Extensie la cusca - idei

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde biancadumy » 02 Dec 2011, 20:21

Cam nimic altceva....poate daca gasesti o cutie/ladita mare de plastic dar sa fie cat cusca... dar nu cred sa gasesti


Pai daca e provizoriu,tu pe urma cum asamblezi custile la loc ca sa le dai custile inapoi?
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 02 Dec 2011, 20:24

Gratiile sunt unite intre ele cu niste carligute sau defapt indoituri si se scot imediat si se unesc ...de aia vreau eu sa unesc cusctile :lol: Dar cum ar fi sa pun niste carton jos, ca precautie, peste carton prosopele si peste nailon sau ceva? si peste talas...dar parca nu suna asa de bine....dar sunt in pana de ideei
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde biancadumy » 02 Dec 2011, 20:25

da...nu suna prea bine,cartonul se uda nu absoarbe si tot ti se umfla parchetul.....ti-ar trebui coroplast...n-ai putea da o fuga pana la Bricostore sau un magazin de acest gen?
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 02 Dec 2011, 20:28

Pai noi avem Billa,Lidl si Kaufland magazin mai mare dar inca nu s-a facut deschiderea:( si nici nu cred ca are....dar mai am o idee:)) am eu un birou vechi...acum e bucatele:)) si am o bucata cam dimensiunile alea...si as mai putea pune nailon ca sa nu se ajunga la el perfect cu pipile...si talas deasupra....este ceva rau?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde irena » 02 Dec 2011, 21:50

ai mai intrebat cu biroul. si ti-am spus ca in general birourile sunt lacuite. lacul
este toxic pentru porcut. m-as mira ca al tau sa nu fie lacuit, e o chestie care se
face pentru ca biroul sa arate bine.
ai spus ca ai cusca cu gratii. ce poti face e sa iei o cutie de plastic mare, sa tai
o deschizatura si sa o pui in fata custii. usa de la cusca o lasi deschisa, iar legatura
dintre cusca si lada o faci printr-un pod de lemn. provizoriu e ok. iar cat mai repede
fie sa iti cumpere fratele tau o cusca mare de la hornbach, fie sa iei coroplast si sa
faci cusca singura.

Avatar utilizator
Miky1989
Membru
Membru
Mesaje: 253
Membru din: 19 Iul 2011, 16:05
Localitate: Ploiesti/Brasov
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Miky1989 » 03 Dec 2011, 12:47

buna! eu am in afara custii pusa o bucata mare de musama de masa de bucatarie si peste ea o paturica...schimb paturica o data la 2-3 zile si nu miroase,e totul ok.am si poza pe pagina precedenta ca sa vezi ca arata si bine:)
Imagine
Ichi& Roro

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 04 Dec 2011, 22:43

Salut tuturor! :hi: Aveam o cusca de transport animale, si mi-a venit o idee de extensie la cusca. Cea veche o folosim pt. papa si cealalta pt. somnic si joaca ziua, o sa pun accesorii curand, momentan e goala. Sa imi ziceti si mie daca e buna sau nu.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Va saluta Molly! :hi:
Imagine
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde biancadumy » 04 Dec 2011, 22:46

Vai,dar chiar ca sunt foarte mici puiutii. Eu zic ca e ok :) bravo,a fost foarte buna ideea :)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 04 Dec 2011, 22:49

SI lor le si place :lol: Stau numai acolo, doar cand pleca mami sau cand vor sa pape se duc dincolo, au si intimitate, ca am pus capacul si au lumina mai slabuta, daca vor zi merg in cusca cu gratii, si daca vor noapte in cusca de transport :lol: Si chiar sunt foarte mici, cam cat niste hamsteri :lol: ...Merci, si eu sunt mandra de idee rofl
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde adelinatache » 04 Dec 2011, 22:58

eu stii ce as face? as pune o bucata de parchet doar pe jumatate de cusca de transport, asta ca sa nu pun capacul si sa aiba o parte acoperita si o parte nu. sau daca ai un lighenas mic, intors invers, tai o usita si dai bine cu smirghelul si ai o casuta pt ei.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 04 Dec 2011, 23:02

Pai capacul nu are nici o problema, si il pot scoate, ca nu ies, dar imi place ideea cu un loc mai intim, o sa ma gandesc la ideea ta, ca suna destul de bine, accesorii inca nu au ca mi le-au distrus pe toate :lol: Si sa stiti ca nu stai pe plastic, dar acolo de la cum s-au zbenguit ei si Molly s-a mai mutat, stitii cum e... :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde irena » 04 Dec 2011, 23:26

acum cat puii sunt mici e ok. insa pe termen lung nu prea.
cusca e foarte mica :( e foarte important sa pui o casuta
in cusca. ar fi trebuit sa o pui inainte sa fete, are nevoie
de un loc in care sa se poata retrage.
pe scarita de la cusca pune de exemplu un prosopel. porcutii
(mai ales puii), se pot rani in grilaj, cand trec dintr-o cusca
in alta.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 04 Dec 2011, 23:31

Avea un cortulet, l-au udat si l-am scos, le-am improvizat din o galetusa dar nimeni nu o baga in seama, chiar treceau pe langa ea si o loveau si intorceau pe toate partile...acum in cusca 2 se retrag bine pana cumpar o casuca din lemn :D Maine vreau sa iau si eu tuburi, stiti voi, cum aveti majoritatea, ca sa se mai si distreze, cum ar trebuii sa cer la magazin? adica cum se numesc? :?: Ca daca aia mici sunt fericiti, ma simnt si eu fericita rofl

Pai acum are cam un m cu tot cu extensie...ca daca ambele aveam cam jumatate de metru...doar ca nu am pus pe lung...daca puneam pe lung aveam un metru...doar ca am pus in L :lol: Ca acolo are ea usita
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde irena » 04 Dec 2011, 23:59

poti sa faci si tu tub. iei o sticla mare, tai capetele, pui material in interior si ai tunel.
asta pana cand reusesti sa cumperi.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 05 Dec 2011, 00:11

Nu e problema, pot cumpara maine inainte de ore....dar problema e ca nu prea stiu cum se cheama...cum ar trebuii sa cer? Ca voi aveti, poate imi spuneti cum se numesc, ca sa nu ma plimb prin magazin ore bune pana vad tuburi bune....
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori