Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%
 
Voturi totale: 109

buboka
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 16 Oct 2012, 09:18
Localitate: Satu Mare

Re: Asternut

Mesajde buboka » 01 Feb 2013, 11:06

Eu am luat toamna trecuta un vetbed de dimensiunea 100*80, l-am taiat in 2 bucati de 50*80 pe care le-am "ajustat" la dimensiunile custii de atunci...fasiile ramase erau ft inguste, nu prea le poti folosi la nimic.
Apoi am schimbat cusca si, normal, vetbedul era prea mic...ce sa fac? mi-a venit o idee...am atasat fasiile la bucata mai mare, cosandu-le usor dar stabil pe partea cauciucata. Nici nu se vede pe fata ca e cusut, se comporta bine la spalat si la o adica, le mai cos de cate ori e nevoie.

E bine sa ai 2 bucati, cat timp una se curata, se pune cealalta, dar e exact ca orice covoras de tip "textil", trebuie sa se usuce, nu ajunge sa-l scuturi bine, ramane ud. La mine se usuca pe calorifer in cateva ore (daca e bine centrifugat in masina de spalat).
Nota: vetbedul e ft practic, mie mi se pare cel mai bun asternut. Te cam ustura la buzunar, dar se amortizeaza in timp investitia. Si Arin sustine ca e OK si vara, oricum sunt solutii de racorire ce le gasim aici pe gemon.

Eu as mai cumpara, dar din cate am vazut s-a scumpit putin si oricum nu-mi permit momentan. Chiar m-ar interesa si bucatile mai mici pe care unii dintre voi nu le mai folositi, le aveti prin sertare sau cutii prin casa, dar, presupunand ca as putea aduna ceva, m-ar costa la sfarsit mai mult vetbed-ul din "fabricat" de mine + taxele postale. Deci, in concluzie, merita luat de la Arin, si bucatelele ce pica reciclate prin cusut.

Spor!

madym
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 14 Aug 2010, 01:28
Localitate: Iasi

Re: Asternut

Mesajde madym » 13 Feb 2013, 23:01

Buna dragi iubitori de porcusori!Am si eu mai multe nelamuriri,in legatura cu asternutul.Folosesc talaj Friskies,problema e ca domnu meu il da tot pe afara si ma gandeam la alte variante,am citit pe forum de vetbed,paturica fleece dar sunt pe dinafara.Eu sunt in Italia si p'aici unde stau eu sunt cam saraci in produse pentru porcusori.In plus nu stiu ce denumire au aici,ce ar trebui sa caut exact.Sunt si d'alea pentru copii sau batrani de pus pe pat care absorb pipi,nush daca sunt bune pentru porci.Iar fiumiu roade tot ce prinde,ii mai pun paturici cand il las pe jos pentru ca e gresie peste tot,dar le roade si mi-e frica sa nu-i dauneze.Va pupa Guido(porcellino) si va multumeste anticipat! :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Asternut

Mesajde Allma » 13 Feb 2013, 23:05

Fleece e fleece cam in orice limba :lol: , insa mai e cunoscut materialul si ca "lana artificiala". Poti face si improvizatii ca talasul sa nu mai iasa, dar depinde de cum arata cusca. Poti pune ceva la gratii ca sa nu mai aiba pe unde.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: Asternut

Mesajde Pukka » 13 Feb 2013, 23:32

Buna! :hi:
Eu una am renuntat la asternutul cu talas deaoarece, avand 2 porcute cu parul lung, faceau niste noduri de numa-numa si pentru faptul ca le-am luat o cusca noua din care il aruncau afara in draci. Am trecut, deci, la asternutul cu fleece. E putin mai "dificila" intretinerea fleeceului: trebuie sa strangi cacateii si fanul(cel putin ale mele imprastie fan peeeeste tot) macar odata pe zi, sub fleece trebuie pus un covoras absorbant(pet/baby pad) pt. a absorbi pipiul facut de porcusor; eu pe langa cele enumerate anterior mai am si 2 litiere in care isi "fac" nevoile( se mai "scapa" si inafara acestor litiere, n-am ce le face) pe care le schimb zilnic.
Mie mi se parea mai usor de intretinut cusca cand foloseam asterunul cu talas, dar acum imi e mai usor sa le intretin lor blana(celor 2 cu par lung), deoarece atunci cand se joaca/alearga prin cusca nu li se mai incalceste talasul/fanul in par, deci nu se mai formeaza noduri in blana lor ca de la talas(in concluzie, nu le mai "chinui" cu descalcirea nodurilor de par). :winking:
"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Irutss » 14 Feb 2013, 04:04

in litiera ce le pui sa absoarba pipi?

as incerca sa le pun si eu litiera dar nu cred ca o sa o foloseasca..ale mele nici macar in colturi nu fac..fac peste tot,iar cel mai mult in jurul suportului ptr fan(adica in mijloc)..acolo fac si pipi..si cele mai multe maslinute

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Asternut

Mesajde Allma » 14 Feb 2013, 10:27

Am incercat si eu fleecele oarecum...am scos talasul, l-am aruncat si am realizat ca am prea putin...asa ca peste stratul ala subtire de talas am pus fleece. Sincera sa fiu, preferam talasul....arata mai frumos, intradevar, dar era mai mult de munca daca e sa zic asa...fanul se ducea peste tot si maslinele calcate de exemplu intrau in tesatura si se vedea urat...deci dupa vreo 2 ore arata groaznic... de mirosit nu mirosea, in ciuda la ce ma asteptam eu, insa arata dupa 2 ore ca si cum au trecut zile de cand nu a curatat cineva acolo...nu e ca talasul...face o maslina si se duce la fund :lol:
Old username: Andreea_Molly

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Irutss » 14 Feb 2013, 13:46

asta asa e..eu le strang si de 4-5 ori pe zi cand sunt acasa..cand sunt toata ziua la birou le strang dimineata si seara..si seara cand vin..wow :)) zici ca am 7 porci,nu 2

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Asternut

Mesajde ali » 14 Feb 2013, 14:55

Le-am luat si eu litiera in speranta ca vom face curat mai rar in cusca, dar fetele mele o folosesc pe post de pat, nu cred ca au facut pipi acolo niciodata! In schimb in cusca nu rateaza nici un loc!

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asternut

Mesajde Stef » 14 Feb 2013, 15:04

Ali, priveste partea buna... Chiar daca fetele nu folosesc litiera cum te asteptai tu, macar sti ca nu dorm pe ud :up: :lol:

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: Asternut

Mesajde Pukka » 14 Feb 2013, 15:10

"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Asternut

Mesajde ali » 14 Feb 2013, 15:36

Imagine
Uitati frumusica mea cum se bucura de litiera patut :lol: :lol:
Si da acolo e mereu uscat, uneori le pun si fan inauntru si ele se tavalesc prin el.
Ale mele daca gaseau un castron gol faceau pisu in el, nu se deranjau sa-l mute!

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Irutss » 14 Feb 2013, 17:54

nu pricep ce e cu chestia asta cu facut pisu exact unde nu absoarbe nimic..de multe ori gasesc pipi in tubul de pvc ..ala il spal o data la 2 zile..

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asternut

Mesajde Stef » 15 Feb 2013, 00:49

La voi nici nu e rau... M-am mai plans eu cum fac pipi dracoveniile pe saculet... Nu in, ca sa treaca prin fleece si sa ramana uscat, ci pe, si dupaia se cocota si ele acolo si stau pe ud ~X( Le-am facut frumusete de sac si nu pot niciodata sa il las in cusca mai multe de 15 minute ~X(

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Asternut

Mesajde ali » 15 Feb 2013, 10:08

Si la mine faceau pipi in tubul de pvc si dupa treceau pe acolo sau se asezau in el si se udau si murdareau pe burtica. A trebuit sa renunt la el pentruca era mereu ud. Am incercat sa il ingrop putin in talas, dar degeaba catre sfarsitul zilei tot era balta acolo! Am crezut ca numai ale mele confundau toaleta cu tunelul!
Despre saculet, pernite nici nu se pune problema, exact cum spune Stef, 15 minute si gata sunt pisunite!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Asternut

Mesajde chinchi2 » 10 Mar 2013, 19:14

Salut tuturor.
As vrea sa eu sa trec pe Fleece :smile: .
Am vazut in Hornbach ''patura polar'' ,asa se numea :giggle: .Era destul de grosuta si foarte frumoasa si as vrea sa o iau.
Cam la cat timp se schimba petpad-urile de dedesubt si cam la cat timp trebuie sa adun bobitele? :smile:


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori