Mirosul

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu am mai avut porcusori.

Mesajde Gemon » 25 Mai 2015, 13:49

Bine ai venit!

Porcusorii sunt animale sociale, hamsterul este cel care poate fi tinut singur, porcusorul are nevoie de compania unui alt porcusor.

Singur porcusorul nu se simte bine. daca decizi sa alegi aceasta specie ca animal de companie, bine e sa ii asiguri drept partener un alt porcusor de acelas sex cu el. Langa o fenela se aduce o alta femela, langa un mascul un alt mascul, combinatia potrivita fiind cel de adult si pui, deoarece in acest caz ierarhia este data, fiind cea naturala, adica cel mic se subordoneaza celui mare si invata multe de la el.

Ai nevoie de o cusca de cel putin 100cm x 50 cm, care poti amenja conform nevoilor acestei specii, vezi exemple la viewtopic.php?p=129249#p129249 sau in galeria noastra unde avem si custi facute manual la http://www.gemon.ro/galerie/homemade_cage/index.html
Avem si un topic la viewtopic.php?f=11&t=2267

Asternutul potrivit este talasul cu granulatie mai mare (de preferat nu marunta) cum este de ex. talasul Pufi.
In cusca se pune o cantitate de talas ce sa aiba grosimea de cel putin 5 cm dupa ce e batatorit bine cu palma, pentru a deveni compact. In acest fel porcusorii pot circula confortabil, fara sa fie incomod pentru ei, in plus tine mai mult, cantitatea mai mare pastreaza mai bine igiena. Avem un topic cu aceasta tema la viewtopic.php?f=11&t=179

Porcusorii nu au miros neplacut, poate sa miroase talasul atunci cand se pune prea putin si/sau nu se shimba la timp (o cantitate mica se umezeste repede, trebuie schimbat mai des si nici nu este bine ca porcusorul sa circule intr-o cusca in care se pune prea putin talas, piciorusul lor fiind delicat - talpita are pielea subtire ce trebuie ferit de umezeala si podea abraziva). Citeste si http://www.gemon.ro/mit2.htm#asternut

Pentru a avea o parere si despre costuri, vezi topicul

Didi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2015, 11:31
Localitate: Craiova

Re: Nu am mai avut porcusori.

Mesajde Didi » 29 Mai 2015, 00:34

Am reușit sa iau cusca si porcusorul , am luat o femela.. Din pacata era ultima de la pet shop-ul respectiv si îmi este teama sa iau din alta parte, o sa ii iau saptamana aceasta o prietena pentru ca persoanele responsabile de ea au spus ca vor mai aduce saptamana viitoare alti porcusori, este foarte prietenoasa dar îmi este frica , ca este gestanta.. Nu are o burtica foarte mare dar totusi , si se supara foarte tare daca ii pui mana pe burtica sa o mângâi , începe sa se agite si încearcă sa muste.. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Cusca este de 100x50 pentru ca si cei de la pet shop au insistat sa o luam pe aceasta ca sa nu ii facem rau porcutei. Multumesc mult!

paulamurala
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 22 Noi 2013, 12:08
Localitate: galati

Miros porcusori

Mesajde paulamurala » 13 Aug 2015, 07:51

Bună. ... Am și eu o întrebare. .. urmează sa îmi iau doi porcusori frați și vreau sa știu dacă au un miros specific. ... Îmi este teama sa nu inhalez stand cu ei în camera. ..... Mă gândesc sa le iau pelete în loc de rumeguș, mi s a zis ca absoarbe mai bine. ... și la cât timp ar trebui sa le schimb? Mulțumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde Gemon » 13 Aug 2015, 10:37

Pastreaza o igiena normala, si nu vor avea miros. Urina eliminata este absorbit de asternut, acesta trebuie schimbat la timp, pentru a putea absoarbe complet urina. Un asternut neschimbat, imbibat cu urina ar avea miros.
Rumegus nu se pune, se pune talas din lemn de esenta moale. Cel mai potrivit asternut pentru ei este talasul cu granulatie mare cum este produsul romanesc, vezi mesajul meu la viewtopic.php?p=132173#p132173

Daca doresti sa folosesti pelete, se pune deasupra un strat de talas, nu folosi doar pelete, piciorusele lor sunt delicate si nu e bine sa circule doar pe pelete, vezi aici explicatia viewtopic.php?p=85229#p85229


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori