Mirosul

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 27 Mar 2010, 11:58

Da, acelea sunt. Multumesc Gabriela ca ai raspuns tu, din pacate eram cu treaba prin curte si nu am vazut ca a scris Maria.
Totusi, cele pe care le cumpar eu par mai deschise la culoare si putin mai mici. Si da, deasupra pun 1-2 cm de talas normal, pentru ca mi-e frica sa nu le fie prea incomode la picioruse acele pelete.
Mi se par si mai sanatoase, deoarece nu contin praf, iar faptul ca absorb atat de bine urina si mirosul le face bine si lor :up2:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Mar 2010, 13:24

o sa ma uit si eu dupa asa ceva si o sa incerc
am avut odata dar cand calcau pe ele fashaiau si cum eu dorm cu porcii in camera, la 12 noaptea mutam custi
in plus mergeau cam cracanate, nu aveau stabilitate ca pe talas
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 27 Mar 2010, 14:55

Si eu dorm cu ei in camera, si daca adaugi acel strat de talas pe deasupra nu vei mai avea probleme cu zgomotul...dar ai mei sunt linistiti noaptea, sau cel putin asa cred.
Si cu toate ca sunt putin mai scumpe aceste pelete (eu dau 2 lei kg si intra destul de multe in cusca), la mine dureaza mai mult pana se umezesc; deci, pot spune ca fac si economie pe langa celelalte avantaje.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 02 Apr 2010, 01:58

shi porcul meu se cam pipi peste tot chiar si in castronelul rotund de plastic care e ca o casuta,, nici nu se misca sa iasa sa faca in alt colt.si cum are parul lung,, cam miroase a pipi.nu as vrea sa ii fac baie sa nu raceasca..ce sa fac.. incerc sa ii mai scot din rumegusu ud dar cateodata sta chiar pe el,,shi se murdareste.. :puking:

Avatar utilizator
Gold_Sorceress
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 21 Mar 2010, 22:36
Localitate: Iasi

Mesajde Gold_Sorceress » 02 Apr 2010, 02:09

Mai mult decat sa le faci curat cat mai des nu prea ai ce face, ca doar nu e catel sa-l bati cu ziarul si sa il inveti sa faca afara. Cu timpul, el se va obisnui sa faca intr-un coltisor. De exemplu : eu am 3 purcelusi. Cand stateau toti 3 intr-o cusca facea fiecare pe unde apuca. Cand erau separati, fiecare in cusca lui, faceau doar intr-un singur coltisor si totul era minunat din punctul asta de vedere.
Cateva solutii utile ar fi urmatoarele: sa schimbi cat mai des talasul sau sa folosesti acele pelete despre care s-a vorbit mai sus; sa le maresti cusca - cu cat e mai mare spatiul cu atat se murdareste mai greu.

Avatar utilizator
ina.b
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 23 Oct 2009, 00:02
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde ina.b » 02 Mai 2010, 17:01

si eu am tot 3 porcute si le schimb de 3 ori pe saptamana... la tine fiind vorba de un porcut, daca ii faci curat des, ar trebui sa fie ok... incearca sa ii pui in casuta un prosopel... eu asa am facut si nu faceau pe el... sau pune-i un hamac, asa chiar daca face mizerie in cusca, va dormi in hamac :)
O zi in care nu zambesti e o zi pierduta!

Avatar utilizator
pistruiata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 93
Membru din: 23 Apr 2010, 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde pistruiata » 09 Mai 2010, 02:00

La mine nu miroase deloc, porcuta mea e o lady :giggle:

Cat despre rahatei, la inceput isi facea si ea nevoile peste tot, si mai grav in farfurioara pt mancare :shock: Dar de cateva saptamani vad ca face numai in colturi. E mai bine decat peste tot. :lol:
I like being unperfect !
http://yfrog.com/ccdsci0036cj

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde alina_ele » 10 Ian 2011, 15:04

Ma ajutati va rog cu un sfat ceva. Ieri am facut-o de oaie rau de tot. V-am mai povestit eu ca unul dintre porcusorii mei tot stranuta. Am fost la veterinar si nu are nimic este foarte sanatos. Veterinara mi-a zis ca ar putea avea alergie la ceva din casa. Am schimbat fanul, talasul, am pus cusca pe un scaun ca nu fie curent, temperatura constanta in casa. Informandu-ma despre acest aspect, mi-am dat seama ca ar putea stranuta din cauza faptului ca pe unul din pereti am facut mucegai. L-am sters cu clor, am aerisit am incercat mai multe metode. Ieri insa am dat cu o solutie, foarte puternica care mie mi-a facut rau. M-am intoxicat si trebuie sa merg azi la doctor sa ma consulte, deoarece am vomat si stranut foarte mult. Pe cei mici cand am pulverizat i-am scos din camera, am deschis geamurile si am lasat sa se aeriseasca. Dupa o ora am inchis geamul si mie mi s-a parut ca nu mai miroase. I-am adus si pe ei in camera. Insa cand a ajus acasa prietenul meu mi-a zis ca se mai simte putin miros de clor din solutia respectiva. Am observat ca porcusorul care stranuta, nu a mai stranutat, ei sunt vioi si mananca bine. I-ar fi putut afecta in vreun fel mirosul ala care a mai ramas dupa ce i-am adus in camera? Azi am aerisit din nou timp de o ora. As avea nevoie de un sfat, daca sa le dau ceva sa imi fac griji pentru sanatatea lor? Acum peretele este alb, curat, fara mucegai si cred ca de la mucegai stranuta cel mic.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Mirosul

Mesajde Susp3ktA » 10 Ian 2011, 15:56

Daca zici ca sunt vioi nu cred sa fi patit ceva. Problema cu mucegaiul am avut-o si eu anul trecut si am dat tot asa cu o solutie f puternica....nu-mi vine acum in minte denumirea.. probabil e ce ai folosit si tu. Fiind prin mai cand era mai cald am tinut deschis toata ziua sa se aeriseasca si abia seara am dus porcusoara in camera. Se mai simtea un miros foarte slab daca stateam langa peretele cu problema, dar nu a patit nimic porcutza, cusca ei este mai departe de peretele ala.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde lupuelena2009 » 05 Mar 2011, 20:05

solutia de antimucegai se numeste save,am dat si eu ,tot asa a mirosit si la mine ....a clor,dar daca aerisiti bine nu se intampla nimic.eu am aerisit bine camera cam toata ziua ,pe ei i-am scos in gradina afara.asa ca cei care nu aveti posibilitatea sa ai scoateti din camera este bine sa nu riscati,solutia este foarte,foarte tare.dupa ce am dat cu ea mie imi venea sa vomit,asa ca nu va jucati ,poate fi extrem de toxica ptr porcuti. :cry: :surprised: :puking:

Avatar utilizator
guineeapig
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 68
Membru din: 05 Ian 2011, 21:26
Localitate: baia mare

Re: Mirosul

Mesajde guineeapig » 06 Mar 2011, 18:26

as avea o intrebare,am vazut la pet shop un fel de bobite cu miros (diferite feluri) care se pun in cusca ca sa elimine mirosurile.sunt si f scumpe si supa parerea mea nu sunt deacord cu acele bobite!eu cred ca sunt toxice!daca se intampla sa le manance porcutul,sau sa le inhaleze!?uni nu au suflet! :(
[color=#FF80FF]
WE LOVE ANIMALS!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 06 Mar 2011, 20:20

in pet-shopurile din romania am vazut o gramada de chestii cica pentru porcuti: blocuri minerale, granule absorbante contra mirosuri, roti mari si lese pt porcusori. faptul ca sunt vandute in pet-shopuri, si ca au pe eticheta un porcusor de guinea, nu inseamna ca sunt indicate, ba din contra, pot fi chiar periculoase pt micuti! :blinking:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Mirosul

Mesajde AndreeaC » 06 Mar 2011, 20:40

guineeapig,cred ca stiu despre ce vorbesti.Am vazut si eu in Auchan niste ,,granule" 100% naturale spun ei,din pin si nu mai retin ce...M-am uitat chioras,recunosc...nu stiu pentru ce anume ar fii folositoare ...
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
guineeapig
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 68
Membru din: 05 Ian 2011, 21:26
Localitate: baia mare

Re: Mirosul

Mesajde guineeapig » 06 Mar 2011, 20:53

exact si costa si f mult un borcanas mic de tot 30 de lei...ce noroc am avut atunci cand l-am luat pe tibi ca nu am vrut sa ii iau granule...vanzatoarea era cat pe aici sa mi le bage pe gat :giggle: cel mai interesant e cand mergi la noi in pet shop sunt f amabili si cand vad ca studiezi ce se afla pe acolo vin ssi spun ce cautati?poi stiti eu am un porcusor...si iati luat biscuiti?sau bomboane sau acum vbine primavara o lesa?nu multumesc din cate stiu nu e voie nici lesa nici etc..pt ca...
doamna nu dati crezare..pe internet se spun multe...si o luam de la capat :roll:

apropo condoleante...mai stiti ca am scris ca tibi are o zona fara par?ei bine am intrebat cunostinte daca stiu pe cineva bun si nu am aflat nimic deci nu l-am dus dar aveam in dulap o crema cu baza de aloe vera gelly se numeste de la forever si eu cand am avut dermatita m-am dat cu acea crema si mi-a trecut.la tibi incepe sa-i creasca din nou perul acolo pielea nu mai e rosie doar ca tot naparleste mult...am cautat picaturi beres in baia mare de numa picaturi am vazut in fata ochilor...deci e destul de urat aici nu pot face mai nimic ...ma descurc cum potr cu tibi..dar oricum acum ca i sa intamplat asta(eu l-am luat pe tibi din petshop si am fost si erau multi porcuti bolnaviori acum :cry: )+ca un porcut e 40 de lei...deci unde am ramas acum ca i s-a intamplat asta la tibi ii schimb talasul in fiecare zi(am recurs din nou la talas)daca e nevoie ca e tot cu pipi il spal(numai la fund)doar cu apa si il usc si am luat talasul asta oribil!dupa ce face pipi se umfla!!!!de abia astept sa se termine :x si in rest suntem f bine!
[color=#FF80FF]
WE LOVE ANIMALS!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Mirosul

Mesajde irena » 07 Mar 2011, 00:07

adevarul e ca interesul celor din pet este sa isi vanda produsele, iar daca e sa dea peste cineva nedocumentat, au noroc la vanzari.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori