sa ajutam niste porcuti va rog!

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2011, 14:49

Am fost sa vad niste porcuti la o fata, care are acum 9 purcelusi cu varste intre 2 luni si 11 luni, 5 fete si 4 baieti, o fata am luat eu si am vazut cum ii tine..........baietii sunt intr-o cusca de 30*25*30-4, nu au loc sa se intoarca si fetele intr-una de 1 metru, a avut o pereche si i-a tinut impreuna pana acum 2 luni si un pic, are o fata care la 8-9 luni a fatat deja de doua ori.....ii tine pe un cearsaf in custi si eu nu am vazut fan, legume sau fructe, decat un castron cu granule sincer, zice ca le face baie, dar mie imi pareau murdari pe labute de fecale de la spatiul mic.....a zis ca ii doneza prima data, dar acum ar vrea macar 20-30 pe ei" ii dau mai ieftin ca la pet-shop"-sunt foarte frumosi dar neingrijiti zic eu,are cu par lins si frezati, cam speriati si destul de micuti(cel de 11 luni arata cam de 4-5), nu prezentau boli de piele, pareau destul de vioi.....daca sunteti iubitori de guinezi si aveti spatiul, timpul si banutii va permit faceti un gest frumos, ea a zis ca ii iubeste, dar..................,are 14 ani apropo si mama pare genul de mama care ii face pe plac copilului.....dar are prea multi..........eu i-am dat 30 de lei, nu mi-a cerut atat, dar atat i-am dat imi pare rau ca nu pot sa fac mai multe pentru ei........daca vrea cineva poate imi dati pm si vedem cum facem, macar cineva sa ii tina pana le gasete noi stapani.....

Imagine
fetele

Imagine fata

Imagine
Ultima oară modificat 09 Mai 2011, 14:55 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 09 Mai 2011, 14:52

spune si unde poate fi gasita persoana care "doneaza"
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2011, 14:57

imi cer iertare maria, asta am uitat Otopeni Ilfov, la 15 min Bucuresti...i-as fi zis eu multe dar imi era ca nu mai mi-o da............. pe ea

Imagine

eu am incercat sa o conving ca nu face bine si sa isi faca cont pe gemon sa afle mai multe dar nu vrea.......
Ultima oară modificat 09 Mai 2011, 15:02 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde maria » 09 Mai 2011, 15:02

pai tot nu e bine
daca vrea cineva un porcut cum ajunge acolo, cu cine ia legatura, etc
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2011, 15:12

Ultima oară modificat 23 Aug 2011, 15:43 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde Gemon » 09 Mai 2011, 15:41


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde irena » 09 Mai 2011, 16:37

parerea mea e ca daca membrii forumului ar cumpara porcutii respectivi, mai rau ar face. de ce? ai postat ca fata oricum vrea sa tina in continuare porcuti de sexe diferite. inseamna ca ei ii convine sa faca pui la greu, pentru ca cineva ca tine da fuga la ea, posteaza pe gemon si ii face vanzare. acum sa nu ma intelegeti gresit, sunt impotriva inmultirii, si nu cred ca solutia potrivita ar fi sa ignoram, insa intuitia imi spune ca fata se va bucura de profit si va incerca sa il faca in continuare. azi cumparam puiuti pentru ca ne e mila, peste cateva luni mai are o tura de vanzare.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2011, 16:37

da cred ca daca se va discuta cu mama separat si ii va explica pe larg ce implica cresterea unor animale, va intelege.....ea(fetita) pare genul ar da porcii si ar vrea iguana, sarpe :cry:,este iubitoare de animale(pare), are un catel de pe strada in grija si vrea sa aduca o pisica care inca nu a fatat acasa, dar fiind copil inca nu este responsabila si se plictiseste repede.........schimba mereu, trebuie sa gasim o persona intelepta pe gemon care sa ii explice pe larg niste lucruri esentiale despre porcuti, eventual o mama cu un copil sa merga le ea, copilul sa vorbesca cu fata iar mama cu mama ei, care cred ca va intelege si o va convinge si pe ea.............nu stiu ce sa spun mai mult...............

ai dreptate irena, dar eu sper sa gasim pe cineva care sa ii explice mamei cand nu este fata sau sa se duca 2 persoane acolo........nu ma intelege gresit, eu vreau doar sa ii salvam, aceasi soarta o au si cei din pet-shop-uri, "se vad- deci lumea vrea-deci ii inmultim", dar nu ii poti lasa sa moara nu...........
Ultima oară modificat 09 Mai 2011, 16:41 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde khaos » 09 Mai 2011, 16:41

Nu stiu ce sa zic despre acest caz. Totusi mama nu vede ca se tot inmultesc animalele alea acolo? Hai sa fim seriosi, ca si om in toata firea, adult fiind, chiar tre sa vina cineva, sa te traga de maneca si sa-ti zica ca nu e in regula sa lasi copilul ala sa faca numai ce vrea el?...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde crisa24 » 09 Mai 2011, 16:50

eu daca as fi parinte, dar nu sunt, cred ca nu as face asa.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde irena » 09 Mai 2011, 17:16

de acord cu roxana. mama doar vede ce face copila, doar stau in aceasi casa. eu tind sa cred ca nu le prea pasa.
pe de alta parte te inteleg, crisa. si mie imi pasa de animale, si probabil ca nu m-ar lasa inima sa le las acolo, dar rational vorbind, interventia poate fi mai grava decat sa nu faci nimic... pentru ca, daca vor profit, vor mai inmulti, porcuti, caini, pisici etc...

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde deea1998 » 09 Mai 2011, 20:37

imi pare foarte rau pentru ei, o sa incerc sa ajut cum pot am o colega care vrea si poate doreste sa ia de la ea
Ultima oară modificat 09 Mai 2011, 20:47 de către deea1998, modificat 1 dată în total.

Fifilosul
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2011, 20:33
Localitate: Bucuresti

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde Fifilosul » 09 Mai 2011, 20:42

Eu sunt in cautarea unui fratior pt Superman al meu care a ramas singur! Insa geda are dreptate, nu ma deranjeaza ca il cumpar cu o suma mica, deoarece tot as fi dat o suma modica pt ca la noi se spune sa dai ceva pt animalutul respectiv ca sa ai parte de el, dar, cred ca geda are perfecta dreptate! EU cred ca trebuie cunoscuta mai bine fata respectiva! In orice caz eu unul as dori unul pt ca pana acum nu am avut noroc sa gasesc, si ma gandesc numai la amaratii aia saracii Problema este de transport ca nu mai am masina :( ....

costin
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 23 Noi 2009, 19:58
Localitate: BUCURESTI

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde costin » 10 Mai 2011, 02:52

Daca se creaza un precedent sa va asteptati la mai multe oferte de genul asta. Daca ai putea sa pui poze cu fiecare purcelus plus ce sex are ar fi mai multe sanse sa fie ,,adoptati". In doua saptamani vreau sa iau si eu 2 porcusori si ma gandesc din ce in ce mai serios dupa astfel de cazuri la adoptii .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: sa ajutam niste pocuti va rog!

Mesajde Gemon » 10 Mai 2011, 08:44

Victor, ai putut citi mai sus ca initial fetita a zis ca ii doneaza, apoi s-a razgandit, motivandu-si dorinta de a primi macar 20-30 RON pe ei, prin faptul ca ii da mai ieftin ca la petshop. Scopul nostru este sa educam (mai ales!) copii, pana cand nu constientizeaza ca aceste animale sunt fiinte care simt si sufera in conditii improprii, ajutorul dat va fi o stimulare pentru cei iresponsabili, ca si in cazul petshopurilor, indirect am sprijini inmultirea. Numai cu implicarea unor membri care stiu cum sa abordeze problema, am avea succes. Trebuie sa gandim si in perspectiva, pentru a nu ajunge in aceeasi situatie in viitor.

Costin, ce mai fac puiutii, ii mai ai pe toti? Aveai o femela si doi pui (un mascul si o femela), si un mascul, tatal puiutilor care a putut fi tinut chiar si cu mama si fetita ei, fiind castrat. La varsta de 3 luni erau ceva probleme cu tranzitul intestinal, aveau diaree puii, s-au insanatosit? (intreb doar pentru a sti de ei, ai trecut prin multe greutati, sper sa fie toti bine)


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori