Mirosul

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

urina- femele vs masculi!

Mesajde crisa24 » 19 Sep 2011, 11:44

Am deschis acest topic pentru a afla, la voi cum este!
Stiu ca in urina sunt diferite informatii care ii ajuta sa afle diferite informatii despre fiecare porcut in parte!

Nu stiu ce sa ma fac cu fetele care sunt niste pisacioase inraite :lol: (vorba lui Florin G, fetele sunt pompieri), adica ar trebuii sa schimb talasul zilnic la ele, in schimb la baieti nu miroase deloc nici daca nu umblu la ei 2-3 zile.

Acum la fete datorita rinitei alergice a Brunei-folosesc burete+scutec catei+ fleece, dar nu stiu ce sa fac cu mirosul(mirosea la ele si cu talas?
fleece schimbata la doua zile si buretele la care nu ajunge urina pentru ca am pe el pet-pad(el este doar asa ca sa aibe in cusca un pic de inaltime).
Am vrut sa scot in evidenta faptul ca urina femelelor este mult mai puternica ca si miros ca la baieti.
Inca nu am gasit solutia perfecta!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: urina- femele vs masculi!

Mesajde FlorinG » 19 Sep 2011, 16:04

Un prosop între fleece şi pet pad ai încercat? Miroase de la scutec, nu de la fleece. Scutecul trebuie schimbat mai des, iar daca ai un prosop între, mai câştigi ceva timp.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: urina- femele vs masculi!

Mesajde Lili » 19 Sep 2011, 16:44

Si eu tot cu scutec, prosop si fleece deasupra am avut.
Nu mirosea.
Doar ma enervau dusmanii astia mici ca tot rascoleau pe la colturi si ingramadeau fleece-ul si se bagau dedesupt...
Si trebuia sa matur cacatei toata ziua....
Deci talas.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: urina- femele vs masculi!

Mesajde roseta.stoned » 19 Sep 2011, 22:09

Eu cred ca asta este mai degraba o problema de gasirea unui asternut care sa aiba un rezultat cat mai bun. Chiar nu cred sa aiba legatura cu cine are urina mai mult sau mai putin mirositoare. Porcii, cu cat cresc mai mult, cu atat urineaza in cantitati mai mari si de aici mirosul mai puternic.
Eu nu inteleg de ce mai pui burete sub pet pad, daca pet padul stopeaza trecerea urinei la fundul custii... PEt padul ala e ca un scutec. Nu poti sa tii un copil intr-un scutec 4 zile...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: urina- femele vs masculi!

Mesajde FlorinG » 19 Sep 2011, 23:10

Eu am burete sub păturelele absorbante. Sa fie cât mai moale la picioruşe porceşti atunci când sar. De când le-am pus burete au început să doarmă mult mai des prin toată cuşca, că înainte dormeau pe unde mai aveau un peticel de prosop în plus, că era mai pufos.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde crisa24 » 20 Sep 2011, 11:17

pai cine a zis ca tine patru zile pet pad-ul, este schimbat zilnic, iat buretele il pun pentru ca nu vreau sa stea atat de aproape de fundul custii, sub cusca am gresie si este rece, plus ca direct in cusca este prea jos...
observ inbunatati cu burete+pet pad+patura fleece-buretele este spalat la 3-4(oricum nu ajunge urina la el)si paturica si ped pad-ul zilnic.....numai asa vad rezultate....
si mirosul mai ramane si in accesoriile de lemn pe care le-am oparit si spalat cu sampon nizoral... :winking:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 20 Sep 2011, 12:31

eu zic ca in acest caz, buretele e inutil. adica inainte nu aveai burete+talas, cu toate astea porcutele
nu rabdau frig, nu? :) chiar am impresia ca fleece tine mai mult de cald decat talasul. dar daca pentru
tine e o solutie buna...
legat de miros si diferenta dintre masculi si femele - o amica are intr-o cusca 4 femele si un mascul castrat.
ca asternut foloseste talas. face curat in cusca 1 data pe saptamana, si lejer ar putea face mai rar, si pot
sa iti spun ca nu miroase. cand intri in camera, nu ai zice ca acolo vietuiesc 5 rozatoare. nu stiu ce dimensiune
ai la cusca, insa se stie ca o cusca mica trebuie curatata mult mai des. sau una din porcuta are o problema, si
atunci ai de mers la vet, pentru ca asternutul, indiferent pe care il alegi, nu poate rezolva problema.

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 12 Noi 2011, 19:54

Shimba-i talasul mai des si da exista un talas care absoarbe mirosul sau ceva de genu :up: Niciun porcusor nu miroase,doar talasul. :D
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde Lili » 12 Noi 2011, 20:01

Cam ce fel de talas care sa absoarba mirosul?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 12 Noi 2011, 20:07

Nu stiu sigur cum se numeste :thinking: Dar am vazut le un Pet Shop un talas inodor...Imediat ma uit daca cel de care are Rontzi este :wait:

El are Ko-Ko,am vazut pe ambalaj ca scrie "Retine mirosurile" :lol:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 12 Noi 2011, 20:19

nu stiu in ce masura e adevarat. adica pana la urma daca eu as schimba asternutul dupa
1 luna, ar mirosi in ultimul hal, indiferent cat de bine absoarbe talasul mirosurile. nu stiu
ce talas ai tu acasa, insa tin sa te previn ca cele cu arome sunt periculoase pentru porcuti.
asa ca daca te referi la faptul ca ai talas care mascheaza mirosul, pentru ca este cu aroma
de lamaie sau mai stiu eu ce, arunca-l si cumpara talas fara miros.

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 12 Noi 2011, 20:22

Al meu miroase normal :giggle: Doar ca pe ambalaj a scris "Retine mirosurile" nici eu nu stiu cat e de adevarat.Poate e doar asa...de reclama. :smile:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 12 Noi 2011, 20:25

bun, daca nu e cu arome, e ok :) multi se lasa pacaliti de cei de la pet, ca vezi doamne
cele cu arome sunt mai bune pentru ca nu miros. ceea ce o fi adevarat, insa sunt si periculoase
pentru porcuti, ei avand mirosul foarte dezvoltat. ideea e ca talasul e un asternut bun. curatat
la timp nu vei avea probleme :)

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Mirosul

Mesajde -West- » 12 Noi 2011, 20:35

Da,sunt deacord cu tine :D Eu ii fac curat odata la 2 zile.Este bine asa? :confused:Si inca ceva,la mine nu miroase pe afara decat daca bagi capul in cusca...miroase a pork rofl :lol:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 13 Noi 2011, 03:31

cusca pe care o ai tu, nu permite o aerisire calumea. nu doar ca in cusca miroase urat,
ar putea si sa afecteze porcutul... cand e vorba de curatenie, depinde foarte mult, dupa
cum am mai spus, si de marimea custii. eu am o cusca de 1.20m/60cm si schimb asternutul
1 data pe saptamana. si nu stau in mirosuri ciudate. plus ca mai intervin si alti factori.
oricum, cu cat e mai mica cusca, cu atat mai des trebuie curatata.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori