Extensie la cusca - idei

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 29 Sep 2009, 11:10

Gabriela

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 22 Oct 2009, 16:38

vin din nou cu o idee ieftina de extensie a custii
ma plimbam prin Hornbach cautand casute de lemn pentru mimici (n-am gasit insa destul de mari pentru regula casei de "ori pentru toate 3 ori pentru nici una)
si prin sectia de gradina am gasit o lada care mie mi se pare geniala.M-a costat doar 30 de ron, e foarte mare, are numeroase gauri pentru aerisire si e inalta, astfel ca vechiul risc ca o purcica ar putea sari s-a eliminat


Imagine


Imagine


Imagine

si bonus: Lilly suita pe un tub incercand sa ajunga la fan :lol:

Imagine


Sunt sigura ca astfel de lazi se pot gasi la orice magazin ce vinde obiecte din plastic,melamina etc. Ea normal a fost conceputa ca lada de transport. In aceeasi zi am mai vazut obiecte precum balie de copii dreptunghiulara ce pot fi transformate usor in custi temporare pentru porci.Trebuie doar putini bani, inventivitate si timp pentru a mari spatiul printisorilor vostri
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde negrutza » 22 Oct 2009, 20:57

super tare!! felicitari! :) e o super idee si cred ca fetele tale sunt incantate, nu-i asa? mi le si imaginez cum trec dintr-o incapere intr-alta :) pana sa facem noua casuta si noi am avut atasata o cusca mica de una mare; dar aveau un podulet facut din lemn (ptr a traversa); la tine nu isi prind piciorusele in usita aia mica pe post de podulet? eventual, ai putea-o inveli intr-un material mai tare sau, si mai simplu, sa o dai jos (economisiti si un pic de spatiu, iar de trecut e mica inaltimea, nu cred ca e greu ptr ele); ce zici? Felicitari si topaiala placuta la fete ! :)

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 22 Oct 2009, 21:27

si eu am facut putina modernizare la casuta copiilor iar acum au mult mai mult spatiu de cat aveau inainte,multumim mult Negruta pentru cusca si uita-ti cum a iesit isprava mea
deci avem una bucata cusca cu gratii in care dupa cum se si vede avem o casuta pusa pe o scandurica deci dedesubt mai avem loc pentru un dormitor
Imagine
Imagine
iar in fata custii cu gratii vine un alt compartiment(cel vechi)care serveste ca si sufragerie,bucatarie si dupa vointa baie :lol: ,poduletul uneste cele doua custi,dar este si locul preferat al lui Mishulik,usita de la cusca cu gratii a fost prinsa cu sarma de pod si acoperita cu prosop sa nu ne prindem picioarele
Imagine
va pupa Mishulik,Pufi si mamica lor
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 22 Oct 2009, 22:22

am incercat pana acum sa acopar usita cu carton (l-au furat in 5 minute si l-au ros) si apoi cu o bucata de material care a alunecat
cred ca il voi da jos pana la urma cum ai spus tu negrutza, ca din cate am observat ele abia daca ating usita cand sar. Poate se sperie o data si isi prind doamne fereste piciorusul
oricum sunt foarte amuzante ca azi dimineata s-au fugarit dupa mancare (Desi desigur toate aveau bucata proprie) prin ambele custi. Lilly o fugarea pe cea mare, si tot sareau dintr-o cusca in alta :lol: .Oricum ma amuza ca la culcare se inghesuie toate intr-o singura cusca, toate intr-un colt.
Foarte fain Silvia, cred ca ai tai mereu sunt ocupati sa exploreze. Dar nu incearca sa sara de pe pod afara?app casuta aia mica din lemn e foarte frumoasa. voi ati facut-o?
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 22 Oct 2009, 23:13

multumuim mult Dmndash daaaaa casuta e facuta de sot din bucati de parchet,cat despre nazdravani vreau sa spun ca nu sar afara asa i-am tinut tot timpul si nu mi-au facut surprize insa sar in alta parte :lol: in partea lateral dreapta este patul iar pe acolo isi fac ei siesta cand vor si cum vor,au la dispozitie ditamai patul cand vor sa alerge,cusca e doar un loc de odihna :D
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 23 Oct 2009, 10:09

Dmndash, te rog mult sa iei usita aia de acolo...mi-e groaza la gandul ca ar ramane un piciorus porcin intepenit!

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 23 Oct 2009, 10:15

Gabriela

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 23 Oct 2009, 10:20

:friends: shrekut si runty

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 23 Oct 2009, 10:22

Gabriela

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 23 Oct 2009, 21:48

o sa scot in seara asta usita
oricum, cum am mai spus, ele nici nu prea ating acea usita preferand sa sara complet peste :lol: sau isi mai imping tuburile si sar de pe tuburi direct in cealalta cusca
dar oricum scot usita ca acuma si Lilly e mai marisoara si nu mai sunt probleme

update: le-am scos scarita si a ramas tija de metal de care se prindea scarita..asa ca le-am infasurat-o cu multa hartie igienica si am plecat fericita spre bucatarie sa le aduc ceva de mancare...nici 5 minute mai tarziu hartia igienica era impartita prin toata cusca (ambele custi defapt :lol: ) si fetele se fugareau care pe care cu bucati de hartie in gura :suicide:
acuma ma gandesc sa le-o tai..numai ca in iarna cand o sa plec cu ele acasa la mine nu stiu cum o sa merg cu drum cu cusca asta taiata
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 26 Oct 2009, 09:44


Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 26 Oct 2009, 10:18

Gabriela

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 26 Oct 2009, 15:18

Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Anakin
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 28 Oct 2009, 14:03
Localitate: Bucuresti

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Anakin » 28 Oct 2009, 14:15

AnAkIn


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori