Mirosul

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde roseta.stoned » 11 Ian 2012, 21:35

Buna Ionella,
:lol: nu trebuie sa te superi. Fetele te-au sfatuit sa citesti forumul pentru ca aceste lucruri s-au dezbatut in nenumarate randuri si asa ai ocazia sa vezi tot felul de opinii si alternative.
Ai cumva o poza cu acele granule la care faci referire? Intreb pentru ca sunt mai multe tipuri si nu toate sunt recomandate. Multe sunt dure si pot rani piciorusele sensibile ale porcusorului si pentru ca nu au o aderenta solida la fundul custii, porcii pot aluneca si intr-o saritura de exemplu, se vor rani cu siguranta.
Eu iti pot spune din experienta ca talasul e cel mai bun. Intrebarea este: cat de mare e cusca in care sta porcutul tau? Tot aici vei gasi informatii si despre spatiul recomandat de viata pentru 1 porcut, 2 porcuti si asa mai departe. Cu cat cusca e mai mare, cu atat mirosul se instaleaza mai tarziu.
Bine ai venit si poate ne arati si poze cu mandretea ta si chiar cu spatiul lui. :smile:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde Ionella » 11 Ian 2012, 21:54

Nu am poze cu granulele ca inca nu m-am hotarat.nu stiu ce sa aleg,chiar nu stiu,rumegusul am inteles ca nu e bun din cauza ca produce praf pe care il poate inhala porcusorul si nu pot lua rumegus pentru ca Fufu e cu blanita lunga si i s-ar incurca ciuful.Eu trebuie acum sa cumpar alta cusca de un metru pe 60 de centimetrii,pentru ca mai vreau o fetita,iar cealalta fetita o vreau cu blanite de aia creata (merino) si tot asa i s-ar incurca.Dupa cum am spus,pana acum foloseam prosoape pe care le schimbam la doua zile,insa daca vor fi doua,va fi mai mult pisu si bobite si mama mea nu prea e de acord insa am convins-o cumva cu o conditie:sa nu miroase si am promis si vreau o solutie :((
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde Lili » 11 Ian 2012, 21:58

Daca vei gasi o tamplarie de unde sa iei talas MARE (nu rumegus!!!! - acesta intr-adevar este periculos si NU se recomanda la porcusori), nu vei avea acesta problema.
Am fost de curand in vizita la Crescatorie Inka (porcusori de guineea cu par lung) si ei folosesc acest talas mare fara a avea problema ridicata de tine. De fapt noi toti folosim asta. Talasul e sfant cand vine vorba de miros. La un o cusca de 1 m/60 daca pui un strat de 2-3-4 degete de talas, te asigur ca o saptamana MINIM nu ai nicio problema cu mirosul (poate si mai multa vreme daca din cand in cand mai schimbi zonele unde a pisulit si s-au udat).
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde irena » 11 Ian 2012, 22:35

motivul pentru care te-am sfatuit sa citesti site-ul a fost urmatorul: e bine sa stii ce scrie acolo.
nu e mult, si sunt informatiile de baza. nu de alta, dar daca ai o urgenta si nu e nimeni care sa
iti raspunda, e bine sa stii unde sa te uiti, pana cand primesti ajutor.
asternuturi exista multe. apreciate sunt talasul, vet-bed, fleece (sunt si altele, eu ti le zic pe cele
mai comune). eu una sunt pro talas. de ce? pentru ca absoarbe bine si pentru ca nu am nici timpul si
nici rabdarea sa curat paturicele de 2 ori pe zi. talas de granulatie mare nu cred ca e atat de problematic
la porcutii cu blana lunga ca cel de granulatie mica.

s-a votat de catre membrii
care ar fi cel mai ok asternut. poate te mai ajuta sa te decizi.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde roseta.stoned » 12 Ian 2012, 02:16

Ionella, si porcusorii mei sunt tot cu blana lunga si intr-adevar am observat ca talasul proaspat pus in cusca se agata in par, insa nu pentru mult timp, ci doar pana "Se aseaza". In rest au doar pe picioruse si burtica. Cand ii iau din cusca, eeu ii scutur incetisor si apoi primesc portia nu prea asteptata de pieptanat(cam o data la doua zile). Avand parul lung, daca nu sunt pieptanati periodic, fac calti si va trebui apoi sa tai pana la piele, asa cum am patit noi :(...
Daca vrei un al doilea porcut cu parul cret, te sfatuiesc sa te gandesti bine daca vei avea timp si rabdare sa ii ingrijesti asa cum trebuie. Cei cu parul scurt cu au astfel de probleme, in schimb. :smile:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde irena » 12 Ian 2012, 14:35

talasul, dupa ce l-ai pus in cusca, trebuie batatorit putin.
cum a spus si rose, porcutii cu blana lunga trebuiesc pieptanati periodic, indiferent pe ce tip de asternut ii pui.

Ionella
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 30 Iun 2011, 19:46
Localitate: Iasi
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde Ionella » 12 Ian 2012, 15:33

Multumesc frumos.Dupa ce voi lua o alta cusca voi incerca talasul :*
Atunci cand mie greu doar te privesc si ma simt mai bine.Te iubesc Fufu a mea

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: In privinta mirosului!

Mesajde ali » 12 Ian 2012, 16:08

Asternutul?! A fost o problema mare pentru noi, dar am rezolvat-o.
In primul rand am incercat de toate, mai putin vet bed.
Cu flece mi se pare un cosmar (sincer) - toata ziua stai sa maturi, sa perii paturicile de fan si sa speli!
Cu prosoape la fel...
Asa ca acum folosim aleze pe toata suprafata custii si peste punem un strat de cam 3 degete de talas (cu cat mai mult cu atat mai bine) batatorit bine.
Avantajele sunt ca talasul nu mai zboara prin camera cand alearga poarcele pentru ca nu mai aluneca pe fundul custii, iar miros si umezeala practic nu exista!
Scimb asternutul cam la 6-7 zile si nu miroase, pot sa il las si mai mult dar mai cade fan prin cusca, apar si multe bobite si arata urat...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde Lili » 12 Ian 2012, 16:22

Ce-s alea aleze? :oops:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde roseta.stoned » 12 Ian 2012, 16:32

Asta m-a blocat si pe mine :lol:
Google search si am gasit:
http://www.sensicare.ro/produse-ingriji ... a-278.html
si
Aleze (asternut absorbant)

Protejeaza masa de infasat sau patut in momentul schimbarii scutecului.
Sunt ideale si pentru perioada in care doriti sa invatati copilasii sa renunte la scutec.

Alezele sunt utile si pentru adultii care au probleme de sanatate, dar pentru care nu este necesara folosirea scutecului.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde adelinatache » 12 Ian 2012, 17:15

Lili, sunt un fel de musama. Se folosesc si in spitale, sub asternuturi pentru a proteja paturile de... pipilica. :lol:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde crisa24 » 12 Ian 2012, 17:58

http://www.humanmed.ro/echipamente-de-protectie/aleze

din acestea am folosit eu, sunt subtiri, 30 bucati/bax!
le foloseam doar la scos porcimea sau sub talas....sa nu alunece bestiile..dar eu am luat cu 50 lei cu tot cu transport dimensiunile 90*60! :surprised:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: In privinta mirosului!

Mesajde cristisz » 13 Ian 2012, 09:53

In magazine (Carrefour, Real, Selgros, Metro) veti gasi mai multe marci:
Seni (pt persoane imobilizate) 5 buc in jur de 12 lei
Happy (pt copii) pachete de 5 buc (12 lei) si de 10 buc (19 lei)
Dalin(tot pt copii) 10 buc (12 lei)
Cele de mai sus sunt 60x90 cm
Panda - 10 buc (9 lei) dar sunt 60x60 cm si mai subtiri

Noi consumam momentan destul de multe, dar nu pentru porcine ci pentru domnisoara Fifi care inca mai face pipi prin casa.
poza cu copiii mei

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: In privinta mirosului!

Mesajde ali » 13 Ian 2012, 12:36

Eu folosesc Seni pentru ca sunt bune absorbante (mai bune decat celelalte) si sunt mai groase.
Nu sunt musamale! Au plastic pe o pare, dar pe cealalta este materialul absorbant.
Scuze ca nu am explicat ce sunt, si eu tot de pe site am luat ideea si am presupus ca se stie ce sunt :D

Didi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2015, 11:31
Localitate: Craiova

Nu am mai avut porcusori.

Mesajde Didi » 23 Mai 2015, 11:43

Buna tuturor!
Pana acum am tot avut papagali si când ultimul a murit de batranete am hotărât ca as vrea ceva mai vioi, tatăl meu vrea de foarte multa vreme porcusor , doar ca mama crede ca sunt foarte urat mirositori si fac multa mizerie, e adevărat?
Având in vedere ca nu am bani mei si tot ce primesc primesc de la parinti , de unde as putea adopta si cat de mare ar trebui sa fie cusca? Ar putea sa o faca si tata , dar daca o face din lemn nu o roade porcuaorul? Am văzu ca pe internet tot ziceau ca lemnul il rod.
Sper sa mă ajutati,multumesc anticipat!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori