Asternut

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Care asternut vi se pare mai favorabil?

talasul
69
63%
patura fleece
20
18%
VetBed-ul
11
10%
alt asternut
9
8%

Voturi totale: 109

AVRELIANVS
Membru de Elita
Membru de Elita

Re: Idei & Accesorii

Mesajde AVRELIANVS » 11 Dec 2011, 00:57

Cris are dreptate,cel mai bine e sa roada accesori din lemn ,caci le ajuta la dinti. Cu privire la paturici ,fetele mele nu sunt rozacioase din fire ,adica rod ceea ce rod toti copii cuminti,casuta,tuburi ca sunt gri si cam atat.Paturelele se schimba la 3 zile si se scutura de fan si apoi se spala la o temp de 30 de grade fara mult dero,intrucat mirosul de dero fiind chimic patrunzator chiar daca noi vrem sa miroase frumos ,nu le face bine.Porcusorii au un miros mai dezvoltat ca al nostru.De asemeana paturicile e bine sa fie mai grosute astfel incat sa nu se faca fleasca din prima zi,nu stiu 2 paturi ieftine din piata la 10 lei/buc sau asa e ok .Fetele mele nu au pana acuma nici o problema cu paturicile,mirosul este la fel cu cel de pe vremea talasului,fetele nu miros a nimic ,chiar miros foarte frumos(saracele sunt si excesiv pupate si cred ca de aia nu mai au miros).Ca bani nu am stat sa calculez intrucat cum spal hainele mele ,mai bag o masina de paturele.Acuma poti incerca sa vezi cum le este si cum iti este si tie.
" Viata fara de cuvant mai mult foloseste decat cuvantul fara viata.
Caci viata si tacand foloseste , iar cuvantul si strigand , supara "

Yuky,Tzepica,Happy,Craciunica si Draga va pupacesc !!
http://www.flickr.com/photos/avrelianvs/

maria
Calauza
Calauza

Re: Confectionare cusca

Mesajde maria » 11 Dec 2011, 11:08

la cat timp ii schimbati pe micuti?

ce dragut suna, parca ne intrebi la cat timp le schimbam scutecele :lol:

eu am o cusca de 1, 2 m in care stau 2 porcute
tot talasul il schimb o data pe saptamana si pe la jumatatea saptamanii schimb cam un sfert, numai in locurile murdare
Ultima oară modificat 11 Dec 2011, 16:10 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde EugeniaXCalin » 11 Dec 2011, 14:25

Va multumesc foarte frumos de raspunsuri. Din fericire nu le-am mai pus tuburi de la capuccino, deoarece vazand ca le rod am zis ca nu are rost. Voi incerca cu paturele pe viitor, sa vedem ce o sa iasa.
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde EugeniaXCalin » 11 Dec 2011, 14:27

Iti multumesc din suflet... m-ai scapat de o gramada de treaba. Si noi avem o cusca tot asa marisoara, dar eu le schimbam odata la 2 zile. Deci iti dai seama ca aveam ceva treaba. Desi, puteam sa le iau doar din coltul din care faceau pisu. Ca din fericire am fete cuminti si isi fac trebusoarele doar intr-un colt.
"Maretia unei natiuni si progresul ei moral pot fii judecate dupa felul in care trateaza animalele." (Mahatma Gandhi)

Lili
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde Lili » 11 Dec 2011, 14:33

Eu care le-am incercat pe toate zic asa.
Paturelele sunt pentru cei care au razbdare sa dea cu maturica de paispe ori pe zi.
Vetbed-ul si paturica sunt frumoase, arata bine, porcutii se tavalesc...(in prima zi cand faci curat).
Daca nu esti genul "cu maturica", a doua zi deja arata ca dracu.
Pentru cei mai puturosi (ca mine) :lol: tot talasul ramane nr. 1.
Pentru ca, oricat s-ar rahati maimutoii mici, pe talas nu se vede asa urat precum pe paturica. Se "amesteca" p'acolo si per ansamblu e ok.
Nu mai spun de fanul care se "insinueaza" prin paturica ...

So, pune paturica daca ai rabdare si te tin nervi sa maturesti toata ziua. Pui dedesupt ceva puternic absorbant (scutece bebelusi, prosop de bumbac) si...merge. E frumos. In prima zi :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 11 Dec 2011, 16:14

talasul se murdareste. se uda, si de la mancare :smile:
daca tu ai porcute cuminti, nu nebune ca ale mele, poti sa pui o carpitza pe talas si acolo sa le pui legumele
le pui fata de masa :lol:

EugeniaXCalin
Membru Junior
Membru Junior

Re: Asternut

Mesajde EugeniaXCalin » 11 Dec 2011, 23:29

Nu as putea spune ca sunt foarte nebune. Dar nici foarte linistite. Le mai apuca fugitul prin cusca, dar mai mult dimineata, cand se trezeste Calin sa mearga la munca, deoarece stiu ca primesc salata. In rest, nu pot spune ca sunt ff agitate

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 12 Dec 2011, 08:13

salata nu e buna pentru porcuti decat daca e bio, de la cineva cunoscut, care nu pune chimicale
nu are valoare nutritiva si poate favoriza formarea pietrelor urinare
poti sa dai , asa, de moft, o data pe saptamana sau chiar mai rar, ff putina
da-le iarba de grau , de orz, ...
ale mele sunt innebunite dupa graul verde
pui in tavite, si dupa ce tai odata mai lasi sa creasca
tai de 2-3 ori

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 21:52

E ceva normal ca Molly sa rontaie talasul? Ma gandesc ca aici ar trebuii zis :lol:
Old username: Andreea_Molly

-West-
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde -West- » 13 Dec 2011, 08:05

Am o prietena si ea pune fan in loc de talas,este bine? :shock: Eu nu am mai auzit asa ceva dar m-am decis sa scriu aici pentru ca stiu ca ii puteti explica. :winking:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 13 Dec 2011, 11:14

Fanul este un aliment indispensabil, nu un asternut.
Folosit ca atare se va umple de dejectii, ca sa ma exprim elegant.
Porcul, ca e porc, va face oriunde ii va trazni lui. Nu stie sa nu manance pe ce doarme si risca sa se imbolnaveasca.

Concluzia: talas, paturici pe post de asternut, NU fan.

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 13 Dec 2011, 11:22

Si eu am mai vazut in poze....dar mie imi pare ca isi face treburile pe el apoi se culca acolo si rontaie.... :puking:
Si fanul se uda repede, ca eu mai am doar o sacosa pana sambata si trebuie sa ma descurc pana mergem sa luam de la tara.... ca a plouat pe fan si s-a udaat rau...si a pluat acum cateva zile si inca arata ingrozitor, deci imi imaginez ce e cand fac purcelinii...

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 13 Dec 2011, 11:25

Cand mergi la tara incearca sa iei fan din acela tinut in fanar nu din capitele de afara, fan care cu ploile de acum poate fi mucegait.

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde Allma » 13 Dec 2011, 11:36

Nu era tinut in capita, era in curte la dos pentru iepuri, avea si un nailon pe el....nus stiu cum sa va explic dar avea si acoperis....dar nailonul a cazut la ploaie...asa ca ma duc sa iau de la tara...nu va temeti ca nu iau mucegait, decat sa se imbolnaveasca de la fan mai bine sa mai astepte :lol: Ei erau invatati cu muuult fan si acum ca le pun mai putin parca se uita urat la mine....dar asta e...ne descurcam asa pana sambata

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 13 Dec 2011, 11:55

andreea, fugi intr-un pet shop si ia o punga de fan, sa ai pana cand mergi la tara.
nu lasa porcutii fara fan. e foarte important pentru digestie, pentru dintisori...
iei o punga mai mica, sa ai pana sambata.

iar legat de fan ca asternut - nu doar ca nu e igienic, mai si miroase horror din cauza
umezelii. deci mai bine nu. exista multe alte solutii ;)
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”