotunda cu coada. cate porcarele nu exista pe la magazine...si deci e mai usor sa nu mai scot gratiile asa des frec cu peria inmuiata intr-=o cutie de plastic cu apa si putin sapun..

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Jackie » 28 Dec 2010, 20:44

Am o problema. Azi ar fi trebuit sa merg la cumparaturi, dar de sigur, acestea au fost anulate. Prin urmare, acum, cand trebuie sa schimb bestiile am ramas fara otet. As putea folosi in loc apa oxigenata pe post de dezinfectant?

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde cosmina » 28 Dec 2010, 21:22

e buna. am intrebat eu pe sormea care e cu medicina

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Alina82 » 29 Dec 2010, 11:08

Ce vrei sa dezinfectezi cu ea? Cusca si accesoriile? Eu nu cred ca e buna. Nu am auzit sa se recomande folosirea ei la ceva legat de porcuti sau la ranile lor. Daca ai ramas o data fara oret, nu e nici o problema, folosesti data viitoare. Petele de pisu de pe tava le poti scoate si cu sare de lamaie.

Eu zic ca daca n-ai otet sa nu folosesti nimic, decat sa pui apa oxigenata.

Numai bine!
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde cosmina » 29 Dec 2010, 20:39

sora mea care e studenta la neonatologie a zis ca apa oxigenata se foloseste f mult la curaterea diferitelor chestii cum sa le zic.( foarfece, si alte minuni). acuma pt cusca nu stiu daca e problema. dar daca nu ai incredere mai bine apa cu lamaie.

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde AndreeaC » 29 Dec 2010, 21:02

O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Allma » 11 Noi 2011, 01:43

Daca tot e vorba despre curtenie....am si eu o intrebare...eu am scrofita de 2 saptamani...si va intreb pe cei care aveti de mai mult timp, si care au trecut prin asta.....Mititica are in cusca rumegus LoloPets....Si a facut pipi intr-o zona..si de la rumegus a ramas o urma pe podea....cu apa nu se duce...si nu stiu cu ce sa o sterg, unele lucruri pot fi toxice...mai ales ca micuta e gestanta...in plus nici nu cred ca e bine sa zgarii acolo....ca sa nu o deranjeze la picioruse...ce sa fac? sa las asa?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde irena » 11 Noi 2011, 01:54

curata cusca cu apa si otet. otetul curata depunerile de calciu.
si nu folosi rumegus, ci talas. rumegusul e mult prea marunt si
ii poate dauna.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Allma » 11 Noi 2011, 11:32

Si mai am o intrebare despre talas.....cel natural de la tamplarii sau lemne e bun? O prietena de a mea a luat de la cineva talas natural si micutul a facut paduchi :speachless:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde irena » 11 Noi 2011, 12:30

multi folosesc talas de tamplarie. trebuie insa sa iei din sursa sigura.
citeste .

si o mica nota: majoritatea intrebarilor despre cresterea porcutilor si
tot ce implica aceasta au fost deja discutate. in partea dreapta de sus
a paginii exista un motor de cautare. te rog sa il folosesti. daca nu
gasesti raspuns, poti posta intrebarea la topicul potrivit si vei primi
raspunsuri :)

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde cristisz » 11 Noi 2011, 12:34

Daca gasesti o tamplarie unde lemnul este de brad, nu se folosesc adezivi sau lacuri ca apoi lemnul sa treaca prin masini si sa fie vandut drept talas curat (el fiind astfel nociv pentru porcusori) poti sa incerci.
Daca nu, talasul care se gaseste in magazine este bun, cu conditia sa nu fie prea marunt.
poza cu copiii mei


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori