Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%
 
Voturi totale: 109

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Asternut

Mesajde chinchi2 » 22 Dec 2012, 22:29

Peste petpad se pune paturica Fleece.
Am incercat si eu si fara paturica nu prea e bine sa pui.
E mai greu cu paturile si petpad-ul la atatia porcusori.Eu as ramane la talas in locul tau,mie imi place mai mult si este mult mai curat asa :up:
Nu imi place ca trebuie sa strangi de pe paturica maslinutele si ca dedesubt e ud.

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Irutss » 22 Dec 2012, 22:39

Eu folosesc pad-uri de genul asta, dar nu singure. Pun pad-urile, 3 straturi de prosop foarte absorbant si deasupra paturica fleece. Gandeste-te bine daca vrei sa folosesti paturica si nu talas, exista avantaje si dezavantaje. De exemplu, lui Suki nu ii placea talasul,facea in asa fel si isi curata jumatate de cusca, desi era pus in strat gros si batatorit, se chinuia pana il curata pe tot si statea direct pe cusca:) plus ca ii ramanea mereu in blanita si se scutura mereu.
Avantajul pentru mine la paturica fleece e ca fetelor le place, le schimb o data pe saptamana si le bag direct la masina de spalat, ramane uscat la suprafata, nu miroase. Dar eu am doar 2 bestiute..la mai mult de 2 deja e dificil. Inainte de Pixie, maturam in cusca de 2 ori pe zi sa strang maslinutele si fanul cazut, acum..cand sunt 2..matur cam de 3-4 ori pe zi ca sa fie curat, ca mie nu-mi place sa alerge peste maslinutele alea :)) M-am gandit sa-mi iau un aspirator d-ala de mana ca sa fac curat, sa nu mai matur ca e cusca mare si ma chinui. Cred ca o sa investesc intr-un mini aspirator :))

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Asternut

Mesajde Ella Roxette » 22 Dec 2012, 22:47

Din ce am citit pe pachet...absoarbe
Nu este o problema sa adun,stiam asta :D
M'am gandit la asta pentru ca toata ziua arunca talasul afara din cusca,fiind multi fac mijerie multa asa ca am zis ca este mai bine asa..
Paturici fleece nu am gasit pe aici,dar nu opresc din cautat..initial vroiam pentru accesorii..voi mai cauta
Sau mai vazusem covorase de baie pufoase,dar nu stiu cat de bune ar fi in cusca,ma gandeam sa iau si sa l pun cand le dau drumul prin casa

Vreau si eu paturica fleece si sunt hotarata sa ii tin asa..si eu am unii porcuti care sapa si fac gauri in cusca oricat talas ar fi..Vandei mereu i se incurca in blanita..Spiri topaie in cusca pana ajunge pe saculet sau in casuta unde are un prosop,Rosi mereu arunca talas mult afara din cusca si in cusca face un munte de talas intr'un colt si isi trage saculetul acolo unde isi face el loc si zilnic ii aranjez talasul asa cum ar trebui sa stea..nu este problema sa le adun..am aspirator de mana..l'am luat pentru masina..deci pana acum este ok..prosoape am dalea de baie mari si groase,dar o sa iau altele special pentru porcuti

As fi vrut si VetBed sa le iau si gasisem un site,dar l'am pierdut :D

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde cryssa » 23 Dec 2012, 02:44

vetbed gasesti chiar aici pe site la arin :up:
inca un dezavantaj la fleece este ca se curata greu fanul care cade pe el(cel putin asa era al meu). eu il aspiram in fiecare seara cat baietii ieseau la plimbare(aveam un aspirator special pt custi :) ) si iti zic sincer ca imi scotea peri albi :)
eu am mai folosit peleti si am pus peste covoras de baie, si tot asa in fiecare seara il aspiram sau maturam, am fost foarte multumita de varianta asta sau daca iti face cu ochiul puterea de absorbtie a peletilor dar nu vrei sa te risti cu labutele poti inlocui talasul cu asan. este foarte bun dar din pacate se gaseste fff greu, eu il comand pe net de la o firma din brasov si imi iau multi saci odata pt ca vin greu si la comenzi de cel putin 100 ron transportul e gratuit :) daca vrei lasa'mi pm si iti trimit link'ul :up:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Asternut

Mesajde MaraC » 05 Ian 2013, 03:27

Am si eu o intrebare pentru cei care tin porcusorii pe paturica fleece: cum indepartati tot parul lasat de ei?
Multumesc :smile:

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Irutss » 05 Ian 2013, 10:38

Uhm..eu tin fetele pe paturica fleece..dar nu le cade parul..sau nu asa rau incat sa fie nevoie sa-l indepartez..defapt daca stau bine si ma gandesc...am 2 tipuri de paturica, adica ambele sunt fleece dar doar una fost tratata cu otet..
Am paturica fleece care sta in cusca,pe jos, care a fost spalata cu otet de 3 ori, si lasata peste noapte in otet cand am cumparat-o si de atunci,la fiecare spalare cand le schimb patura in cusca,pun otet si in masina de spalat. Pe asta nu am vazut niciodata par..mai am bucati de paturica sus pe casuta si pe micul etaj, bucatile alea n-au fost spalate cu otet si sunt mai pufoase,pe alea mai gasesc par.. poate are vreo legatura..
Ah..si imi amintesc ca la inceput,cand era paturica noua si mai pufoasa aveam probleme cu fanul care se prindea in ea,dar cand se uzeaza putin nu se mai agata nimic de ea.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Asternut

Mesajde FlorinG » 05 Ian 2013, 15:27

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: Asternut

Mesajde izabela » 18 Ian 2013, 21:18

care este diferenta dintre rumegus si talas? ~X( eu cumpar de la petshop la sac,nu are nici o imagine pe el dar nu e foarte marunt :shock:pe eticheta scrie talaspur

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Asternut

Mesajde chinchi2 » 18 Ian 2013, 21:22

Rumegusul e foarte marunt si presat.
Talasul e mai mare

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: Asternut

Mesajde izabela » 18 Ian 2013, 22:04

ceea ce am cumparat eu are o parte mai marunta(aproape ca prafu) si o parte mai mare.As putea sa sortez cu o sita? =))

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Asternut

Mesajde chinchi2 » 18 Ian 2013, 22:50

Da,daca vrei :smile:

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asternut

Mesajde Stef » 18 Ian 2013, 23:00


Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Asternut

Mesajde Irutss » 30 Ian 2013, 17:38

o intrebare pentru cei care au vetbed .. vreau sa comand pentru fete insa nu are dimensiunile exacte pe care le vreau eu.. (120 / 55 ..mie asa mi-a iesit masuratoarea la latimea custii, nu am putut sa masor exact pentru ca acum am prosoape..paturica..trebuia sa masor cand am facut curat si era cusca goala)-poate si aici ma ajuta cineva cu latimea exacta a custii de 1.20 m..cea comuna care o avem mai toti
dimensiunile disponibile sunt

- 80 cm x 100 cm , pret intreg 140 RON, pret PROMO 110 RON
- 100 cm x 150 cm, pret intreg 240 RON, pret PROMO 200 RON
- 75 cm x 10 m, pret intreg 1160 RON, pret PROMO 950 RON
- 150 cm x 10 m, pret intreg 2200 RON, pret PROMO 1800 RON

tinand cont de asta..well...(exclud sa iau 2 din cele de 200ron..pentru ca e prea mult) asa ca..nu stiu cum sa fac sincer..daca iau pe cea de 100/150 si o tai in doua..raman cu 50cm pe latime..adica aproximtiv 2,5cm lipsa in ambele parti(daca am masurat latimea bine)..daca iau 2 de 80/100 raman cu 20 cm mai putin pe lungime (dar pot taia din latime si adauga la lungime)

nu stiu cum sa fac..poate imi dati un sfat (imi trebuie 2 bucati..sa am una de schimb cand prima e la spalat)

si pentru cei care folositi deja..daca le-ati taiat, se desira pe margine dupa un timp ?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Asternut

Mesajde chinchi2 » 30 Ian 2013, 19:12

Iti poti lua decat una pentru ca din cate stiu eu ,se usuca repede.O scuturi de cateva ori si poti sa o pui din nou.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Asternut

Mesajde biancadumy » 30 Ian 2013, 22:48

Nu stiu sa te sfatuiesc cu ce bucata sa iei sau ceva. Vreau sa iti zic doar,cand e cald (primavara inspre vara) nu le mai poti folosi,pentru ca sunt foarte calduroase si o sa le fie foarte cald :). Si eu vreau sa le iau iar si inca ma uit sa vad de dimensiuni,pentru ca nici la mine nu vin perfect pe cusca...

Dar eu cred ca poti lua 2 de 100 pe 80 si tai si tu 20 de cm din latime.. ca iti ajunge... si asa ai si 2 bucati si la pret ok :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori