Custi home made

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Custi home made

Mesajde negrutza » 18 Oct 2009, 00:49

E gata noua casuta a fetelor!!! sper din suflet sa va placa, fiindca eu una sunt incantata, iar porcutele de o mie de ori mai mult. In pozele ce urmeaza, o sa vedeti la ce anume am muncit saptamana care a trecut :) (Eu ca eu, dar mai mult iubitul meu :) )

Imagine

http://i497.photobucket.com/albums/rr33 ... C04835.jpg
http://i497.photobucket.com/albums/rr33 ... C04831.jpg

Si, bineinteles, cu fetitele :D

http://i497.photobucket.com/albums/rr33 ... C04863.jpg
Astept sa-mi spuneti parerile :) Va pupacim pe toti!
Fişiere ataşate
download.jpg
download.jpg (66.09 KiB) Vizualizat de 8289 ori
images (1).jpg
images (1).jpg (55.12 KiB) Vizualizat de 8289 ori
images (2).jpg
images.jpg
images.jpg (55.27 KiB) Vizualizat de 8289 ori
images (3).jpg
images (3).jpg (78.2 KiB) Vizualizat de 8289 ori

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 18 Oct 2009, 00:50

Nu imi vine sa cred cat este de frumoasa!Felicitari!Meriti!
Foarte spatioasa!
Gabriela

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 18 Oct 2009, 09:27

e super
bravo voua
dar vrem amanunte
ce ai pus pe fundul cutiei?
lateralele sunt din geam?
ai facut si partea de jos, pe care sta cusca?
cum o speli?
oricam, nu conteza cat ai muncit cand vezi 5 poponetze fericite
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 18 Oct 2009, 10:51

wow:x e super frumoasa cusca! bravo voua :up2: imi place cum le`ai pus morcovelul si sunt sigura ca si lor le place :)
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 18 Oct 2009, 11:00

bravo va iesit minunat. Mai ales ca acum 5 popow-uri negri sunt mult mai fericiti.Asteptam detalii :up2: :flowers:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
Cr0C0PuFy <3
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 17 Oct 2009, 11:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Cr0C0PuFy <3 » 18 Oct 2009, 13:48

ce dragute sunt...
Sa iti traiasca!!!
CauSe Cr0C0Pufy <3 porcutzul ei mik:]

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 18 Oct 2009, 13:53

Acum sa asteptam indicatiile cum sa facut cusca :clapping: :clapping:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 18 Oct 2009, 20:43

Vai! Este minunata,perfecta!
o cusca ideala pentru procurilini!
Felicitari!Sunt placut surprinsa

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 19 Oct 2009, 00:13

cand m-am uitat la prima poza m-am gandit "wow ce fain arata...si nici nu e chiar asa gigant de pus intr-un apartament"
abia cand am vazut poza cu cele 5 motate si cata diferenta e intre ele si cusca...mi-am dat seama de magnitudinea custii
dar chiar este minunata :lol: . si desigur si eu abia astept sa citesc din ce e facuta si cat o costat
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 19 Oct 2009, 01:38

Asadar:
Dimensiunile "vilei" sunt 1,60 m lungime si 85 cm latime, iar inaltimea e vreo 85 cm, dupa care urmeaza sticla (in inaltime) de 22 cm.
Am cumparat din Hornbach toate materialele necesare (din lemn natur); inspiratia am avut-o din filmul G-Force :D unde am vazut un tarc hexagonal, inalt pana la braul adultilor si cu margini din sticla. Mi-a placut super mult ideea si mai ales ca voiam din tot sufletul sa nu donez cele doua fetite (poate ati vazut ca am modificat topicul de la donatii). Dar pana la urma ne-am hotarat ptr forma Dreptunghi, ca sa intre in coltul camerei.
DEci: am cumparat lemn ptr picioarele mesei, scanduri ptr cadru pe care se sprijina blatul mesei, unghiuri metalice, cuisoare tinte, pioneze; ptr blat exista placi din lemn natur de 80cm/40cm; sticla am avut-o de la bunicii iubitului meu si doar a trebuit sa o ducem la un geamgiu sa ni-o taie pe dimensiunile corecte. Ptr. marginile sticlei, am gasit, tot in hornbach, niste margini de plastic, ce stau ff bine pe sticla; le gasiti la standul de pictura, tablouri, etc. ele de fapt, sunt ptr prins postere pe perete :D
Pe blatul mesei am pus un linoleum (o sa pun o poza), prins cu pioneze.
Si cand totul a fost gata (dupa o saptamana, lucrat doar seara), am pus porculinele in noua casuta :) Si a iesit ce ati vazut in poze. O sa mai pun cateva imagini aici cu masa fara talas.
Daca am omis vreo indicatie, astept intrebarile :D

Poze: - mai sus se poate vedea cum arata masa initial :) apoi ne-am dat seama ca mai trebuie inca 2 picioare pe mijloc, fiindca se incovoia de la mijloc cand am pus blatul de forma, sa vedem cum arata.
http://i497.photobucket.com/albums/rr33 ... C04823.jpg

- mai sus si aici se vede bine linoleumul; zici ca au parchet laminat pe jos :D-

http://i497.photobucket.com/albums/rr33 ... C04824.jpg


- aici e o casuta construita tot de iubitul meu, dar din pacate nu mai aveam material si ptr acoperis; o sa cumparam cand avem timp niste placaj si o sa facem un acoperis dragut-

http://i497.photobucket.com/albums/rr33 ... C04897.jpg

Hai ca m-am lungit cam mult cu mesajul :) sper sa nu ma certe Geda :)
Va pupam muuuult muult si multumim tuturor ptr felicitari!
O sa revin si cu un filmulet (maine seara) ca sa vedeti ce faceau piticutele cand le-am pus in noua casa :)

p.s. investitia a costat ceva cam mult (vreo 270 ron + 10 ron taiatul sticlei; daca mai trebuia sa cumpar si sticla.... cred ca era grav :) ) Dar va spun sincer, ca a meritat fiecare efort si fiecare banut. Nu am cuvinte sa va explic ce fericite sunt fetele, si cum se joaca pe acolo, se topaie si fac "pop-corni" :D
Fişiere ataşate
iubit.jpg
iubit.jpg (9.25 KiB) Vizualizat de 8287 ori

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 19 Oct 2009, 10:37

Felicitari, super inginerie ati facut! :clapping:
Am o sugestie la casuta: sa aveti grija ce fel de acopertis ii faceti, pt ca va fi la inaltimea sticlei...sa nu sara afara...Poate puneti un placaj inclinat sau asezati doar un material/prosopel ceva, sa nu se poata sui pe el.
Sau puneti casuta in coltul de la perete si s-a rezolvat :lol:
MadalinaImagine

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Mesajde deea1998 » 19 Oct 2009, 11:24

uau, uau, uau ce minunat, sper ca se simt bine, sa il stapanesti sanatoasa si porcutelor multi pupici... :smile:

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 19 Oct 2009, 12:45

Multumim, multumim; intr-adevar, la acoperis exact asa ne gandeam si noi: ori facem acoperis ca la o casuta adevarata (inclinat) ori facem unul plat pe care sa se catere, dar atunci il mutam in coltul celalalt :)
Va pupam!

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 20 Oct 2009, 11:59

Eu as mai avea o curiozitate: o fotografie inainte sa pui folia de linoleum, sa vedem ce ati mesterit acolo, cu prinderile.
Apoi sa ne tii la curent talasul- la cat timp se schimba avand in vedere suprafata, cum functioneaza asamblatul, dezasamblatul si cat de usor se spala...Asta in timp :smile:
Inca ceva: geamul este mai gros decat cel obisnuit?
Pun atatea intrebari ca mi-ai starnit interesul...Avem si noi o "mestereala" in vizor :tease:
MadalinaImagine

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 20 Oct 2009, 13:15

Madalina, o sa ma uit diseara in folder-ul de poze, dar din pacate nu cred ca am poza cu masa inainte de a pune linoleumul. Insa iti pot spune ca am pus 4 placi dintr-acelea de care va vorbeam: 80/40 (fac un desen mic in paint si il atasez aici), le-am prins cu bormasina (sper ca am scris corect :P) de cadrul acela pe care in vezi in prima poza (masa cu picioarele in sus). iar ca sa nu fie latimea doar de 40+40 am mai pus pe mijloc (intre cele 4 placi de blat) inca o scandura cu latimea 9 cm, aprox, si lunga la fel ca masa. o sa fac diseara niste poze pe sub masa ca sa vezi cum arata pe dedesubt, cum e prinsa.
Apropo de schimbat, cred ca o data pe sapt. o sa fie ok. Ramane de vazut ce se intampla saptamana asta :) Cand o sa le schimb, o sa ridic una din laturile de sticla, la alegere (fiindca se ridica toate, daca vrei) si cu o maturica adun talasul, iar linoleumul se spala f simplu cu un burete.
Sticla a fost de la niste usi de balcon (am inteles de la bunicii iubitului meu ca e ceva sticla din germania, ca e super buna, ma rog... :) ); ii masor diseara grosimea in mm si-ti scriu cat este.

uite aici blatul mesei (scuzati desenul :P )
Fişiere ataşate
blat.jpg


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori