Cusca sparta

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 03 Aug 2010, 19:31

cam scumpa cusca pt asa o ruptura. poate mai negociezi, cat de pe alte lucruri d ereparat iti luai noua.. poate vb cu tatal tau sau un meserias.. sa o carpeasca..totusi poate mai scad aia la pret. ca nu o cumpara nimeni..pui si tu niste prieteni sa se prefaca interesati apoi sa nu o cumpere nici la pretul ala.. mais tii si la urma vii tu iar si bagi un pret mai mic.. aia os a vada ca a fost refuzata de prea multi la banii aia si ruptura aia

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 19:31

Ma gandesc, iau o decizie si revin.

Multumesc pentru interes.

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 21:12

Cusca am cumparat-o deja. Am umblat pana la Hornbach la Bucuresti, in Militari si n-am vrut sa ma intorc cu mana goala. Cusca costa 135 lei si am cumparat-o la 67 lei. Din cate am vazut pretul unei custi de plastic de 60cm, ca cea pe care vreau s-o schimb este 60 lei. Deci pentru cusca cu gratii, de 100 eu consider ca este bun pretul de 67 lei.

Daca as face un "romanism", as putea s-o folosesc chiar din seara asta, dar vreau s-o repar cum trebuie.
Nu este capat de lume cu spartura aceea, o sa ma gandesc la ceva si o sa revin cu poze. :D

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 05 Aug 2010, 20:19

Eu cred ca ar fi fost mult mai bine sa dai un ban in plus si sa cumperi o cusca buna decat una sparta la care sa te chinui o gramada pana s-o repari. Au redus pretul tocmai din cauza ca era crapata si nu o cumpara nimeni. Daca ai fi folosit-o pentru altceva ar fi mers, dar tinand cont de faptul ca in ea vor sta niste animalutze ar fi fost mult mai bine pentru siguranta lor sa cumperi una fara crapatura.

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 06 Aug 2010, 02:57

Sincer, ma asteptam la mai multe de la acest forum. Am apreciat ideile voastre si m-am informat pana acum si stiu prea bine ca acolo vor sta animalutele. Ele sunt ca a treia iubita pentru mine, daca devin sentimental. Dar va rog sa n-o dati in extreme doar fiindca ati perceput gresit niste fapte. Daca nu ma interesau, in primul rand nu ma mai agitam sa iau o cusca mai mare, d-apoi sa stau s-o repar. Lucrez, de aceea n-am avut timpul necesar si o sa-mi ia mai multe zile, dar eu spun ca simplul fapt ca nu am folosit cusca asa cum e acum si n-am pus o carpa acolo dovedeste o daruire.

Revin cu poze.

P.S. : Cu banii pe care i-am salvat am luat a doua porcuta.

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 06 Aug 2010, 08:43

Nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme. Scrisul nu are puterea sa redea anumite inflexiuni prin care vocea face diferenta intre ironie si un ton mai repezit dar plin de bunavointa totusi. Daca ramai printre noi (si noi dorim asta) ai sa te convingi ca am dreptate.
Parerile sunt pareri, oamenii sunt diferiti, dar in cazul de fata faptul ca esti chibzuit, ca ai cerut sfaturi, ca ai mai luat o porcuta, toate dovedesc clar o directie corecta. Intr-o perioada de criza pentru multi, a cumpara un lucru mai ieftin n-ar trebui sa fie un motiv de comentariu.

Lasand la o parte literatura, asteptam poze, nu neaparat cu reparatia custii care a nascut polemici. Pe noi fiarele ne intereseaza.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 06 Aug 2010, 10:54

ba eu vreau poze si cu cusca reparata
cine stie cand s-o sparge si a mea sau a altora, sa stim cum le putem repara
ca doar de asta e forumul, sa invatam unii de la altii
nu-i asa?
:D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 06 Aug 2010, 11:20

Ma bucur ca mergem intr-o directie pozitiva. O sa ma ocup de cusca si de poze sa-mi vedeti fetele. :D Si inca o data vreau sa spun, ca sa lamuresc treaba: am fost in Bucuresti la Hornbach sa cumpar o cusca de 130 lei, 100cm. Nu mai aveau niciuna de 100cm pe stoc ci numai 120cm care este MULT prea mare pentru camera din apartamentul in care locuiesc acum. Faptul ca am gasit o alternativa, cusca de 100 sparta m-a bucurat pentru ca nu m-am intors cu mana goala acasa si n-a reprezentat pentru mine nicio problema faptul ca este sparta, cu putin efort o pot utiliza ca si una de 130 lei. :idea: N-am plecat pe ideea sa iau o cusca ieftina, asta a fost situatia. Si nu are niciun rost sa ma simt prost din cauza asta.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 06 Aug 2010, 11:25

nu are niciun rost sa ma simt prost din cauza asta

si eu zic la fel
fiecare isi stie buzunarul si nevoile
de abia astept sa vad pozele
sper ca in weekend o sa te ocupi, nu?

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 06 Aug 2010, 11:33

Repet ca nu are legatura cu faptul ca era mai ieftina, cum as putea sa fiu zgarcit la faza asta ? Nu am preferat-o pe cea ieftina, n-am avut de ales la momentul respectiv, inainte cu cateva zile am sunat la Hornbach sa intreb daca au pe stoc si mi-au confirmat. N-am fost inspirat sa sun si inainte sa plec din Ploiesti sa verific, eram entuziasmat sa iau a doua porcuta. :)

Si in weekend clar trebuie s-o repar pentru ca stau amandoua in cea de 60 acum si e cam inghesuiala. Le tratez cu aer conditionat in fiecare zi si se tolanesc foarte dragut. :D (aerul conditionat este montat pe hol si nu bate direct in camera, sa nu credeti ca le face rau)

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 06 Aug 2010, 11:38

as vrea sa iti dau un sfat
pastreaza cusca mica, nu stii niciodata cand o sa ai nevoie sa le separi
poate una e bolnava si trebuie sa stea separat sau cine stie ce probleme apar
poti pune in ea pungile cu mancare, sau prosoapele porcutelor..
gasesti tu ce intrebuintare sa ii dai

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 06 Aug 2010, 11:39

Ramane deci stabilit, faci macar poze printeselor in weekend sa vedem si noi frumusetile.
Restul, daca e ieftina cusca, daca iti permiti, daca, daca... nu conteaza.

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 06 Aug 2010, 11:49

maria scrie:as vrea sa iti dau un sfat
pastreaza cusca mica, nu stii niciodata cand o sa ai nevoie sa le separi
poate una e bolnava si trebuie sa stea separat sau cine stie ce probleme apar
poti pune in ea pungile cu mancare, sau prosoapele porcutelor..
gasesti tu ce intrebuintare sa ii dai

Stiu ca tu ai avut problema asta cand s-a imbolnavit unul dintre ei. S-a notat de-atunci, merci pentru sfat. :D

calavera
Nou venit
Nou venit

Mesajde calavera » 09 Aug 2010, 14:11

Cusca a fost reparata aseara dar n-am avut timp sa fac poze. O sa revin pe seara cu pozele micutelor + cusca :D

calavera
Nou venit
Nou venit

cusca sparta reparata

Mesajde calavera » 09 Aug 2010, 21:17

Asadar, puteti observa micutele mele la adresa: http://porcute.jalbum.net/

Acolo puteti accesa doua albume: unul cu porcute, celalalt cu cusca NEsparta :)

Pentru cineva care va intampina aceeasi problema: cusca am lipit-o cu un pistol cu batoane de silicon. Nu stiu daca aveau si ceva plastic batoanele in ele dar s-a lipit foarte bine. Dupa cum ati observat in poze, aveam o mica gaura, singura, pe care am umplut-o cu un plastic decupat in forma respectiva si lipit cu silicon pe toata suprafata. Pana acum nu a aparut nicio problema, este stabila. Daca vor fi probleme voi cumpara niste batoane de la alta firma care au si mai mult lipici si alta compozitie mai buna. N-am gasit decat simple de silicon aici in oras, voi comanda daca este nevoie. Dar sa speram ca e ok de-aici :up2:

Spuneti-mi ce parere aveti. :D

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”