Cusca sparta

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
calavera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 03 Aug 2010, 10:31
Localitate: Ploiesti
Contact:

Cusca sparta

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 10:36

Salut. Am cumparat o cusca de 100cm din Hornbach, la reducere, pentru ca alta de 100 nu mai aveau, numai de 120 si nu era potrivita nici pentru spatiul meu nici pentru portofel. Cea redusa la pret este sparta intr-un colt al bazei de plastic. Nu lipsesc parti din plasticul acela, este crapata doar. As putea sa o folosesc si asa fara probleme, nu ma deranjeaza crapatura insa as vrea sa o repar cumva. Aveti vreun sfat despre cum as putea sa tratez problema aceasta ? Cum sa lipesc crapatura aceea sau prin ce metoda sa o repar ? Ma gandesc la adezivii care sunt toxici... Nu stiu ce sa folosesc. Poate aveti vreo idee despre asta.

Multumesc.

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 03 Aug 2010, 10:42

Lipeste-o din exterior, nu din interior cu niste banda adeziva, poate merge asa.

Avatar utilizator
calavera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 03 Aug 2010, 10:31
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 11:00


Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 03 Aug 2010, 11:59

oare fiind de plastic, nu ar fi o idee buna sa iei un cui pe care sa il inrosesti in foc si sa dai pe langa crapatura aia? ma gandesc ca topindu-se zona respectiva, o poti imbina la loc... ? mai asteapta pareri sa vedem :)
Va pupa: Negrutza, Tiny, Lily, Miruna si Pufi + cei doi baietei: Cliff si Tomita (si mamica Ana-Maria) :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Aug 2010, 12:00

nu stiu cum e spartura
ai fi bine daca ai face o poza

cred ca o bucata de plexiglas lipita pe partea care nu vine in contact cu porcutii, ar fi ok
oricum spartura e o zona de mimina rezistenta si la o spalare sau o manipulare mai ferma se poate mari
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
calavera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 03 Aug 2010, 10:31
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 12:09

O sa uploadez o poza mai pe seara cand ajung acasa. Multumesc pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
calavera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 03 Aug 2010, 10:31
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 13:43

Am avut drum pe acasa si am facut cateva poze:





(aceasta este din exterior)

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 03 Aug 2010, 13:59

Crapatura e destul de urata. Pune pe interior o bucata de musama (astfel incat sa fie cat de cat neteda, si sa nu se loveasca micutii). O poti lipi cu adeziv pe baza de alcool vinilic (eu am folosit pentru lipit lemn dar este si special pentru plastic). Alcoolul vinilic se dizolva in apa si este ecologic, asa ca nu le face nici un rau la purcei. Pe exterior ar trebui sa pui un strat de banda adeziva sau tot musama dar subtire ca sa aiba lipitura o oarecare rezistenta.

P.S. Adezivul se usuca bine de tot in 2-3 ore chiar daca pe cutie scrie mai putin.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 03 Aug 2010, 14:00

Cusca asta a cazut de foarte sus exact pe colt. Nu stiu exact din ce material plastic e confectionata dar s-ar putea sa-i trebuiasca ranforsare pe ambele parti. Iarasi, s-ar putea ca doar prin incalzirea fiecarei zone sa se lipeasca. Mai exista pe piata si teflon (sub forma de batoane) care se incalzeste la flacara aragazului si se aplica pe zonele respective, netezindu-se apoi cu o pila.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
calavera
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 03 Aug 2010, 10:31
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde calavera » 03 Aug 2010, 14:11

Ma gandeam sa aliniez cum trebuie coltul si sa-i dau un silicon... Sa stiti ca nu este chiar atat de subtire materialul si chiar daca este un punct de baza, cusca este echilibrata. O pot folosi si acum, daca, spre exemplu (nu o sa fac asta) lipesc un strat subtire de mocheta pe interior, sa nu mai fie ca o gaura acolo. As fi vrut sa fac ceva nu in ideea "there, I fixed it", sa fie ceva profi totusi. De aceea cred ca ar fi o idee si siliconul, voi ce credeti ?

@cristisz, suna bine, o sa ma gandesc si la asta.

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 03 Aug 2010, 14:20

cristisz, teflonul utilizat necorespunzator este foarte toxic. Daca incalzit la aragaz temperatura e mai mare de 260 de grade incepe sa se degradeze, fiind letal pentru pasari si cauzand simptome ca de gripa la oameni. La fabricarea teflonului se foloseste acidul perfluoroctanoic care este cangerigen (PFOA). PFOA si toti derivatii din polimerul teflon se acumuleaza in mediu, persista mult timp si au capacitatea de a trece prin placenta si a contamina copiii nenascuti. Exista zeci de studii care arata legaturi intre aceste substante si cancer, probleme de reproducere si afectari ale imunitatii.

Eu personal am renuntat la orice produs care contine teflon.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 03 Aug 2010, 14:53

Renuntam deci la teflon, era doar o idee care trebuia cantarita atent si vad ca si-a primit lamurire.
Oare prin puncte de caldura aplicate pentru solidarizare s-ar degaja ceva toxic? Daca nu, dupa aceea ar putea fi lipita cu adezivul acela daca zice Jackie ca e ecologic.
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Mesajde Jackie » 03 Aug 2010, 16:00

Daca nu depaseste temperatura teflonului 260 de grade Celsius e perfect, nu are nimic. O friptura pusa la prajit ajunge la 230 de grade, ceea ce e destul de aproape, dar nu stiu cum sa iti poti da seama de temperatura exacta.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 03 Aug 2010, 16:15

Poti folosi silicon. Este si pentru sticla si pentru plastic. Cel folosit de exemplu de acvaristi odata uscat nu este toxic.

Avatar utilizator
Dodo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 105
Membru din: 08 Iun 2010, 17:54
Localitate: Valcea

Mesajde Dodo » 03 Aug 2010, 17:33

Da, si eu am astupat o mica crapatura la o gantera de plastic cu silicon, si e foarte bun, nu trece nici apa si e si uscat complet, deci nu e toxic. Dar totusi crapatura asta e cam mare :(


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori