intrebari despre rase si culori

Informatii, anunturi, intalniri

Moderator: emil_inka

mmarialuiza1
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde mmarialuiza1 » 03 Oct 2009, 22:54

fifi&lala
Initiat
Initiat

Mesajde fifi&lala » 16 Oct 2009, 18:45

din pacate eu am vrut neaparat un porcut cu par cret iara crescatoria inka nu avea fetita....asa ca in curand fifi a mea va a vea o noua prietena, un porcusor rasa alpaca. postez doua poze cu minunatia :D:D voi posta poze cu amandoua porcutele in viitorul apropiat :):)

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 16 Oct 2009, 19:14

O adevarata printesa :smile:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

BuluC
Cercetas
Cercetas

Mesajde BuluC » 31 Oct 2009, 21:07

Eu cred ca ai mei sunt American, insa vreau sa fiu sigura. Pun poze doar cu unul pentru ca sunt la fel amandoi
Imagine
Imagine
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 31 Oct 2009, 21:19

:lol:
Din moment ce nu au pedigree,nu sunt de rasa.
Sunt metisi.

emil_inka
Ghid Special
Ghid Special

Mesajde emil_inka » 01 Noi 2009, 08:30

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 01 Noi 2009, 09:37

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 01 Noi 2009, 10:09

Da, porcusorii cu par scurt pot avea pedigree. Porcusor de rasa poate fi orice porcusor cu par scurt sau lung, cu rozete sau bucle (sau fara par!) daca provine dintr-o crescatorie ce se ocupa de selectie si ameliorare.

In Romania nu sunt momentan crescatorii care sa se ocupe de porcusorii cu par scurt. Daca sunteti interesati puteti vizita site-ul clubului maghiar pentru a vedea crescatorii de porcusori cu par scurt http://www.tengerimalacklub.hu/breedlist2.htm

BuluC: porcusorii cu par scurt englez si american (English Smooth coat si American Smooth coat) sunt doua rase identice ce se caracterizeaza prin parul scurt, des si neted pe tot corpul, avand cap cu bot scurt si rotund, urechi mari si lasate in jos pe langa ochi, greaban bine evidentiat... si pot avea orice culoare. Cel american este echivalentul celui englez, difera doar numele. Pe continnentul european se foloseste numele de "englez cu par scurt" si in America cel de "american cu par scurt".
Imagine

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 01 Noi 2009, 10:38

Multumesc si tie,Ramona :kiss: .
Imagine
Cati porcuti care seamana la fata cu Furnikutza :loving: !

BuluC
Cercetas
Cercetas

Mesajde BuluC » 01 Noi 2009, 10:49

Multumesc, Ramona si Emil pt clarificare!
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

gabby
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde gabby » 01 Noi 2009, 10:55

Mikey e Absian
pe Cipi nu le-am luat din Ploiesti , stapana lui mia spus ca le-a luat de la o prietena de`a sa care avea crescatorie
Si Cipi e Absian 100% Ce bine ca am intrebat:) Mi-au spus ca sa vin intr-o zi sa imi dea pedig.
Nichts im Leben ist korrekt! Wir denken an uns selbst und andere von ihnen denken
Ich frage mich, wann sie diesen Krieg mit uns selbst zu stoppen?

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 01 Noi 2009, 11:23

BuluC: cu placere! :kiss:

Gabriela094: Da, seamna dar numai ca rasa. Furni este sheltie culoarea tortoiseshell iar cei din poza ta sunt un grup de sheltie black tan (tan negru) de la crescatoria Lunabakelo de unde provine si Chaplin al nostru. Despre culoarile tan si tortoiseshell (si nu numai) poti citi

gabby: eu nu cunosc de existenta nici unei crescatorii de abisinian in Romania! Daca esti draguta sa imi dai mai multe date despre porcut si mai ales despre crescator ar fi minunat. Poate doreste sa se inscrie in club. Ar fi primul crescator de porcusor cu par scurt din tara. Stii de unde are primii porcusori din care isi face selectia si vinde pui cu pedigree? Chiar m-ai facut curioasa. Sa mergi neaparat sa iei pedigree-ul si sa ni-l arati si noua.

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 02 Noi 2009, 13:25

Am si eu o intrebare eu cred ca cookye a mea e de rasa american crestat dar am vrut sa fiu sigura si unte o poza!
Imagine

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 02 Noi 2009, 13:48

Este de rasa daca are certificat de origine (pedigree) care sa ateste originea/rasa.
Daca nu exista acest certificat poti spune ca seamana cu un exemplar din acea rasa.
Poza nu e foarte reusita, unghiul nu ma ajuta dar chiar si asa eu nu vad nici o rozeta (vartej) pe cap asa cum are crested-ul. Plus ca pare sa aiba si parul mai lung.
Despre al tau nici nu poti spune ca seamana cu crested american. Acesta are corpul intr-o singura culoare si vartejul de pe cap este obligatoriu alb
http://gemon.ro/genotip1.htm

Imagine
Imagine Imagine Imagine

Spre deosebire de cel englez la care rozeta este de aceeasi culoare ca si corpul.
Imagine (foto El Cobaya - Ungaria)

Te sfatuiesc asadar sa faci o poza din fata si din lateral pentru a vedea mai bine pe Cookye sa iti spun cu ce seamana.

Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde Alyena » 02 Noi 2009, 13:59

Asai nu are rozeta sus in varful capului ii voi face poze mai multe. Pedigree nu am deoarece pe ea am luat-o de la un petshop din oras.
Am mai gasito poza nu prea colorata cei drept da se vede mai bine zic eu culorile blanitei ei.
Imagine

Înapoi la “Cavia Club Romania”