Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%
 
Voturi totale: 109

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 18 Dec 2009, 13:39

am o idee mai ciudata,dar in cazul de fata poate fi eficienta,eu de multe ori apelez la ea si anume:daca nu se reuseste curatarea perfecta a vetbedului de firicelele de fan si pentru nu a defecta masina de spalat poti pune asternutul intr-o fata mare de perna inchizi nasturii si o bagi la spalat,sigur se va curata foarte bine iar firele raman in fata de perna,eu fac asa cu papucii mei cu paiete :lol: si sunt foarte multumita ca paietele sunt la locul lor iar papuci ies impecabil,e cam traznita ideea nu? :lol:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Mesajde Gabici » 18 Dec 2009, 15:47

NU vreau sa cred ca a fost o alegere gresita.
Am intrat si pe forumuri in lb. engleza, pe aceeasi tema. Am sa le studiez in week-end, dar asa, fugitiv citind, am desoperit pe cineva care zicea ca le-a facut la aceste Vetbeduri niste huse ca de perna, din material care nu e scamosat (ca Vetbedul!) si atunci se pot curata mai usor de pe el resuturile de fan sau altceva! Cred ca e o idee buna!
Sper ca pe luni sa revin si eu cu aceeasi idee ca cei de pe acel forum si sa zic: I love Vetbed! :tease:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 18 Dec 2009, 21:16

Nu a scris nimeni ca este o alegere gresita, toti au incercat sa te ajute.

Iti dorim succes in gasirea unei solutii cat mai bune, poate parea o problema ca se lipesc de el firele de fan si altele ce se aduna pe el, dar cel mai important e ca umezeala sa nu ajunga la porcusori. :love:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Mesajde Gabici » 21 Dec 2009, 15:48

Din pacate, ma refeream la mine cand am spus ca am facut alegerea gresita, sau cel putin pana acum asa mi se pare ca este.
In week-end am spalat paturicile acestea, le-am curatat inainte cu o perie ca sa nu se infunde cumva masina de spalat. Le-am pus pe calorifer la uscat si asa s-au uscat in circa trei ore.
Nu stiu ce sa zic...totusi, parca nu e ceea ce ma asteptam eu sa fie.
Problema e ca unoeri am impresia ca miroase si raman lipite multe fire de fan care se imbiba de pisu dupa un timp. Apoi, mai e si marea problema ca de porcusorii au si diaree chiar acum si imi e destul de greu sa ii tot urmaresc, sa fac pe vidanjorul ca sa nu se manjeasca toata paturica. :lol:
Fanul nici nu reusesc oricum sa il curat in totalitate de pe paturica.
Am pus la fiecare porcusor cate o cutie de pantofi si acolo le-am asezat fanul, crezand ca astfel, nu se va mai impsatia prin toata cusca dar ei adorm acolo si isi fac nevoile tot acolo, asa ca pe cand se trezesc sa iasa din cutie li se lipeste fanul ce a mai ramas de picioare si de burtica si il cara peste tot. Ce sa mai zic, ca porcusorul cel mai mare nici nu reuseste sa sara in cutie si e speriat ca nu il las sa scoata fanul de acolo.
Materialul e bun absorbant dar fiind asa de pufos, se agata toate de el, ma refer la resturi de fan si mancare si nu gasesc nicidecum solutia cum sa evit asta. :cry:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 21 Dec 2009, 15:58

Eu am pus de o saptamana in cusca urmatoarele:
la baza scutec pentru catei apoi burete de vreo 3 degete grosime si apoi paturica fleece. Evident ca fanul se incurca in paturica si la fel si parul lor si cand dau cu maturica adun mult par si fan.
E bine insa ca e calduros si chiar daca fac pipilica, in scurt timp paturica se usuca si e totul ok.
Eu ma gandesc sa caut un material, ca si fashul.. si sa pun peste paturica fleece. Ma gandesc ca lasa umezeala sa treaca imediat in straturile de dedesubt si fiind un material compact poti aduna imediat fanul de pe el. Ai putea sa faci de exemplu mai multe fasii exact cat ai si vetbed-ul si cand faci curat sa il iei cu totul si sa il scuturi. Apoi pui rezerva si speli materialul. Si tot asa.
Este o sugestie.. caci nu stiu cum reactioneaza acel material la umezeala. Eventual sa cautam ceva supraelastic ce lasa sa treaca umezeala dar nu este flausat sa fie greu sa adunam fanul din el.
Daca folosim o bucata de cearceaf din bumbac deasupra nu prea e indicat, caci bumbacul tine umezeala. Deci trebe ceva supraelastic, din poliester.. cu sunt si paturicile fleece.
Sper ca nu te-am incurcat cu mesajul meu :lol:
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 21 Dec 2009, 16:46

Corina, intentionez sa le pun si eu burete mititeilor sub paturica fleece. cat de des este necesar sa le schimbi asternutul? in fiecare zi sau la 2 zile?

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Mesajde Gabici » 22 Dec 2009, 12:56

Multumesc pentru idei, dar nu stiu ce sa zic...materialul de fas nu ramane umed daca este umezit odata?
Degeaba abesoarbe Vetbedul umezeala ce trece prin el, daca la suparafata, fasul e ud, ca oricum acela intra in contact cu porcusorii, nu?
Ce ma mai deranjeaza ca acel amalgam de pisu, fan si altele dupa doua zile deja miroase si observ ca incep sa miroase si porcusorii. Nu mi se pare ca ar fi nici ei prea incantati de paturici.
Oricum, azi am cumparat doua pungi de talas pentru orice eventualitate, ca daca de sarbatori va fi cazul, sa trecem din nou pe el.
Sa nu ma intelegti insa gresit, nu vreau sa ma plang, ci pur si simplu incerc sa gasesc niste solutii ca sa ajung si eu sa spun despre Vetbed ca ...I love it! :tease:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 22 Dec 2009, 20:29

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Dec 2009, 22:56

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 23 Dec 2009, 00:15

Ce-ar fi daca ai incerca sa pui in loc de prosopele sau pad-uri de catei sub vetbed ceva talas? Ai avea avantajul vetbed-ului si al talasului la un loc (permeabilitate de la vetbed si talasul se imbina cu urina). Din experienta pot spune ca talasul ca asternut este mai bun ca orice prosop/carpa cand e vorba de absorbtia mirosului.
De asemenea nu vei avea praf de la talas acesta fiind acoperit.

Pentru a nu se mai incarca vetbed-ul de fan poti pune in zona in care le dai fan (coltul, latura respectiva) ceva panza subtire, gen batista. Acest material permite sa treaca udul mai usor dar nu permite fanului sa se infiga in vet bed.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Mesajde Gabici » 23 Dec 2009, 15:13

Cred ca incep sa ma obisnuiesc cu paturicile.
Va multumesc ca va faceti griji si incercati sa imi dati idei.
Am pus acum trei zile hartie sub ele si ieri le-am schimbat. Am scos paturicile si le-am periat. Asa parca e mai bine acum. Le-am facut si mici ascunzatoare la baietzi si atunci parca nu mai stau atat in cutie sa faca pisu acolo (adica mai fac acolo dar mai rar). Insa problema ramane cu mirosul care pare sa persiste pe putiric. Apare la vreo doua zile dupa spalare si ramane pana nu le spal din nou. Daca schimb sub ele foile, paturica la suprafata nu mai e uda. Dar mirosul...
Ce sa fac?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 23 Dec 2009, 18:43


Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 24 Dec 2009, 11:19

e o idee buna. Eu cand il aveam pe tzutzu bolnavior puneam talaj si peste el asezam servetele ( late de rola). Dar el era cumintel si nu manca servetelul. Acuma daca scap un colt de servetel la bestii, devoreaza tot.. asa ca a cazut varianta.
Simo.. nu trebuie neaparat sa impachetezi talajul. Poti face asa:
- la baza talaj
- deasupra un tifon ( pentru a tine talajul separat de fleece)
- deasupra paturica fleece. Ideea este ca paturica fleece trebuie sa fie bine fixata ca sa nu intre porcusorii pe sub ea. Eu am taiat o patura fleece in doua si am pus-o peste stratulde burete iar marginea ramasa ( cam de 10 cm in toate partile) am scos-o afara din cusca si apoi am pus peste ea grilajul. Adica am scos in exterior toate marginile, ca ei sa nu poate intra pe dedesubt. Si am pus grilajul ca sa fie bine tinut afara. Sper sa intelegeti :thinking: O sa incerc sa pun o poza deseara.

Daca pui fleece peste talaj direct.. va trebui cu manutza ta sa cureti talajul care se lipeste de ea. Si apoi tot cu manutza tre sa iei parul si fanul de deasupra. E tare migalos ca se tine bine talajul de fleece. Dar cu rabdare, se rezolva.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 27 Dec 2009, 11:25

voi ramane la varianta cu burete si fleece deasupra deocamdata.
si eu am taiat fleece-ul in 2 si am introdus marginile sub cartoane. nu s-a intamplat niciodata sa incerce sa traga de paturica sau sa gaseasca o cale de a intra sub ea, desi lui speedy ii place tare mult sa se ascunda sub paturica. mai ales cand il pun in pat, pun peste cuvertura o paturica de-a lor si se pare ca este fara rost, pentru ca smecherul mereu gaseste o cale sa intre pe dedesupt si tot cuvertura mea este murdara si urat mirositoare :lol:.

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 24 Ian 2010, 11:48

saptamana trecuta am fost la ZooMAnia in Baia Mare si am gasit un fel de asternut natural pentru porcuti. Nu am luat pentru ca era sac de 10 kg parca, era de la Vitakraft si arata ciudat:-?, nu era talas, acum am cautat pe net si nu l`am gasit
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori