Reamenajarea custii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde irena » 30 Dec 2011, 14:08

din ce am prins eu, kasper cam bate fiecare porcut. cred ca de vina sunt dracusorii din popou, nu faptul ca simte
celelalte 2 bestii. dar ce-i drept, nu se stie niciodata. imi aduc aminte ca vazusem un filmulet vechi al mariei, cand
avea niste porcute in gazda. cici facea scandal la cusca, dupa care fugea si incerca sa o bata pe lady.

lili, fain ai amenajat custile! pare atat de simplu amenajata, si totusi au ascunzatori. super! ma bucur ca baietii s-au
mai potolit. sa dea domnul ca noul an sa aduca pace in cusca razboinicilor! si tie sa iti aduca muuulte idei de redecorare
:)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Reamenajarea custii

Mesajde FlorinG » 30 Dec 2011, 14:25

In mijlocul raftului eu as fi pus un prosopel sa atarne pana mai jos de nivelul ochilor, pe mijlocul raftului, nu de la un cap la altul. Sa fie ca o casa cu doua iesiri.
Nu stiu daca zic bine, dar...
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Lili » 30 Dec 2011, 14:58

Gea...si eu m-am gandit la asta. Dar a crezut ca e mai importanta "socializarea". Ideea e furata de la Maria, ea avea fetele puse asa, in L...incat sa chatuiasca la gard :lol: Dar probabil ale ei sunt mai sanatoase la cap fiind fete.
Am urmarit in mod expres faza asta (tocmai pentru ca ma gandisem). Am stat sa vad daca Kasper se repede la Yo dupa ce se cearta cu ceilalti la gard. NU are nicio legatura din pacate. Ei doi stau calmi in cusca si deodata lui Kasper i se pune pata si-l fugareste pe Yo. Fara legatura cu cusca 2 mi s-a parut mie. Plus ca, ieri de ex. i-am scos pe teren deschis (cat am facut curat). La distanta mare de cusca 2. Si Kasper tot il ataca pe Yo...

Florin, EXCELENTA idee. Am un fular de-al fiica-mii pe care l-am taiat si l-am franjurat tocmai in acest scop :lol: Bestiilor le placea mult sa se fofileze printre franjuri. O sa pun acum in fiecare cusca cate o juma de fular pe centrul "etajului". Multam ca mi-ai amintit.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Gemon » 03 Ian 2012, 03:21

De fiecare data cand schimb asternutul, reamenajez diferit cusca.
Avem un nou accesoriu, un tunel impletit din papura cu frunza lata.
Imagine

putem procura usor, este foarte raspandita si la noi, creste la marginea baltilor, lacurilor, canalelor, apelor lin curgatoare. Aceasta a fost culeasa si impletita la sat, tunelul este facut dintr-o singura impletitura lunga ce am indoit in acest fel la fiecare capat de rand.
Imagine

Despre papura se poate citi aici http://www.permacultura.ro/2011/02/papu ... -baltilor/

Clestisorii decorativi am cumparat la magazinul Kaufland in acest scop
Imagine

Avem si un nou suport pentru adapatoare, este realizat din usita laterala a custii vechi
Imagine

Iata cusca reamenajata
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Reamenajarea custii

Mesajde maria » 03 Ian 2012, 08:19

geda, esti plina de idei porcesti :up2:
super tunelul de papura dar la mine intr-0 saptamana ar disparea, fiind ros de niste dintisori curiosi si fara educatie
cam cat talas folosesti la o schimbare totala?

picur are trena! :lol:
ce haios e!
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Gemon » 03 Ian 2012, 09:30

La asa cusca de 2x1 metru aprox. 90-100 litri talas de granulatie mare. Asta inseamna tot acelas consum ca si in cazul custii mici, deoarece se pastreaza mult mai mult timp, trebuie schimbat mult mai rar fata de o cusca mai mica.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde anisoara » 03 Ian 2012, 09:59

Cate idei!
Ce frumos este - imi vine sa ma mut acolo sa trag un pui de somn sub tunelul de papura (dar nu incap :lol: )
Felicitari!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Reamenajarea custii

Mesajde -Vlad- » 03 Ian 2012, 10:02

Foarte frumoasa cusca.Si ce varietate de accesorii. :love: Dar eu fiind mai nou( un an :lol: ),nu ii stiu pe prichindeii tai.Cum se numesc ,cati ani au? :smile: Am mai cautat despre ei dar nu prea am gasit.
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Reamenajarea custii

Mesajde criss1 » 03 Ian 2012, 10:09

si eu is foarte noua :oops: dar i-am mai vazut pe frumuseii tai :smile: is chiar adorabili :heart: si si cusca ii foarte fain amenajata....deci chiar ai o gramada de idei :D cred ca porcutzii tai se simt super :smile:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde cryssa » 03 Ian 2012, 10:41

vlad din cate imi amintesc mara a intrebat daca ii cheama Borzi, Dagi si Picur dar nu am vazut si confirmarea
totusi din cate am inteles bosumflatul cu trena e Picur :heart: Dna Geda va rog sa ma scuzati daca v'am botezat porcutii :lol:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde cristisz » 03 Ian 2012, 10:50

minunate aranjament dar potrivite doar pentru porci educati
eu am arhitecti, zidar si instalatori nu domnisoare de pension
in consecinta, imi bucur ochii cu ideea de tunel din papura sau coliba din bambus....
cat despre adapatoare, indiferent cat de lata ar fi baza de sustinere, tot se va gasi cineva sa darame constructia

foarte frumoase, complimente realizatorilor si felicitari porcimii pentru educatie
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Lili » 03 Ian 2012, 11:45

Mi se pare mie sau baietii si-a "reamenajat" putin "cortul" si au facut o iesire suplimentara? :lol: Poate nu era tocmai buna deschiderea pe care o facusei tu, ei vroiaiu mai pe stanga :lol:
Foarte frumos! Observ ca nu le-ai mai pus grilaj mai inalt. NU sar gardu' s-o stearga la plimbare?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde Gemon » 03 Ian 2012, 11:52


Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Reamenajarea custii

Mesajde cryssa » 03 Ian 2012, 11:55

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Reamenajarea custii

Mesajde -Vlad- » 03 Ian 2012, 12:02

Dragute nume in maghiara( si eu sunt un sfert ungur :oops: ).Foarte frumosi. :heart:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori