Cat timp dorm porcusorii?

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 26 Aug 2010, 21:39


Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re:

Mesajde Alexandra-Mihaela » 12 Iul 2013, 15:24

te apropii de cusca lor deschid ochii ( ozzy&spy)


Porcusorii nu au pleoape deci tin ochii deschisi tot timpul
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cat timp dorm porcusorii?

Mesajde MaraC » 12 Iul 2013, 18:20

Porcusorii nu au pleoape!? Prostie mai mare ca asta nu am auzit in viata mea! SINCER!

Inseamna ca toti porcusorii pe care i-am vazut eu (nu vreau sa enumar, ca-s cu sutele) au mutatii genetice. De aia cand ii mangai isi inchid ochii. A, si am un porc care doarme cu ochii inchisi, din cauza mutatii genetice, banuiesc. (iarta-mi sacasmul dar, repet, prostie mai mare nu am mai auzit)


Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cat timp dorm porcusorii?

Mesajde Elena44 » 12 Aug 2013, 12:27

fetele mele dorm mult daca le scot afara si le instalez in pt cu mine...se insira pe burtica aliniate una linga alta cu piciorusele alea din spate cracanate atat de caraghios si de dulce de-ti vine sa le maninci...se joaca extraordinar de frumos...am stat si le-am observat cum se indeamna una pe alta la ce sa faca...cum se alearga se ascund...baraie ca doua motorase si se invart in cerc...sar ca pop-cornul....au explorat aproape toata casa, mai putin baia si holul...imi place sa le deschid cusca dim...la prinz si seara, pt ca vin si ma cauta si cand le vad cum asteapta amindoua in fata usitei sa le dau drumul...ce mai...sunt dulci tare
le-am invatat cu pupiciuri multe si le place, mai ales pe burtica sau botic.
sper ca nu e de rau pt ca...nu rezist fara sa le pupacesc de cel putin 10 ori pe zi...uneori si noaptea... :lol:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cat timp dorm porcusorii?

Mesajde MaraC » 12 Aug 2013, 15:00

Poate le si filmezi o data cum se joaca :) Mi-ar placea sa vad :)

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Cat timp dorm porcusorii?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 14 Aug 2013, 13:59

Porcusorii pot inchide ochii dar ei nu au pleoape. Acum nu vreau sa ne contrazicem Mara, fiecare cu concluzia ei. Eu asa observ si asa am auzit .
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cat timp dorm porcusorii?

Mesajde Gemon » 15 Aug 2013, 22:38

In general ei au ochii larg deschisi atunci cand sunt treji, si multi/unii dintre ei dorm* cu ochii interdeschisi, fiind animale de prada in acest fel pot reactiona prompt la orice miscare. Se observa greu, probabil din aceasta cauza ai crezut ca ei nu au ploape. Coborand ploapele isi pot acopera globii oculari, ploapele formeaza o bariera mecanica si au rolul de a apara bulbul ocular de agentii traumatizanti sau unii stimuli proveniti din exterior, prin clipire/inchiderea ploapelor umezesc suprafata oculara, este foarte importanta pentru protectia ochilor. Clipirea este un act fiziologic realizat in mod reflex si este facut cu rapiditate si din aceasta cauza se depisteaza greu faptul ca ei clipesc.
Totodata este bine de stiut ca porcusorii nu au membrana nictitanta, adica a treia ploapa, vezi viewtopic.php?p=81989#p81989

*Activitatea porcusorilor este des alternata cu odihna, la ei perioadele somn-veghe sunt mai scurte si dese pe parcursul unei zile.

LoveGuineeaPigs
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 05 Noi 2014, 20:39
Localitate: Botosani

Re: Cat timp dorm porcusorii?

Mesajde LoveGuineeaPigs » 28 Dec 2014, 19:44

Daca dormiti cu ei in pat, ati putea sa luati un fir de par de la ei in gura si e cam periculos :shock:
Sau sa-si faca nevoile la tine in pat .... ~X(
___________________________________
:arrow: Va saluta Lucy si Skutty :heart:


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori