Culoarea HIMALAYA

Informatii, anunturi, intalniri

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Culoarea HIMALAYA

Mesajde emil_inka » 07 Mar 2009, 22:01

Culoarea Himalaya apare atunci cand porcusorul are in genofondul sau gena ca in forma homozigota (ca ca).
Aceasta gena inhiba culoarea salbatica (goldenagouti) in felul urmator: culoarea rosie este inhibata total iar culoarea neagra apare doar in zonele mai reci ale corpului (urechi, nas, picioare) aceasta gena avand caracter acromelanic, adica culoarea de la extremitati se intensifica la temperaturi scazute si se dilueaza la temperaturi mai diluate.
Un porcusor himalayan va avea deci culoarea alba pe tot corpul cu exceptia botului, a urechilor si a picioarelor care vor fi colorate iar ochii vor fi rosii.

Sunt mai multe varietati de himalaya acestea purtand denumirea culorii de la extremitati. Initial au fost doar himalaya negru si ciocolatiu apoi aparand culori mai diluate ale culorii negre ca de ex: albastru si lila iar mai nou au aparut si varietati de himalaya bej, aguti, argente.

Varietatile sunt:
aa B- caca E- P = himalaya negru
aa bb caca E- P = himalaya ciocolatiu
aa B- caca E- pr = himalaya slateblue (albastru)
aa B- caca E- pp = himalaya lila
aa bb caca E- pp = himalaya bej
A- B- caca E- P = himalaya aguti
A- B- caca E- pr = himalaya argente
A- B- caca E- pp = himalaya somon aguti

Porcusorul himalayan se obtine imperechind un exemplar himalaya cu unul unicolor, de aceeasi culoare ca si extremitatile celui himalaya.
Deci un himalaya negru se va imperechea cu un porcusor negru.
Unu himalaya ciocolatiu se va imperechea cu unul unicolor ciocolatiu samd.

Se mai poate imperechea si himalaya x himalaya dar este indicat ca dupa 2-3 generatii de pui himalaya x himalaya in urmatoarea imperechere sa se foloseasca un himalaya cu un unicolor. S-a observat ca folosirea indelungata a unor genitori himalaya x himalaya duce la diminuarea intensitatii culorii pe extremitati.

La nastere puii himalaya sunt albi, coloritul specific evidentiidu-se mai tarziu, dupa cateva zile. Prima data se coloreaza de obicei marginile urechilor, apoi picioarele si la sfarsit botul. Procesul de colorare poate dura pana la 6 luni si chiar mai mult.


Pui himalaya la nastere - este alb
Imagine

Pui himalaya la cateva zile - deja marginile urechilor se pigmenteaza
Imagine

Pui himalaya la 10 zile - deja urechile sunt bine pigmentate, se observa pigmentarea picioarelor
Imagine Imagine

Porcusor himalaya la trei luni - deja se observa bine marcajele specifice
Imagine

Porcusor himalya matur - mama cu pui
Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Mar 2009, 22:55

stiu ca se zicea ca nu se imperecheaza 2 himalayezi, dar nu stiu de ce.
vad ca acum se poate, in niste limite.
ceea ce nu ai spus, emil, este ca porcutii himalyezi se pricep foarte bine la cumparaturi

de fapt porcutul nu e himalaya, nu?
are numai urechi negre, dar nu si boticul si labutele
ei cum au fost obtinuti?

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 07 Mar 2009, 23:41

Interdictia este la varietatile de culoare roan si dalmatian la care apare gena letala. Himalaya nu are gena letala.
Initial se recomanda sa nu se imperecheze himalaya x himalaya pentru a se obtine marcaje colorate cat mai bune. Daca ai doi genitori himalaya de foarte buna calitate poti face aceste imperecheri, dar cum am zis, dupa 2-3 astfel de generatii este bine sa se foloseasca si un genitor unicolor.

Mda... porcusorii chiar stiu sa mearga la cumparaturi! :lol: Dar... porcusorul tau din pacate nu a stiut ce sa aleaga pt ca dropsurile cu iaurt nu sunt tocmai sanatoase. ;-)

Porcutul din imagine este himalaya daca te uiti mai bine si maresti poza. In afara de urechi are labuta stanga fata si cea dreapta spate colorata. Cealalta din fata nu se vede iar cea din stanga spate nu este colorata 100%. De asemenea ii lipseste marcajul de bot. Este un himalaya nereusit, probabil provine din prea multe imperecheri consecutive de himalaya x himalaya. Exemplul tau este foarte bun pt ce se poate intampla daca inmultim necontrolat si fara un minim de cunostinte de genetica.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Mar 2009, 19:36

din cate vad toate combinatiile astea genetice influenteaza aspectul porcutilor
ma intreb daca nu influenteaza si alte caracteristici
stiu ca la caini unele rase sunt predispuse la anumite boli: displazii de sold, de pilda, sau au anumite calitati: unii sunt buni de vanatoare, altii pot fi excelenti caini insotitori,..
la porcuti nu poate fi la fel?
adica anumite rase sa fie predispuse la anumite boli, sa aiba nevoie de o alimentatie deosebita sau porcutii sa fie mai buni de pupat decat altii de alte rase :lol:

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 09 Mar 2009, 01:42

Varietatile de culoare la himalaya nu au nicio legatura cu sanatatea animalului. Sunt varietati de culoare asa cum la unicolori (self colors) sunt guinezi negri, ciocolatii, albastrii, lila etc.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 01 Apr 2009, 19:32


deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 01 Apr 2009, 20:33


Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 02 Apr 2009, 22:25

Ei, dupa cum ai banuit Maria, a fost pacaleala, dar doar pe jumatate.
Informatia cu existenta varietatii himalaya cu ochi albastri am luat-o de pe un forum englez unde mai multi crescatori spuneau ca au astfel de animale. Din pacate nici unul din ei nu dadeau poze concludente. De aceea eu nu prea cred ca exista asa ceva.
Himalaya are pe locusul C gena alela ca ca ce da intotdeauna culoarea roza a ochilor. Dar ma rog, pana mai ieri nu se credea ca exista himalaya aguoti dar acum este cunoscut.
Deci ce vroiam sa spun Maria e faptul ca daca aceasta informatie nu este adevarata asa am preluat-o si eu nu e vina mea. :lol:
Pacaleala a fost ca am spus ca astfel de animale au ajuns in tara!!

Poze cu himalaya aguti

Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Apr 2009, 07:14


Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 03 Apr 2009, 10:06

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Apr 2009, 10:48

Eu chiar am muscat faza cu himalaya cu ochi albastri. :( Cum am zis si mai demult, vazusem o poza pe site-ul unei crescatorii de la noi...
Inca ceva, nu inteleg unde este aguti cel din poza de mai sus? care fire de par sunt bi/tricolore?
MadalinaImagine

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 03 Apr 2009, 10:50

Chilli_pepper
Esti off topic. Subiectul este culoarea himalaya.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 03 Apr 2009, 11:11

Da Madalina pozele nu sunt chiar clare dar daca te uiti cu atentie ai sa vezi ca marcajul de pe botic nu este ciocolatiu simplu ci este pistruiat pentru ca apare alb care este de fapt banda superioara a firului de par aguti.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Apr 2009, 11:26

Foarte fina diferenta... Eu as fi spus ca e un himalaya tanar cu petele in curs de formare :)
Cine stie, cunoaste! :up:
Nu eu...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
matzateo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 29 Aug 2008, 22:11
Contact:

Mesajde matzateo » 03 Apr 2009, 11:40

Domnisoara de mai jos nu e tot agouti? Sau doar mi se pare mie?

Imagine
Imagine
Imagine


Înapoi la “Cavia Club Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori