Plimbarea

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Plimbarea

Mesajde anisoara » 02 Dec 2010, 19:41

Merci, am vazut cum e un tarc. Urmeaza sa fac si eu ceva in sensul acesta. :up2:
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Plimbarea

Mesajde anisoara » 08 Dec 2010, 11:11

Maya, porcusoara mea a iesit dim tarc! A impins cu botucul pana cand si-a facut loc si a iesit! Doamne, era asa de frumusica, cu botucul in vant si mirosid! :lol: As vrea sa stiu cum pot sa fac sa fie mai blanda pt ca se cam sperie cand vreau sa o iau in brate.Fuge si se ascunde intr-un loc mai intunecos.Am citit ca unii porcusori sunt foarte prietenosi, vin cand ii chemi. Trebuie sa o las mai mult libera, sa vorbesc cu ea mai mult? La ce varsta se considera un porcusor ca fiind adult? A mea are cam 6-7 lunui iar eu o am de o saptamana si o zi!
Pupici!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Plimbarea

Mesajde Gurita » 08 Dec 2010, 12:13

Cu cat petreceti mai mult timp impreuna si cu cat va cunoasteti mai bine si va capata si ea incredere in tine, cu atat va deveni mai prietenoasa. Dar totul se petrece in timp. Gigel de exemplu are un an si 10 luni si e foarte prietenos, deci a avut tot timpul asta sa se acomodeze. Iar Jamie, chiar daca e la noi de 2 luni, inca e sperios. Nu ca la inceput dar mai este. Deci in timp o sa devina si fetita ta mai prietenoasa. Adult cred ca se considera de la un an in sus, desi nu stiu sigura....eu ma tot gandesc ca daca ei traiesc 6 ani in medie daca sunt bine ingrijiti, atunci 1 an de-al lor sunt 10 de-ai nostri...dar din punct de vedere fizic cred ca in jur de un an deja ei se pot considera maturi.
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Plimbarea

Mesajde irena » 10 Feb 2011, 16:55

eu cand l-am primit pe charlie, la fel era foarte sperios. a fost o tortura sa il scot din cutia de transport si sa il bag in cusca. asa ca l-am lasat sa se acomodeze. a ramas cu noi in camera, noi ne-am vazut de treburile noastre si l-am lasat si pe el sa isi vada de ale lui. a doua zi l-am luat in brate (cat m-am chinuit sa il scot din cusca nici nu are rost sa mentionez, a fost un chin..) l-am mangaiat, am vorbit cu el, am incercat sa ii dau de mancare... prima data statea doar speriat si nu reactiona deloc, insa incet incet a inceput sa prinda curaj. zilele urmatoare l-am mai luat in brate, am vorbit cu el, a inceput chiar sa manance de la mine din mana... iar treptat l-am lasat sa exploreze incaperea... prima data niste ture pe canapea, iar pe urma pe jos prin camera (evident cu atentia de rigoare, pentru ca se pare ca prefera cablurile cand e vorba de rontait :D )

sambata vor fi 3 saptamani de cand charlie e la noi. acum e curajos, curios nevoie mare, daca o ia la fuga si il chem, vine (nu mereu, dar in majoritatea cazurilor). acum e si micut si pus pe joaca, alearga non-stop cand il las prin camera, dar sunt sigura ca o data cu trecerea timpului se va mai "imblanzi" si va deveni si mai prietenos si sociabil :)

Avatar utilizator
guineeapig
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 68
Membru din: 05 Ian 2011, 21:26
Localitate: baia mare

Re: Plimbarea

Mesajde guineeapig » 19 Feb 2011, 16:01

noi am avut un proiect la scoala si o colega care avea porcut l-a adus intr-un cos de pasti cu paturica rosie in carouri!a fost atata de cuminte porculinul!nu sa mutat din cos nu a facut galagie!mias dori un astfel de porc :lol: ..sau nu!il prefer pe al meu ca sa ma pot juca cu el nu un bibelou de animal :giggle:
[color=#FF80FF]
WE LOVE ANIMALS!

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Plimbarea

Mesajde Jackie » 24 Iul 2011, 14:51

Cred si eu ca era un bibelou de animal... Stresul drumului, mirosurile de afara, din tramvai/masina, de la scoala toate schimbandu-se repede, galgie si alte sunete, bietul porc era bulversat de-a dreptul. Mai bine zis terifiat. Asta nu inseamna ca acasa nu e ca orice alt porc: activ, jucaus si tot tacamul

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Plimbarea

Mesajde Alexandra-Mihaela » 12 Iul 2013, 15:33

Toata viata nu am scos porcutii decat cand trebuia sa ii duc undeva urgent. Pe Mimi o tin la geam ( normal ca supravegheata) si nu fuge nu sare ci doar ridica capul cand mai vine o rafala mica de vant.
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plimbarea

Mesajde Gemon » 19 Aug 2015, 18:52

O mica plimbare in afara custii, idei de imbogatire a mediului


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori