Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%

Voturi totale: 109

ie3neiulia
Membru
Membru

Re: Asternut

Mesajde ie3neiulia » 28 Noi 2010, 23:16

Am si eu o intrebare. Voi de unde va procurati talasul? Pana acum am luat de la numai de la pet-shop. Poate imi dati o idee de unde as putea sa cumpar mai accesibil, din Bucuresti bineinteles.

crisa
Membru
Membru

Mesajde crisa » 28 Noi 2010, 23:27

Eu il cumpar de la Hornbach Berceni.Este la 3.5 ron din cate imi aduc aminte.Au si acesorii daca vrei sa te uiti prin magazin.

ie3neiulia
Membru
Membru

Mesajde ie3neiulia » 28 Noi 2010, 23:29

Eu ma referam la cei care cumpara de la tamplarie sau ceva in genul acesta.

Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Amalia » 29 Noi 2010, 17:59

Revin cu cateva precizari ... Demult de tot , cand porcii mei erau mici am postat un mesaj cu ingineria mea cu burete si asternut (burete de 7 ron din hornbach invelit cu un "cearceaf" din material) . Am promis ca revin cu poze si nu m-am tinut de cuvant dar pana una alta tin sa zic cate ceva: pentru inceput pro la metoda mea:
1.pentru mine metoda aceasta este cea mai indicata pt ca sunt alergica (rinita alergica) la praf si chiar si la porcusori iar excesul de praf din talas nu ma ajuta cu nimic.
2.ideea mi-a venit dupa ideeile de pe alte site-uri (in engleza) despre asternuturi de porci (anume tinutul pe prosoape pe care l-am si incercat initial dar e mult mai murdara treaba si mi se pare ca buretele e mult mai moale pt ei)
3. mie mi se pare mai economic decat talasul
4. mai putin timp la schimbat asternut (eu scot porcii, ii pun pe pat , plec cu cutia in bucatarie , ridic o parte a buretelui , las sa bice in cutie boabele , scot buretele din material deasupra cutiei si mai scutur putin materialul , pun buretele de-oparte, impaturesc asternutul , golesc cutia pe un colt al ei in gunoi si dau cu un servetel sa sterg eventuale urme de umezeala. Si acum inapoi : pun buretele in cutie , pun materialul peste si il bag sub burete ca sa nu traga porcii de el, pun porcii, pun capacul , gata.)
5. Cutia nu se mai pateaza de la calcar ca la talas si nici nu necesita atat de des spalarea
6. mai putina mizerie in jurul porcilor (tot reusesc ei sa arunce biblute sau fire de fan - dar nu se compara cu dezastrul din-ainte) . Acum aspir pe langa ei o data pe sapt , atunci cand fac in toata casa.
7. porcusorii nu mai au bataturi si nici incidente neplacute cu talas prin locuri de nementionat ...

Contra:
1. aveti nevoie de mai multe materiale (mai ales daca nu aveti timpul necesar spalarii si uscarii lor la timp pt a face rocada) - eu persoanal am vreo 30 de schimburi (just in case)
2 aveti nevoie de loc de stocare a asternuturilor murdare - de preferabil bine aerisit (un balcon decshis...)
3. la momentul curatarii asternuturilor eu procedez cam asa: le las cu o zi inainte intinse in aer deschis ca sa se usuce bine si sa pot scutura linistita bobitele de pe ele (de preferat ar fi sa le uscati in momentul schimbarii ca sa nu putrezeasca (daca sunt prea ude) si totodata sa le scututati bine in momentul in care ii schimbati pe porci.Este neplacut ca in timp ce la scuturi se ridica par si praf din ele care il resimt la rinita dar tot e ok fata de pusul talasului in cutie.
4. la spalatul de mana dureaza f mult asa ca toti ar prefera sa spele cu masina - partea proasta : asternuturile raman cu par pe ele indiferent ce faceti si in concluzie dupa ce veti spala la masina asternuturi de-ale porcilor o sa ramana cateva fire (in functie de cat de bine scuturate sunt) in cuva . Eu ca sa scap cat de cat de ele bag dupa ele 2 ture goale sau bag incaltaminte sau carpe de praf (ca la astea nu conteaza daca mai gasesc 10 fire pe ele).
5. Daca nu aveti timpul sau uitati sa-i schimbati la timp veti avea surpriza sa-i gasiti cu bobitze intre unghiute sau mai colorati pe burtica dar asta se intampla si la alte asternuturi. Eu ii mai spal (din cauza alergiilor) dar nu va recomand daca nu aveti fffff mare grija .
6. burete trebuie de asemenea sa aveti de schimb pentru ca se uda si trebuie sa-l schimbati la maxim o luna (spalat , uscat)

Alina82
Indrumator
Indrumator

Mesajde Alina82 » 29 Noi 2010, 18:56

Ioana, in mare, asa procedam si noi. Si eu am alergie la praful din talas. Am precizat in alt topic ordinea si o voi relua de acolo. Nu ar fi mai usor daca in loc de burete ai folosi vatelina (se gaseste la rola mare in magazine)? Si in loc sa schimbi materialul de deasupra, faci o salteluta cu vatelina in mijloc si material pe ambele parti, cusut. Si cand schimbi, scoti salteluta, o scuturi bine si o bagi cu totul la spalat. Noi asa facem si cel putin pana acum (folosim cam de jumatate de an ) a mers bine. Si eu am observat ca porcutii sunt mult mai curati pe burtica si nu mai au bataturi de cand folosim saltelute.

La fel, si noi avem vreo 30 de schimburi. Nu saltelute, ci prosopele pe care le tot pune pe ici pe colo, pe salteluta, pe sub saculetii in care dorm, pe care le schimb zilnic. Le las in balcon la zvantat, apoi sambata le strang pe toate si le bag la masina.

Legat de saculeti si accesoriile textile ale porcutilor, eu procedez asa(pasaj reluat si completat dintr-un alt topic):

1. curat bine,bine cu o maturica/ perie, fanul, talasul, bobitele si parul de pe accesorii.
2. le pun in masina de spalat si aleg un program cu prespalare. In cuva pentru detergentul pentru prespalare, nu pun nimic, dar pun in masina pe accesorii, cam 200ml otet.
3. pun detergent normal pentru haine in cuva principala pentru detergent si selectez temperatura de 40-50 de grade
4. aleg optiune de clatire suplimentara
5. in locul balsamului, pun otet in cuva

Tot programul dureaza o ora si ceva. Consumul este destul de mare si la apa si la energie insa acest proces il poti face doar o data pe saptamana. Dupa tot acest proces nu mai rezista nici un spor de nimic.

Mentionez ca masina de spalat nu are de suferit din cauza otetului ci dimpotriva, nu mai acumuleaza depuneri de calcar. Eu de 2 ani procedez asa si nu am patit vreo imbolnavire din cauza ca spal la masina accesoriile porcutilor, nu s-a stricat masina nici de la otet si nici de la par. Periodic verific filtrul masinii, insa niciodata nu era acolo nici par nici altele de origine porceasca. Eventual, pentru mai multa siguranta se poate da o clatire scurta, in gol - adica numai cu apa- a masini, dupa scoaterea accesoriilor.

Daca nu exista posibilitatea de a spala la masina si trebuie spalate la mana, clateste-le din belsug cu apa si otet si apoi cu apa.

Recomand folosirea unui otet cat mai chimic la spalare (gen otetul Regal) pentru ca e nevoie de acid acetic nu de otet sanatos de fermentatie naturala, pentru spalarea accesoriilor. Este exclusa folosirea otetului balsamic sau a otetului de mere pentru spalare. Nu curata cum trebuie si adaosurile din otet raman in material si lasa un miros neplacut in contact cu urina porcutilor.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Amalia » 30 Noi 2010, 10:03

Si eu folosesc metoda asta de aproape 2 ani . Ma bucur sa vad ca metoda functioneaza si la altii , inseamna ca am facut bine ce am facut si e un compromis intre mine si porci tinand cont de problemele cu alergia. Eu am avantajul de a sta la casa si am loc sa depozitez lucrurile folosite si loc sa le scutur afara fara priviri indiscrete ale vecinilor.Mai folosesc si eu otet dar cand imi amintesc ... iar cu masina nu am avut probleme mai ales ca a mea are un saculet de colectare de scame, dar nici la aceasta nici la una normala (am 2) nu am avut probleme niciodata, atata doar inconvenientul de a clati masina de firele rebele (sa nu va imaginati ca scoateti hainele imblanite dar sunt persoane care nu suporta sa vada vre-un fir de par). Accesoriile textile (hamac, prosopele de pus in iglu ..) le spal cu husele iar cele de plastic le spal cu otet si clatite bine cu apa.
Eu cand am luat guiezii i-am luat din petland si am avut surpriza de a avea boli de piele (ringworm) care din greseala l-am luat si eu si ne-am chinuit ceva pt ca la al doilea s-a imbolnavit si primul din nou (se scarpinau, pica parul, la primul ajunsese sa faca rani pt ca veterinarul la care am ajuns era incompetent si l-am vindecat singura cu sfaturile voastre pt ca el mi-a dat sa-l dau cu violet de gentiana si era si el si noi mov...) si am spalat TOTUL cu otet luni de zile si porcusorii spalati cu nizoral si dati cu triderm dar am scapat si suntem sanatosi, voiosi si din cate mi-am dat seama nu am avut probleme din cauza asternutului cu micozele. Cel mic mai face local o forma de matreata in zona in care are vartejurile dar eu cred ca e din cauza ca e pielea expusa acolo pt ca nu e micoza , nu se raspandeste in rest iar al doilea n-are nimica.
Spor in toate !

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 28 Dec 2010, 20:14

Buna Ioana, legat de metoda cu buretele, vreau sa intreb daca nu miroase buretele imbibat cu urina porcutilor?
Eu momentan folosesc pelete de lemn peste care pun cearsafuri pe care le schimb zilnic, tocmai ptr ca miroase.

Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Amalia » 29 Dec 2010, 09:40

Pai in primul rand buretele nu strange asa multa apa (adica sa retina in el) pt ca era o structura mai aerata decat de exemplu un prosop impaturit. Eu cand ii schimb pe ai mei buretele nu e niciodata ud (probabil se evapora mult din lichid ). Totusi buretele se umezeste dupa refolosiri de aceea eu schimb si buretele la 2-4 saptamani (il spal in masina - mie imi incap vreo 2 bureti in masina mea- sau in cada il las ceva la inmuiat si il tot storc de apa ca sa se elimine urina cat de mult posibil).De aceea eu am o rezerva strategica de peste 10 bureti :lol: .
Daca deja folosesti cearceafuri sa stii ca nu te costa mult sa incerci si varianta asta - am mai zis ca e 7 ron buretele lung in horngach (mai subtire) pe care il decupezi pe marimea custii si incerci. Daca nu te intelegi cu metoda asta te intorci la cealalta :D . E si asta o idee ... eu m-am inteles mai bine cu asta decat cu talasul si mi se pare si mai economic... mai ales cu criza asta :(
Pup toti porcii ! Sa guitati ferciti ! :lol:

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 29 Dec 2010, 12:40

Buna, multam frumos de informatii. Am fost ieri in hornbach si am cumparat burete pe care l-am imbracat intr-o husa, facuta fix pe masura lui. Peste acesata salteluta am pus si un cersaf cum faceam inainte. Eu am avut talas la inceput cand am luat porcutul, si mai mult de 2 saptamani nu am rezistat cu el. Mi se pare ca are f multe dezavantaje ( praf mult, talaj prin casa imprastiat peste tot, talaj in funduletul porcutilor, miros urat) si de aceea am folosit peletii de rumegus mai intai simpli si apoi cu cearsaf peste ei. Problema cu peletii este ca sunt ff grei. Eu am o cusca mare ( 1 m pe 1,5m) si la o curatenie intra cam un sac intreg de peleti, adica cam 15 kg, doar ca sa fac un strat subtirel. Asa ca am adoptat momentan metoda ta cu buretelul. O sa vad cum se comporta si revin cu detalii pro si contra :up:

Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Ioana Amalia » 29 Dec 2010, 13:22

Poti sa-i strangi bobitele din cusca cu o maturica si faras mic (set de masina) daca il lasi pe cusca - si asa e mai curat . Si sa nu uiti sa ii schimbi cearceaful (in functie de cati porci ai, de dimensiunea custii). Eu schimb o data la 2 zile (adica o zi da , una nu).
Sper sa fie ok... Sa functioneze cum ti-e tie mai usor :smile:
Pentru intrebari iti stau la dispozitie (iti pot spune cum fac eu ...) :giggle:

crisa
Membru
Membru

Mesajde crisa » 29 Dec 2010, 23:53

la noi nu a mers treaba cu buretele.Ei erau tot impul murdari pe labute.Blanita de pe burtica se ingalbenise si in plus miroseau tot timpul a pipi.
aveam buretele acoperit cu fleece pe care il schimbam zilnic si degeaba.plus ca buretele mirosea chiar daca eu il spalam la 3 zile 4.

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 30 Dec 2010, 00:01

cea mai buna metoda este litiera. evident ca nu face tot timpul doar acolo, dar e mai usor sa scot litiera sa arunc talasul la wc si sa o spal si pun iar putin ca sa absaorba. in rest mai face si prin cusca dar pe acela il schimb mai rar. acuma depinde si de porci, ca la mine ala mare e mai mereu pe litiera si probabil cel mic sa nu il deranjeze face prin cusca, of de s-ar inventa ceva sa nu mai miroase ca am camera cam mica si porcii mei pisarciosi. le afecteaza cu ceva mirosul de lumanare parfumata, mai aprind cateodata in camera.putin

crisa
Membru
Membru

Mesajde crisa » 30 Dec 2010, 00:04

din cate stiu eu lor nu le fac bine mirosurile puternice.
pe ai mei am vazut ca ii deranja cand imi dadeam cu parfum si intram in camera.
acum am inceput sa imi dau cu parfum la baie apoi plec direct fara sa mai intru la ei in camera.
nu stiau care cum sa se ascunda mai repede din cauza mirosului.cel mare si "stramba" din nasuc.

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 30 Dec 2010, 00:17

eh bine mirosul de parfum e mult prea puternic, nici eu nu suport cand simteam miros de spray din hol de la sotul.. dar nah zic ca o lumanare cu vanilie, e mai subtila, oricum cand o sting nu o sting in camera ca iese fum.

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 31 Dec 2010, 17:41

si eu am lumanari cu diverse arome si nu pare sa ii derajeze, plus ca nu e un miros atat de puternic. una din ele e cu vanilie si nu au nici o problema cu aroma ei :winking:

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”