Contract de Donatie-Adoptie

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Contract de Donatie-Adoptie

Mesajde Gemon » 06 Mai 2009, 22:46


Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 01 Feb 2010, 15:38

Gabriela

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Feb 2010, 16:07

Trebuie cunoscute mai multe detalii pentru a putea da un raspuns. De preferat e sa se asculte ambele parti, pentru a putea lua cea mai buna decizie posibila in favoarea porcusorului/porcusorilor. Atunci cand donatorul incredinteaza porcusorul, sau dupa caz porcusorii, donatorului, poate trece si alte obligatiuni in contract, la punctul 5.

Daca intampini probleme in ceea ce priveste respectarea obligatiilor adoptatorului, contacteaza-ma in particular.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 01 Feb 2010, 20:16

Va multumesc. :)
Gabriela

Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 22 Feb 2010, 18:02

daca donatorul se razgandeste il poate lua inapoi?are dreptul? :thanks:
Ultima oară modificat 31 Mai 2010, 12:26 de către Viviana, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Feb 2010, 21:53

Donatorul nu are dreptul sa se razgandeasca! Adoptatorul are obligatia de a anunta donatorul atunci cand din diferite motive nu mai doreste sau nu mai poate tine porcusorul, aceasta masura vine in sprijinul porcusorului, daca se intampla sa nu mai poata fi pastrat, prioritate in incredintare are donatorul (daca doreste sa beneficieze de acest drept).

La punctul 5 din contract se pot trece alte obligatii sau specificari, exista aceasta posibilitate tocmai pentru a putea servi cat mai bine atat interesele celor doua parti, cat si (sau mai ales) a porcusorului/porcusorilor oferiti spre adoptie.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Despre contractul de Donatie-Adoptie

Mesajde veronica » 14 Noi 2010, 18:34

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde true_fan_66 » 14 Noi 2010, 22:48

Poate ar fi mai bine daca acel contract s-ar legaliza de catre donator sau persoana care adopta. Cred ca e mai sigur asa, in cazul in care ceva nu merge bine cum s-a mai intamplat. Daca nu e legal si donatorul poate decide personal daca sa-l ia in considerare sau nu atunci cum ar trebui sa va protejeze de situatiile neplacute?

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde veronica » 15 Noi 2010, 11:01

din pacate multe persoane dorind sa doneze cat mai repede purcelul nu completeaza nici contractul actual care,cred eu, ca poate avea valoare juridica in instanta(daca s-ar ajunge acolo)
e o intelegere semnata intre 2 persoane
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde true_fan_66 » 15 Noi 2010, 20:43


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde Lili » 15 Noi 2010, 21:18

Anumite persoane nu au fost trase la raspundere pentru ca donatorul nu a avut chef sa se lege la cap cu asa ceva si poate pentru ca nici nu semnase acel contract inainte. Dar contractul odata semnat de ambele parti instituie anumite obligatii chiar daca nu este legalizat. Legalizarea nu atesta decat faptul ca el s-a incheiat in fata unui notar public si cele consemnate in el reprezinta vointa partilor. In principiu contractul de donatie nu este valabil decat in forma autentica. DAR in fata unei instante el nu este total lipsit de valoare juridica chiar daca a fost incheiat de cele doua parti la ele in sufragerie. Doar ca in situatia asta, indicat este sa cuprinda cele mai bune clauze posibile, sa fie trecute cat mai multe date de identificare a partilor si, pe cat posibil, cele consemnate in el sa fie atestate de cel putin un martor.
So, daca am avea un astfel de contract semnat, am putea merge in fata unei instante sa "tragem la raspundere" falsii adoptatori. Trebuie doar un pic de mobilizare si ceva mai multe masuri de precautie initiale.

Concluzionand. Contractul de donatie in forma in care se gaseste pe forum nu are valoarea absoluta in fata unei instante dar nici nu constituie "o simpla hartie".

Legat de obligatia adoptatorului de a anunta in primul rand donatorul in cazul in care vrea sa renunte la porcusor, nu e decat o clauza in plus pe care nimic nu ne opreste s-o adaugam in contract.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde Gemon » 15 Noi 2010, 21:27


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde Lili » 15 Noi 2010, 21:40

Recunosc ca nelovindu-ma de situatia asta, n-am citit contractul cap-coada. Stiam ca exista aici pe forum si aveam convingerea ca e un lucru bun. Acum uitandu-ma pe el in linkul tau Geda, chiar mi se pare un contract complet si bine facut. Foarte- foarte util. Cu conditia sa fie semnat....

Imi mentin totusi ideea ca ar avea o mai mare valoarea juridica daca ar fi semnat si de cel putin un martor. Poate chiar unul de fiecare parte.

Si mai e ceva. Ia sa vezi ce responsabili ar fi viitorii adoptatori daca s-ar crea un precedent pe tema asta. Avand acest contract semnat, daca lucrurile ies rau, nimic nu va opreste sa formulati o plangere penala impotriva adoptatorului ori un proces civil in care sa-i solicitati niste daune...
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde true_fan_66 » 16 Noi 2010, 01:09

Stiu un caz in care o persoana a cerut o suma de bani pentru niste reparatii la o asociatie de proprietari ca mai apoi, dupa ce a primit suma respectiva, sa dispara cu ea. In momentul in care administratorul sau presedintele asociatiei a facut sesizare la politie pentru furt si a prezentat un document semnat de persoana care s-a oferit sa faca reparatiile in bloc si cei care au platit pentru ele, fortele de ordine au spus ca acel act nu poate fi depus in instanta pentru ca nu are nici o valoare nefiind autentificat de un notar. In plus, un act autentificat are o valoare mult mai mare. Nici un contract nu e luat in considerare daca nu are o stampila de la notar pe el. Nici macar la o companie de telefonie mobila daca nu te prezinti cu un contract autentificat nu iti poti face abonament. Nimeni nu se risca astfel pentru ca poate fi considerat un fals foarte simplu. De asta cred ca e mult mai sigur ca acest contract de donatie sa fie dus la un notar, macar de catre persoana care doneaza porcusorul. Asta pentru a fi mai sigur. Nimeni nu zice sa se ajunga pana in instanta in cazul in care nu sunt respectate clauzele, dar macar persoana care adopta se gandeste de doua ori inainte de a face un lucru. Am rude si prieteni care lucreaza cu firme, cu alte persoane juridice, si chiar la facultate am facut despre nulitatea actelor juridice iar daca pe un contract nu figureaza semnatura si stampila unui notar, acel act e declarat nul.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Donatii Brasov/Sibiu

Mesajde Lili » 16 Noi 2010, 21:37

Draga mea,
1. Niciun notar nu autentifica un contract pre-semnat. Partile trebuie sa fie prezente si sa semneze in fata notarului. Cel mult iti elibereaza o copie legalizata (fapt ce atesta doar ca respectiva copie e conforma cu originalul, avand fix aceeasi valoare ca originalul).
2. Cunosti notiunea de "inceput de dovada"?
3. Cu scuzele de rigoare, e o ineptie sa spui ca un contract e nul daca n-are stampila unui notar pe el. Contractul e valabil incheiat din momentul in care s-a realizat acordul de vointa al partilor (independent de stampila notarului). Exista doar ANUMITE contracte pentru care legea cere forma autentica. Toate celelalte contracte sunt valabil incheiate si produc efecte din momentul semnarii lor de catre parti. (cum ar fi ca toate contractele comerciale de exemplu sa treaca pe la notar??). Se numesc inscrisuri sub semnatura privata si-s perfect valabile.
Si ...din nou, n-as vrea sa fiu rea, dar daca dam valoare spuselor "fortelor de ordine" inseamna ca am facut facultatea degeaba. Militienii din nefericire nu sunt absolventi de drept. De aia exista instante care sa exercite un control asupra tampeniilor facute de ei.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori