Fumul de tigara si porcusorii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Silvi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Oct 2009, 12:19
Localitate: Lugoj

Fumul de tigara si porcusorii

Mesajde Silvi » 11 Ian 2010, 22:39

As vrea si eu sa ma lamuresc in aceasta privinta. Oricare ar fi efectele fumului de tigara asupra porcusorilor, pot spune ca ai mei, Kunny si Puffy, nu sunt expusi la aceasta problema. Dar prietenul meu are si el doi porcuti si din pacate el fumeaza destul de mult, uneori se intampla sa fumeze in incaperea porcutilor. Asa ca la un moment dat m-am trezit intrebandu-ma despre chestia asta.... II afecteaza pe porcuti? Sau nu este nimic grav daca nu sunt expusi mereu fumului?

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 11 Ian 2010, 22:53

Fumul de tigare face rau tuturor:oameni , animale, plante ,eu zic sa incerce sa nu fumeze in camera porcutilor .

Avatar utilizator
Catalin83
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 11 Ian 2010, 20:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde Catalin83 » 12 Ian 2010, 00:07

Silvi ai vazut ca toti medicii spun ca cei mai afectati de fumul de tigara sunt cei care nu fumeaza si se afla intr-un spatiu in care altcineva fumeaza,deci daca pt oameni e daunator pt porcusori cu atat mai mult,ei fiind mai sensibili ca si organismul uman.cel mai bine ar fi daca este posibil sa ii fereasca de fumul de tigara sau cel putin in timpul cat fumeaza sa tina geamul deschis

Kmytza11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 20 Iul 2009, 11:29
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde Kmytza11 » 12 Ian 2010, 05:25

La noi in apartament fumam toti, eu , iubitul meu si colegul meu de apartament insa de cand am luat porcusorii se fumeaza numai in bucatarie deci cred ca cel mai bine pentru toti si toate ar fi sa nu se fumeze in preajma porcusorilor..sunt fiinte sensibile asa ca ar fi frumos din partea noastra sa nu le facem rau din cauza viciilor noastre :cry:

Silvi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Oct 2009, 12:19
Localitate: Lugoj

Mesajde Silvi » 12 Ian 2010, 13:38

Se pare ca sta rau treaba .... nu stiu cum sa ii spun sa nu fumeze in preajma lor, destul l-am batut la cap sa se lase oricum de tigari, mi-e ca daca acum ii voi zice ca le face rau porcusorilor, va crede ca e o scuza gasita de mine ca sa il conving. Ma gandeam ca poate ei fiind acoperiti de partea de sus a custii.... poate nu intra asa tare fumul la ei. Cred ca de fapt speram sa imi ziceti ca si pe la voi se fumeaza dar nu ati observat sa ii deranjeze pe porcuti. Sa vedem ce facem ...

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 12 Ian 2010, 15:38

Parintii mei sunt fumatori inraiti si chiar daca ei ii iubesc pe porcuti tot nu renunta la tigari. Le-am spus de multe ori, dar nu sunt singura si oricum nu ma asculta. Partea si mai proasta este ca fumeaza in toata casa. Sper ca nu o spun intr-un ceas rau, insa nu am observat sa ii deranjeze pe pitici, dar totusi nu le face bine. Asa ca daca aveti posibilitatea, nu fumati langa porcuti.
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
gabby
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 181
Membru din: 14 Aug 2009, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde gabby » 14 Ian 2010, 11:48


Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 14 Ian 2010, 13:17


FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde FlameTear » 14 Ian 2010, 15:29


Avatar utilizator
guineeapigs
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 58
Membru din: 07 Mar 2010, 12:26
Localitate: Alba

Mesajde guineeapigs » 26 Mar 2010, 23:23

Sunt sigur ca porcusorii sunt afectati de fumul de tigara.Eu nu fumez si nu am sa fumez niciodata. In primul rand stiu ca daca o sa ma apuc de fumat o sa imi stric plamanii asa ca nu o s-o fac niciodata.Asa e si cu porcusorii.Le afecteaza fumul de tigara.Asa ca sfaturi pentru fumatori: NU FUMATI IN CAMERA PORCUSORILOR!!!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori