Partenerul adus este de sex opus, ce sa fac?

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde Allma » 03 Mar 2012, 22:41

Off-Topic: Zise fata care nu nii arata pe baieti decat cand i se mai face mila
Old username: Andreea_Molly

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 03 Mar 2012, 22:53

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 03 Mar 2012, 23:38


zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 25 Mar 2012, 08:58

Buna!

Stiu ca am scris anuntul acesta acum mult timp. Baietelul meu are acum vreo 4 luni, este un scump. Am avut mici problemute ale pielii, dar am aplicat nizoral local si vad ca sunt mult mai bine. ) Avea o portiune cheliuta pe care acum a crescut par si este mult mai bine.

Vad ca am intrebat si mi s-a raspuns la multe intrebari in topicul acesta (Va multumesc din nou pentru amabilitate !!) Eu m-am gandit dupa cum am spus, sa pastrez ambii porcuti si sa-i mai iau ei o fetita ( ea e mai "sentimentala") in cazul in care nu doreste nimeni sa-mi adopte baietelul. Dar nu locuiesc singura din pacate si la ideea de 3 porcuti ai mei au ridicat o spranceana si poate si putin vocea. :D . Degeaba incerc eu sa le explic ca ar fi mai bine, pentru ca e greu sa schimbi cuiva parerea fixata deja, gen "Toata lumea are 1, de ce-ti trebuie tie 3 ?!" Au fost mirati si la al 2-lea. As putea sa fac treaba asta oricum, pentru ca eu imi intretin financiar porcusorii, daca asta e problema lor, dar vreau sa gasesc o modalitate sa ne fac pe toti impacati, daca ma intelegeti...

Va rog sa ma ajutati cu o parere.. Asa doar eu in mintea mea, gasesc multe portite, dar nu stiu care ar fi mai ok pentru mix-upul nostru :(


Eu am gandit asa:
1. Pastrez ambii porcuti si ii iau ei ulterior o partenera si il pastrez si pe el in cazul in care nu gasesc pe nimeni ( daca pana acum n-am gasit, nu stiu ). Dar asa ma va calca pe nervi privirea/parerea aceea( nu-mi vine s-o descriu :lol: )a tuturor.
2. Ii tin pe aman2 si ramanem asa pana peste 1,2 ani cand imi procur eu domiciliul meu ...
3. Sa-ncerc sa dau ori fetita, ori baiatul, poate sunt mai mari sansele de adoptie...

Va rog... Multumesc mult pentru tot !


p.s. am facut poze noi porcutilor. sa le postez aici ? as dori cumva sa reinnoiesc anuntul si sa-l schimb, in cazul in care pun ori ea, ori el... multumesc anticipat!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 25 Mar 2012, 11:44

sa o luam pe rand:
1. te inteleg ca vrei sa pastrezi ambii porcuti, e foarte bine ca vrei sa ii aduci fetitei o prietena, dar nu e bine ca vrei sa tii baietelul singur. daca te hotarasti sa ii pastrezi pe amandoi, bine ar fi sa ii aduci si lui un prieten.
2. daca iei pentru fiecare un congener, ai nevoie de 2 custi mari (minim 1m) si ideal ar fi sa ii tii in camere separare. masculii vor simti femelele si se vor bate (de multe ori se bat pana la moarte). de aceea trebuie avut foarte mare grija la manevrare. deci 2 custi mari, camere separate, manevrat intai baietii, spalat pe maini si schimbat hainele, manevrat femelele, iar spalat si schimbat hainele. sunt multi care au si femele si masculi, eu una insa nu m-as baga la asa ceva.
3. daca la 3 familia nu e de acord, ma gandesc ca la 4 toleranta ar fi si mai mica.

deci, parerea mea e, ca oricat de grea ar fi decizia, cel mai bine ar fi sa renunti la unul din ei. eu cel putin asa as face. m-as gandi pe care vreau sa il pastrez, as actualiza anuntul, as intreba pe la cunostinte si as aduce celui ramas un partener de acelasi sex.

si nu in ultimul rand:
4. poze poti sa pui la thread-ul Imagini surprinse, din cadrul sectiunii Cavy chat. poze cu porcutul pe care vrei sa il donezi (daca te hotarasti pentru donatie) poti sa pui aici.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 25 Mar 2012, 13:01

Am zis ca vreau sa pastrez ambii porcusori in cazul in care nu-i gasesc un stapan unuia dintre ei...
Am precizat ca vreau sa-i iau ei o partenera pentru ca ar fi greu sa-i iau lui un partener si sa se inhate toata ziua pentru ea. NU VREAU EU SA IL TIN SINGUR PE EL NEAPARAT. dar in situatia mea nu vad alta solutie. Daca nu gasesc pe nimeni ce sa fac? Normal ca vreau sa aibe si el un partener de joaca si ca o sa-mi displaca enorm cand o sa-l vad singurel... De aceea am si precizat anterior ca o sa-l dau doar cuiva care mai are un partener, pentru ca doar asa de dragu de a-l tine pe el, pot sa-l tin si eu. Singurul plus pe care i-l poate oferi altcineva este un partener. 4 porcusori iar chiar nu-mi pot permite..

Nu gasesc pe nimeni... Mi-e frica sa lipesc anunturi prin oras... Cine stie de ce nebuni/e dau ?
:Tomy and Zoey: :)

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 13 Apr 2012, 12:36

Buna tuturor!

In primul rand vreau sa va multumesc din suflet pentru amabiltatea cu care m-ati primit si mi-ati raspuns la toate intrebarile mele!
Am inititat acest topic pentru a-mi rezolva situatia mascul-femela pe care o am, de acum 2 luni aproape.

Ma gandeam atunci sa dau masculul spre adoptie pentru ideea mea de a avea "fetele mele" neaparat. Acum dupa 2 luni am prins un drag enorm de aman2 si observ ca el s-a atasat foarte mult de mine si doar de mine. Spun asta pentru ca ea e atasata de oricine dupa 20 de minute daca o mangaie cineva pe blanita, insa el e "in apele lui" doar cand il tin eu in brate. Mi-ar fi mai ok sa raman cu el pentru ca am chiar o colega care are un baietel mascul adult de care nu prea mai are timp sa-l ingrijeasca si-as putea sa-l iau eu pe el si astfel n-as avea probleme cu ierarhia, decat cu eventualul miros pe care-l pastreaza ea.

M-am gandit un timp si la solutia sterilizarii, pentru ca dupa cum am mai spus nu am nici spatiul, nici suportul necesar pentru 4 purcelusi... Iar alta solutie in afara de aceasta si adoptia n-am gasit. Sper sa nu ma judecati mai aspru pentru asta... M-am si interesat de medici si persoane care au mai facut asta si a iesit totul ok. Cel la care ma gandeam sa merg e dr.Matyasi din Oradea, langa statia OMV de pe bulevardul Decebal(daca a mai fost cineva la el si ma poate ajuta cu cateva opinii)

Am citit despre el ca s-a mutat recent, acum 2-3 ani din Ungaria si ca este foarte priceput si din cate am citit pe aici, pe forum, in Ungaria lumea trateaza altfel procusorii de guineea( cu mai multa atentie ) decat aici la noi. De asta am o oarecare incredere in abilitatile lui. Daca ma puteti ajuta cu opinii...Stiu ca o sa vad nu stiu cate mesaje genu "nu face asta", dar ma poate sfatui cineva, in privinta pregatirii porcusorului( cu ce sa-l hranesc, suplimente benefice etc.)?

Ambii porcusori sunt hraniti acum o data pe zi cu o optime din vitamina c de la ozone 180 mg. si blanita lor e vizibil schimbata.

In speranta ca femela nu este gestanta( nu am avut cantar, insa imi pare de acelasi aspect, nu cred...dar nu se stie niciodata..) as putea initia un nou topic sa vad daca ar dori cineva sa o adopte pe ea pana cand creste baietelul meu si e ``apt`` de sterilizare in vreo 2-3 luni ?

P.S. Am intrebat medicul care mi l-a recomandat pe dr. Matyasi cu ce face anestezia si mi-a spus ca o face cu ketamina si alta substanta pe care nu am mai retinut-o din pacate. Imi poate spune cineva cat este ok sa ii se dea unui purcelus pentru ca acesta sa se trezeasca din anestezie sigur? Am mai intrebat un medic despre sterilizare, dr.Benyovsky, mai exact si mi-a "atras atentia" ca nu doar in acest caz se foloseste, ci si in probleme dentare etc., iar cand l-am intrebat daca a mai facut sterilizari mi-a spus ca da, vreo 2-3 ( asta ma gandesc ca este si din cauza faptului ca la noi in oras lumea isi ia probabil 1 singur porcut, nu 2, deci n-ar avea pentru ce sa faca asta)

Imi cer scuze pentru lungimea mesajului, daca cineva gaseste putin timp liber, va rog sa ma ajutati cu o idee, ceva, orice... Multumesc mult !
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde adelinatache » 13 Apr 2012, 12:49

In speranta ca femela nu este gestanta( nu am avut cantar, insa imi pare de acelasi aspect, nu cred...dar nu se stie niciodata..) as putea initia un nou topic sa vad daca ar dori cineva sa o adopte pe ea pana cand creste baietelul meu si e ``apt`` de sterilizare in vreo 2-3 luni ?


Ce inteleg eu aici este ca femela a avut contact cu masculul, de aici posibilitatea de a fi gestanta, nu?
Si vrei sa o dai in adoptie si apoi sa o iei iar? Eu nu as chinui baiatul cu sterilizare cand pot foarte bine sa donez fetita si sa ii iau lui un puiut.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 13 Apr 2012, 12:49

Stai ca nu inteleg - vrei sa dai fetita, si cu toate astea sa castrezi masculul sau masculii (ai zis ca s-ar putea sa mai iei unul) ? Pentru ca nu inteleg sensul :) Sau poate n-am inteles eu bine care e situatia.

Ca si idee, daca tii doi masculi castrati si o femela, tot risti sa se bata masculii. Ideea castrarii unui mascul este ca el sa fie tinut cu mai multe femele, astfel masculul fiind seful.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde crisa24 » 13 Apr 2012, 12:56

despre anestezia cu ketamina, cand am intrebat de ploapa taiata pe care o avea sori mi s-a spus ca este ok!

Uite si niste doze pe aici recomandate:

http://www.msd-animal-health.ro/product ... rodus.aspx

http://www.studentie.ro/campus/ketamina/c-256-a-1118

gemon.ro-despre castrare!

http://www.gemon.ro/mit.htm

castrarea la iepuri ingrijire dupa operatie( ca idee)!
http://www.animalutul.ro/mamifere-mici/ ... ilor/1945/


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 13 Apr 2012, 13:02

stiu ca nu e o solutie sa-l castrez pe el si sa am 2 masculi si o femela..

ma gandeam ca poate pana peste 3 luni cand e apt micutul de sterilizat rezolv cumva situatia cu ea si asa-l scutesc de chinuri.

daca o dau pe ea, ii iau lui un baietel. daca nu reusesc, ma gandesc la sterilizat.. intelegeti acum ?
normal ca nu-mi chinui baietelul daca pot sa o dau pe ea..dar nu gasesc pe nimeni...

am scris anterior, in restul mesajelor, ca puiutii au stat 2 zile impreuna cand i-am luat, nestiind ca sunt mascul-femela, dar eu sper ca n-au apucat nimic..

m-am informat minutios si despre castrare pe gemon, chiar si despre cazul utilizatorului "ina" parca.. insa n-am gasit nimic care sa-mi spuna cum sa ajut operatia aceasta, sa-l pregatesc sa fie perfect sanatos inainte de operatie, doar pareri contra... asta nu ma ajuta. stiu ca este un lucru riscant, dar as vrea sa diminuez riscul pe cat imi este posibil, in cazul unei operatii.

p.s. m-am interesat si de pregatiri post-operatorii, sa-l tin pe-un prosopel curat, sa-l monitorizez atent, deja cred ca toata istoria browser-ului meu e 90% plina cu "castrare porcusori, riscuri, dozaj etc.", dar stiu ca acesta e un site de specialitate si ca ce-as gasi pe internet nu poate fi 100% sigur, de aceea m-am gandit sa va cer sfatul...

multumesc pentru raspunsurile de pana acum!!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde -Vlad- » 13 Apr 2012, 13:07

Eu zic ca cel mai bine este sa donezi fetita si sa adopti inca un mascul. :smile: Deocamdata asteapta sa vezi daca femela este gestanta.Daca este,atunci ea posibil sa faca si un baietel si sa il pui cu masculul(tatal).
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 13 Apr 2012, 13:12

Ok. In cazul in care donez fetita.. asta vreau sa spun.. pot deschide un nou topic? ma-ndoiesc sa fie gestanta... in mai ar trebui sa nasca daca ar fi,insa pana atunci as vrea sa stiu daca sunt doritori...
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 13 Apr 2012, 13:25

Ok, hai sa vedem daca m-am luminat :) Deci vrei sa mai iei un mascul si deci sa ai asa:
- o fetita
- 2 masculi, dintre care unul castrat.

Nu inteleg, cum rezolvi asa problema! Daca tot vrei sa castrezi masculul pe care il ai acum, il poti tine linistita cu femela, dupa operatie. De ce ai vrea sa mai iei inca un mascul? Nu faci decat sa complici lucrurile.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 13 Apr 2012, 13:28

Iau inca un mascul DOAR DACA DAU FEMELA ! :) Nu ma leg la cap daca nu ma doare :)) asta incerc sa explic.

Momentan sunt la faza cu sterilizatul. DAR daca o dau pe ea cuiva, daca gasesc pe cineva responsabil, atunci normal ca o sa-i iau lui un partener apoi.

Nu am timpul/spatiul/suportul necesar sa tin 3 ori 4 porcusori. Si asa mi-e greu cu ei in custi separate...

baietelul:
Imagine
:Tomy and Zoey: :)


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori