Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%

Voturi totale: 109

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 03 Apr 2009, 13:14

"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

Alina82
Indrumator
Indrumator

Mesajde Alina82 » 26 Apr 2009, 20:13

Buna ziua!

Cam de vreo 2 saptamani am renuntat si noi la talas si am trecut la prosopele si paturele fleece. Mi se pare mult mai bine si lor le place mai mult. Zburda mai bine si nu mai stranuta de la praf. Le fac curat in cusca cam de 2 ori pe saptamana dar lui Miki ii schimb prosepele din coltul unde face pisu la 2 zile. El are un singur colt si se uda mai mult acolo. Gigi face pe unde apuca si rar de 2 ori in acelasi loc si la el nu e ud ca se usuca unde a facut prima data pana face iar acolo. Nu avem probleme cu mirosul. In fiecare saptamana spal paturelele si prosopelele cu otet si dupa ce le clatesc le bag la masina de spalat. Pana acum suntem multumiti de metoda si ei au scapat de stranuturi si de curs ochisorii de la praf. Nu sunt interesati sa roada materialele.

Va prezentam mai jos ceva poze edificatoare.

Multumim pentru idei!!

| | |

Numai bine!!

Alina si guinezii :tease:

Rontzy
Nou venit
Nou venit

Mesajde Rontzy » 27 Apr 2009, 01:29

eu nu stiu ce sa ii fac lui Rontzy....i-as lasa talas pentru ca are mania de a roade tot ce prinde (se pare ca i-am pus bine numele) si mi-e teama ca o sa ma trezesc cu gauri daca ii pun prosopele...de la talas stranuta si i-as pune si eu prosopele dar are ceva daca le roade ? :?: Adica daca o sa iau niste prosopele fleece sau prosoape normale, ar putea pati ceva daca s-ar apuca sa le roada ?

fiore6
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fiore6 » 27 Apr 2009, 09:02

Am incercat si eu cu prosopele timp de 2 zile si nu a mers. In primul rand tot fanul mi se prindea de paturica (dar nu fleece) si nu se mai putea scutura si spala nimik. Era o adevarata mizerie. In al 2 lea rand cred ca 2 prosoape n-au fost de ajuns pt ca se udau si l-am gasit cu burtica uda. Asa am revenit la talas. Acum ma intreb daca paturica aceea pe care o laudati voi nu se prinde fanul de ea? Se poate aduna usor fanul cazut pe ea?
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 27 Apr 2009, 10:39

eu asez prosopul care este unul normal de baie primul pe fundul custii iar deasupra pun o fata de perna din bumbac asa se ia si fanul cazut mai repede iar umezeala trece imediat in prosopel,bine eu schimb acest asternut in fiecare zi si de cate doua ori pe zi depinde de cat de mult il uda,la inceput cand i-am dat pe scutece trageau si ei cu dintii de textila dar acum s-au invatat si nu mai fac asta,nu as mai reveni la talas niciodata
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

fufiche
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde fufiche » 27 Apr 2009, 10:51

De ce paturica fleece, nu alte materiale?

Paturica fleece nu are nimic deosebit fata de alte paturici in afara de : lasa umezeala sa treaca prin ea si se usuca foarte repede! Asta inseamna ca porcutii fac pipi, pipiul trece prin paturiuca si se absoarbe in prosoapele de dedesubt. Paturica se usuca repede si prcutii nu stau pe umezeala. Daca porcutii stau direct pe prosopele sau alte paturici acestea se vor imbiba cu pipi, porcutii vor sta pe asternut umed ce va trebui schimbat foarte des.

Cum sa cureti paturica + prosopelele?

Ar trebui sa zic "Cum curat eu paturica?". Mie mi se pare ca metoda da rezultate. Eu am paturica bleu, pe care se cam vede mizeria. Deci se vede si fanul care se lipeste de ea. Pentru ca, intr-adevar, fanul se lipeste de paturica!

Cum curatam?

1) Scuturam paturica: primul pas ne ajuta sa scapam de mizeriile ramase pe paturica, cum ar fi fanul sau cateva bobite de mancare.

2) Periem paturica: acest pas este foarte important pentru scoaterea fanului din paturica. Desi nu cred sa se poata scoate 100% mie mi s-a parut suficient. Am cumparat de la Cora (evident, exista si la alt supermarketuri) o perie de frecat care m-a costat aprox. 3 lei. Face minuni. :)

3) Spalam paturica: Atentie la spalatul paturicii! Trebuie retinut ca nu avem voie sa folosim balsam pentru ca balsamul distruge proprietatea atat de importanta a paturicii de a lasda lichidul sa treaca prin ea. Deci FARA BALSAM! Vom spala paturica cu detergent si o vom limpezi bine. Eu sugerez si o spalare cu otet. Dezinfecteaza si char ajuta paturica sa lase lichidul sa treaca prin ea. Prosopelele se vor spala la fel. Cu mentiunea ca balsamul nu are importanta in cazul lor.

Porcutii nu vor roade paturica?

In general, porcutii nu rod barele custii sau asternutul. Totusi, unii porcuti o fac (aprox. 5% am inteles eu, deci destul de putini). Pentrtu acesti porcuti ar trebui gasita o alta metoda. Desi, in general ei nu inghit materialul, doar il rod.

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 27 Apr 2009, 12:19

Ce simpatica esti fufiche cu explicatiile care le dai. Imi vine sa vin la tine sa iti pup poarcele!.
Eu le dau cu maturica in cusca dimineatza si seara.. si cand e timpul sa schimb asternutul, il iau cu totul si il scutur bine bine in baie. Acolo am gresie.. mobilier ( chiuveta si toaleta) si atat. Si e super ca pot matura bine dupa ce scutur toate boabele si fanul.
Alina ai amenajat frumos.. dar este atat de mica cusca in care ii tii. Sper ca in viitorul cat mai apropiat sa le cauti o cusca mai mare.
Pupicei
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 27 Apr 2009, 12:21

Fufiche a zis :2) Periem paturica: acest pas este foarte important pentru scoaterea fanului din paturica.

Ce ma fac cu parul? Eu perii mai mult de 10 min...apoi o spal de mana, pentru ca daca as baga-o la masina mi-ar ramane fire de par pe acolo...

Tinand cont ca o paturica din aceea costa pana in 20 RON si scot mai mult de 5 asternuturi din ea, ma tot gandesc daca nu cumva nu este mai rentabil ca dupa folosire sa le arunc...oricum e mai ieftin decat as fi dat pe talas...si totusi...atata risipa parca nu-mi vine sa fac... :cry:

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 27 Apr 2009, 12:25

Mihaela, nu cred ca le cade smocuri intregi de par. Eu cand eram cu tzu tzu aveam par oriunde in casa, din cauza bolii. Stii cum il curatam de pe covor sau de pe patura? Era simplu. Udam mana si apoi dadeam pe patura ca si cum ai freca.. in linii drepte, in cerculete; pur si simplu il aduni. Se strange foarte usor. Oricum daca ei sunt sanatosi, au vitamina C destula, le cade cateva fire ( ca si noua de altfel). Nu e de speriat.

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 27 Apr 2009, 12:30

Corina, eu cred ca am probleme cu Ionel...ii cade mult par...nu sunt smocuri, dar e mult, tinand cont de faptul ca al celorlati aproape ca nu-l vad...o sa fac o poza(sper sa se si vada)...am inceput de 3 zile cura cu vitamina C

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 27 Apr 2009, 12:36

Daca nu ma insel, ceilalti porcuti ai tai sunt femeluta texel ce a nascu cei ceilalti doi puiuti. Din experienta mea de ani cu porcusorii cu par cret, iti pot spune ca acestia pierd mai putin par decat cei cu par lung si lins sau cu vartejuri. Si mai ales daca sunt pui nu prea au ce par sa le cada.
Verifica pielea lui Ionel, vezi daca e curata, blana sa fie si ea curata si sa nu se vada locuri goale cu piele sau sa nu aiba paraziti. Daca nu e nici unul din aceste semne o cura de vit C si Beres este minunata. Daca esti nelinistita in continuare poti merge la medic sa ii faca un control amanuntit.

Alina82
Indrumator
Indrumator

Mesajde Alina82 » 27 Apr 2009, 12:48

Buna ziua!

Si eu fac la fel ca fufiche cand curat. Foarte bune explicatiile si felicitari pentru ele! Daca se foloseste paturica fleece totul cade foarte repede la scuturat. Eu am una subtirica si nu are puful gros asa ca fanul nu se prinde rau, iar cele cateva fire care raman le iau cu mana. Eu inainte de a le baga la spalat le clatesc bine cu apa calda ( si prosopelele si paturelele) ca sa iasa pisu din ele. Apoi le las in apa cu otet la inmuiat vreo 10 min si apoi la masina cu ele. Incep programul cu o clatire (ca sa scot otetul din ele) si apoi continui cu o spalare normala.

Corina, cusca e numai pentru unul, nu vor sa stea impreuna. Se accepta pe teritoriu larg si deschis cum ar fi podeaua din bucatarie, unde pot alerga in voie. Insa nu vor sa stea impreuna in aceeasi cusca sau in nici un spatiu mai mic ( nici chiar in pat impreuna). Gigi nu prea vrea un prieten iar Miki vrea sa fie sef si Gigi nu il lasa. In spatii mari daca se alearga e ok, unul gaseste sa se ascunda. In spatii mici se iau la tavalit si nu vreau sa ii las sa se muste rau. Asa ca, au fiecare cate o cusca din aceea, puse una langa alta. Nu pot risca sa iau o cusca mare si sa se bata rau in ea. De asemenea nu vreau sa renunt la nici unul din ei. Zic eu ca nu e asa rau ca nu stau in aceeasi cusca atata timp cat ies impreuna la plimbare si stau apropiati.

Numai bine si pupici purceilor!

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 27 Apr 2009, 12:53

Alina, imi pare tare rau sa aud ca nu se impaca. Si stiu ca e greu sa te desparti de unul dintre ei ca sa poti adopta un puiut. Greu..
Daca ei sunt ok asa.. ce pot sa zic.. e ok. Doar sa ii scoti la plimbare cat de des poti, sa se poate misca in voie, ca in cusca nu prea au loc.

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 27 Apr 2009, 12:58

Multumesc! Daca dupa cura cu vitamina C si Beres nu se intampla nimic, ma duc la doctor.

Alina82
Indrumator
Indrumator

Mesajde Alina82 » 27 Apr 2009, 13:13

E o solutie de compromis. De renuntat nu renunt la nici unul si din pacate nici nu pot adopta inca unul mic sa faca pace cu ei. Miki e maricel si l-am luat de maricel de la 7 luni. E deja format cu multe chestii si e greu sa il accepte pe Gigi.

Cred ca daca as avea posibilitatea unui tarc asa s-ar intelege, dar pana acolo... poate cand o mai imbatrani Gigi sa se inverseze sefia si sa nu se mai certe atat le-oi lua cusca mai mare, pana atunci, iesim afara la plimbare prin bucatarie si separat prin pat, dar fiecare pe paturica lui ca altfel se preocupa numai sa marcheze.
Nu e usor sa ai 2 baieti in care tropaie hormonii :thinking:

Pupici!

EDITARE:

Cam asa facem si noi doar ca la o scara mai mica.

Sper sa va foloseasca si voua ca exemplu. Eu n-am pus ziar, dar nu pare o idee rea. Vom incerca si noi.

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”