Custi home made

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde adelinatache » 05 Mar 2013, 10:13

e pt hamsteri!!!! pt porcuti nicidecum.
ti-o spune cineva care a comandat candva de pe un anume site renumit 2 casute pt porcuti! ce am gasit in cutie? 2 casute de lemn, frumoase, dar cu o usita de intra doar un pui acolo. bun....sa facem usita, gata usita si sa testam casuta. se baga monsieur fluffy acolo si avand un popou asa bine conturat ramane blocat. si da-i si tipa, ca nu se mai putea intoarce baiatul. sar ca trasnita zicandu-i sa stea cuminte, joia e zi de taiat porcii la abator, de ce tipa asa? cand colo puiului meu i se blocase mandrete de popou in asa zisa casuta speciala pt porcuti. astfel ca in ziua aceea au ajuns la cineva care avea 2 pui de porcuti si nu porci expandati ca ai mei.
cauta parchet, lemn bun si roaga pe cineva sa te ajute sa faci tu, dai cu ulei de in la urma si ai casute si bune si cum le visezi tu. aaaa, era gata sa uit, si porci fericiti care sa ma aiba si niste spatiu sa se suie pe ele si sa stea la....veranda. rofl
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde Gemon » 27 Apr 2013, 07:20

Cusca noua a porcusorilor Mirandei, membra a forumului nostru maghiar vedeti
In partea de jos va mai fi pus o perdea care va acoperi partea unde se "depoziteaza" talasul, fanul etc.

mirunandreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Sep 2013, 23:31
Localitate: timisoara

Re: Confectionare cusca

Mesajde mirunandreea » 28 Sep 2013, 11:54

hello, sunt noua foarte noua si din pacate nu am foarte mult timp la dispozitie(copilul din dotare il cam ocupa) pt a putea citii din urma de aceea indraznesc sa intreb si sper sa nu ma certati(daca deranjez sa spuneti si nu mai fac) vreau sa-mi maresc familia si astept 2 minuni mici, pana atunci le pregatim casuta, si acum itrebari:
am incalzire in podea sa las cusca direct pe podea sau pe picioare?
din osb sau policarbonat?
multumesc

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde crisa24 » 29 Sep 2013, 16:07

Porcusorii de guineea nu suporta temperaturi ridicate, incalzirea prin pardoseala nu ar trebuii sa ii afecteze pe porcusori, daca pui cusca la 1 metru inaltime.
Cat despre policarbonat, parerea mea este ca nu este o solutie pe termen lung, iar osb-ul este bun, daca este protejat cu ulei de in, in trei staturi, cu uscare completa intre straturi sau poti pune linoleum.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

mirunandreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Sep 2013, 23:31
Localitate: timisoara

Re: Confectionare cusca

Mesajde mirunandreea » 30 Sep 2013, 00:11

multumesc mult!

Lorenaandreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2013, 10:45
Localitate: constanta

Re: Confectionare cusca

Mesajde Lorenaandreea » 16 Dec 2013, 21:12

ce frumoasa este cusca. sper sa se bucure porcutele tale de ea :)

Cristi980
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2014, 21:04
Localitate: Bistrita

Re: Confectionare cusca

Mesajde Cristi980 » 15 Ian 2014, 23:40

Va rog sa ma scuzati daca nu aici ar trebui sa intreb. As vrea sa vorbesc cu cineva care sa-mi faca o cusc din pal de 120x80din pal si aa vrea sa lipesc marginile cu silicon si peste acesta un strat de celofan ca substrat am sa folosesc burete si patura fleece si desigur ca o sa fie cam grea cusca... A putea sa iau ceelofanul si sa-l scutur spal..tot odata cu patura si buretele? Fara sa mai mut cusca?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde Gemon » 16 Ian 2014, 12:29

Celofanul nu e o idee buna, trebuie sa folosesti un material care se poate pastra in conditii bune o perioada mai mare si nu prezinta pericol pentru ei, ei pot ajunge la el si il pot rontai.
Pentru idei vezi de ex. la cusca confectionata de negrutza
Imagine
descrierea in aceasta postare viewtopic.php?p=37107#p37107

Poti folosi deci linoleu, plexiglas mai subtire, sau poti face cusca intreaga din placi de policarbonat, cum e de exemplu cusca porcusorilor mei
Imagine

Nu e bine sa pui peste tot doar burete si fleece, amenajeaza macar o mica parte din cusca cu talas, este mult mai igienic si ei chiar au nevoie de el, mai ales vara cand este foarte cald.
Custi confectionate de membri nostri la http://www.gemon.ro/galerie/homemade_cage/index.html

Cristi980
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2014, 21:04
Localitate: Bistrita

Re: Confectionare cusca

Mesajde Cristi980 » 16 Ian 2014, 15:12

Mersi. O sa-i intreb pe parinti dac ma lasa sa fac o cusca de 120x80 o sa pui linoleu pe jos si patura fleece si lavete si o sa aiba o casuta unde o sa aiba talas. O sa fie de 40 inalta in spate si lateral. Si in fata de 20 cu plexiglas..... Acum ramane sa-i conving..... Si ceva... O sa aiba doar un etaj si ca un tarc..si o sa fie lemnul din brad

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Confectionare cusca

Mesajde khaos » 16 Ian 2014, 16:27

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Cristi980
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 12 Ian 2014, 21:04
Localitate: Bistrita

Re: Confectionare cusca

Mesajde Cristi980 » 16 Ian 2014, 16:49

Logic ca o sa le strang .. si da ma refeream la lavete de bucatarie dar o sa folosesc cum ai zis tu daca o sa ma lase sa-mi fac ... Ty

LINUTA
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2014, 14:54
Localitate: Chisoda

Re: Confectionare cusca

Mesajde LINUTA » 19 Ian 2014, 19:26


Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde kissy » 13 Apr 2014, 09:56

Din cauza ca a mai aparut un membru in familia noastra de pucelini a trebuit sa facem ceva modoficari si ne-am gandit la inca un etaj, ca de ce vila e aia fara mansarda nu? :lol:








Acum am 3 purcei fericiti :love: si au mai mult loc pentru pop-cornuri :heart:

kriss
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 30 Mai 2014, 09:44
Localitate: Cluj Napoca

Re: Confectionare cusca

Mesajde kriss » 03 Iun 2014, 08:42

Ieri am muncit si noi la o casuta pentru porcutii nostrii :heart: Speram asa sa se obisnuiasca mai repede cu noi si sa fie fericiti :lol: ..Ideeile le-am luat de la voi :tease:
Fişiere ataşate
DSCN3242.JPG
DSCN3234.JPG
DSCN3231.JPG
DSCN3229.JPG
DSCN3227.JPG

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Confectionare cusca

Mesajde anca » 03 Iun 2014, 09:29

Foarte frumos! Felicitari! Ce dimensiuni are cusca? Mi se pare ca porcutii sunt minusculi in comparatie cu ea :lol: Si pe mine ma tenteaza sa fac ceva asemanator pentru fete :heart: Sa o stapaneasca sanatosi!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori