Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%

Voturi totale: 109

madalina12
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde madalina12 » 04 Mar 2009, 20:52

Propun TALAS!Eu foloseca si e perfect...... :up2: :up2: :up2:

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 05 Mar 2009, 11:43

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 05 Mar 2009, 13:48

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 05 Mar 2009, 14:49

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 05 Mar 2009, 14:53

sa ma gandesc
chipsi classic gasesti langa piata marasti pe la 11 lei(e o farmacie veterinara)
acolo gasesti si kiri-kiri si cred ca si pufi

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 05 Mar 2009, 15:06

Ok o sa dau o raita azi sau maine sa cumpar sa vad cum presteaza.
Mersi

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 08 Mar 2009, 18:30

am luat Chipsi la 60L dar nu pot spune ca sunt prea incantat. E f mult praf in el si am gasit o groaza de lemne. Acuma sa vedem cum se prezinta dupa cateva zile.

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 09 Mar 2009, 14:21

Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Amalia » 19 Mar 2009, 03:23

Mai fetelor, eu pot spune ca folosesc cu succes de vreo 3 daca nu 4 luni prosoape, de fapt nu prosoape... am luat o cusca mare pt porcii mei dar a fost ocupata initial doar de unul din ei ca celalalt era in fosta cusca (nu se intelegeau... dar s-au impacat pana la urma). Odata cu cumpararea custii am luat si un burete ... nu gros, cam de 2 degete, mediu ... din hornbach (cred ca asa se scrie), care nu m-a costat decat vreo 7 lei. Ei, si buretele asta l-am taiat pe dimensiunea custii, si il imbrac in material... adica am rochii, fuste care nu le mai port (cu mult material in ele, mai am vreo 4 bucati de material care le-am gasit prin dulap de la mama... din vremea cand mergea la croitorie ca sa aiba ce imbraca....vremuri vechi adica) si le schimb astea cam la 2-3 zile, dar daca fac ei mai multe bobite am luat o maturica si faras mici (de alea de masina) si matur putin si e ok. Cand le schimb "rochitele"... fac misto de ei ca sunt baieti... pur si simplu ii mut pe pat, ridic dintr-o parte buretele si toate cele pica in cutie scutur in cutie si materialul scos de pe burete ca sa pice ce s-a mai lipit de el, cutia o scutur intr-o plasa si e curata(o mai si clatesc dar nu de fiecare data ca nu e necesar)... materialele le strang intr-o plasa si cand fac de o masina de spalat le inmoi putin in apa ca sa nu bag chiar murdar murdar in masina, si le spal fara balsam...
Partea buna la treaba asta este ca nu am prin toata casa talas, nu au nici ei in fund talas si ma mai scapa si pe mine de praf ca ... sunt cam alergica asa ca incerc sa tin sub control tot ce pot....
AAA, si mai de curand am observat ca nu mi-au mai acut bataturi la picioruse, sincer eu cred ca pt zgubiliticii mei si pt mine e mai bine asa ... si chiar mai economic...
Acuma vreau sa ma duc sa mai iau un burete sa am de schimb ca atunci cand il iau sa-l spal (ca nah... intra pipi in el...), asta fiind cam o data /2 pe luna , trebe sa le pun altceva in locul buretelui si pun un prosop mare sau o patura impaturite... sa nu fie tare pt puii mei :D .
Eh... asta m-a dus pe mine capul... dar nu ma intorc la talas pt nimica-n lume... acuma am pus gand rau prafului din fan :evil: .

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 19 Mar 2009, 10:18

Idee buna ar fi sa facem cum faci tu, dar imi pun totusi unele intrebari:
-daca e material si sub el burete, inseamna ca ei cand fac pipi, asta trece prin materialul acela si e absorbit de burete. Chiar ajunge sa schimbi atat de rar materialul si buretele sa il speli doar la doua luni? Te intreb pentru ca eu folosesc doar prosopele si trebuie sa le schimb cel putin de doua ori pe zi ca sa nu stea pitici in umezeala.
-poate ca e offtopic, dar am aceleasi probleme: adica baietzii mei sunt certati de mai bine de un an. Tu spui ca ai reusit sa ii impaci. Imi spui si mie care a secretul? Daca nu e aici locul potrivit, eventual fa-o intr-un mesaj privat de exemplu. :smile:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 19 Mar 2009, 11:42

amalia, pune te rog si o poza ca sa avem si o imagine cu ideea ta! multumesc!
MadalinaImagine

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

VetBed inlocuitorul talasului!

Mesajde rodents'r'us » 20 Mar 2009, 22:01

Ok de ceva vreme ma tot gandesc cum sa scap de talasul asta enervant, scump si plin de praf.
Am gasit pe net VetBed care conform siteurilor americane este folosit cu succes pentru caini, pisici si rozatoare.

Ce este VetBed?
In termeni simpli este o saltea pentru animale, formata din mai multe straturi facute astfel incat umezeala sa nu ramana la suprafata ci sa fie absorbita spre interior unde ulterior se usca astfel animalutul nostru are o suprafata uscata, moale si fina pe care sa stea.

Avantaje:
praf 0
mizerie prin casa 0
putere de absorbtie mai mare ca a talasului
este usor de curatat cu o maturica sau chiar cu aspiratorul(ca sa scapi de bombonelele facute de porcusori)
se poate spala in masina foarte usor si se usca repede
nu emana mirosuri neplacute

Eu si Veronica am zis sa incercam acest vetbed si am facut acest topic pentru a vedea daca mai sunt si alti doritori.
Daca cineva mai vrea e rugat sa posteze aici si ulterior sa vedem cati ne adunam sa facem o comanda de afara.
Pretul este destul de mare dar merita daca te gandesti ca ai scapat de dat bani pe talas, in 2 luni ti-ai scos investitia.
Link sa puteti vedea niste modele:
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 20 Mar 2009, 22:38

cam care ar fi pretul? macar orientativ...

Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Crissi » 20 Mar 2009, 22:41

PAi in jur de 8-30 euro...Eu nu prea as da banii pe asa ceva..
:X:X Tessy and Chaby :X:X

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 20 Mar 2009, 22:44

undeva in 200 ron/2 bucati dar depinde si de marime.
1m/1m cam la 100 ron as zice, desigur poti comanda si la dimensiunea dorita dar in general cam acolo
Crissi da e scump dar te tine ani buni. Gandeste-te cata economie faci la talas in timpul asta + praf 0 si pentru tine si pentru ei + cu cata usurinta faci curat in cusca.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”