sa ajutam niste porcuti va rog!

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde crisa24 » 16 Aug 2011, 20:24

sunt tata si fiu si se inteleg fffff bine, acum insa decizia este a Cristinei B, eu ma bucur, dar ea ii are in foster, dar, daca ai nervii tari si rezisti cu noi la intrebarile multe ce ti se vor pune va fi ok :lol:, nu facem politie, nu suntem perfecti dar stim sigur ca iubim porcutii de guineea enorm!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

mihaela40
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 16 Aug 2011, 18:26
Localitate: Bucharest Romania

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde mihaela40 » 16 Aug 2011, 20:34

Raspund la orice intrebare, stiu acest lucru si stiu cat e de greu sa alegi adoptatori potriviti. Si eu pun o gramada de intrebari atunci cand plasez cate un animal si niciodata nu am sufletul impacat, tot timpul am senzatia ca puteam gasi ceva mai bun si ca nimeni nu va ingriji animalul mai bine ca mine :D . Pe partea cealalta asta m-a costat..., am ramas cu 2 tot cautand...ceva...mai bun zic eu !
In fine, ma organizez cu cusca asa cum ti-am scris in mesaj si iti dau de veste.
Multumesc,
Mihaela

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde Cristina B » 16 Aug 2011, 22:13

Fetelor, am citit acum. Am primit mesaj si de la Crisa24 pe gmail despre cererea Mihaelei.
M-a luat instantaneu o durere de cap. Si m-a luat si plansul...

Sincer, nu ma asteptam sa se intample asa repede. Acum ma pot gandi serios la expresia aia cu "nimic nu e intamplator"...
Va rog sa fiti bune si sa-mi permiteti sa ma gandesc un pic, bine? Mai citesc o data...
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde crisa24 » 16 Aug 2011, 23:10

deci Mihaela, se ofera 2 porcutii cu contract de adoptie!

Imagini de la siesta bine-meritata:
Imagine

pe langa asta avem nevoie:
1. sa ne informezi privind porcutii si sa pui poze din cand in cand..
2. sa permiti unui membru de pe forum sa ii viziteze din cand in cand, daca doreste Cristina va fi ea
3.sa le oferi spatiul si accesoriile de care au nevoie.
4. sa le explici membrilor familiei cum sa aibe grija de ei, ce alimete le fac rau, ce alimente sunt necesare, ingrijire unghiute si difereite zone(dar ramane in sarcina ta)
5. ei sunt animale fragile, trebuie sa invetii copilasii ca ei trebuiesc luati intr-un anumit mod in brate( fundul sustinut de o mana si pieptul de cealalta mana), cu mareee grija sa nu ii scape o cazatura ii poate marca pe viata.Nu ii vei tine afara de afara vin si trebuie sa le asiguri gradele de care ti-am spus pe cat posibil.
6. se pot imbolnavii din cand in cand, trebuie sa gasesti din timp, un doctor specializat, pentru ca altfel risti sa il duci la unul care nici macar porcusorul nu stie ca nu se da in roata ca hamsterul sau ca ei nu transpira sau ca nu vomitaaa.
7.sa ne promiti ca din cand in cand intri pe site si postezi la imagini surprinse cat de fericiti sunt :love:
8.daca din orice motiv nu ii mai poti tine, iei legatura mai bine cu noi(bine sper sa nu fie cazul)
9. ei necesita curatenie in permanesta, apa curata si fan 24/24, alfel se imbolnavesc de diferite boli(digestive, ale dintilor sau de piele, ochi)
10.daca vei avea nevoie de orice sfat iei legatura cu noi, stim ce le face rau si ce nu porcutilor si chiar daca nu stim, aflam pentru tine.

Daca ti se par ok conditiile, te rog sa ne spui, daca nu e ok...
importanta este si va ramane pe primul loc soarta acestor micuti cu poveste urata ce noi o vrem altfel decat pana acum...
"pentru acesti membri de pe forumul acesta, porcutii sunt parte din familie nu stapan si animal"


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde irena » 16 Aug 2011, 23:26


Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde adelinatache » 16 Aug 2011, 23:32

in primul rand, inteleg ca nu ai mai avut porcuti.
inainte de decizia de a avea, te-ai documentat putin despre cresterea, hranirea si ingrijirea lor?
unde locuiesti, cu cine, in sensul daca ai un ajutor in cresterea lor?
esti constienta ca presupun ceva costuri, nu?
- hrana speciala
- fan
- adapatoare/ adapatori
- accesorii
- legume, verdeturi, fructe
- trusa de prim ajutor: betadina, vitamina c, beres drops picaturi, probiotic, carbune medicinal, smecta, crema nizoral, etc http://www.gemon.ro/trusa.pdf
- o unghiera pt gherute si un pieptanas
- ceva rezerve in caz ca se imbolnaveste unul http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf
- timp pt ca au nevoie in medie de 3 mese fixe pe zi, plus fan si apa la discretie in permanenta
- talas schimbat periodic cat sa nu stea pe ud sau sa dezvolte micoza din cauza umiditatii.


Nota admin:
Important! Rezerve in cazul antibioticelor nu, deoarece administrarea de antibiotice se face numai la indicatia medicului.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde Cristina B » 16 Aug 2011, 23:55

Irena draga mea, eu am stabilit de la inceput cu crisa24 sa se ocupe in continuare de "cazul Otopeni", pentru ca ea s-a ocupat de la inceput si, inevitabil, stie toata povestea lor. Plus ca eu nu am experienta darii spre adoptie.

Adevarul este, dragele mele, ca e imposibil sa nu ti se lipeasca de suflet anumalutzele astea. Normal ca astia mici mi-au intrat la inima! :heart:
Sigur ca abia astept sa ajung acasa sa-i vad si sa-i aud chitzaind, sigur ca am grija sa nu le lipseasca nimic lor, ca de mine...dumnezeu cu mila!

DAR, i-am luat intr-un moment de CRIZA pentru ei ca sa-i tin in bune conditii si sa am grija de ei pana ii va dori cineva permanent, pentru totdeauna.
Pana isi vor gasi sufletul-pereche, ca sa zic asa.

Am fost omul potrivit la locul potrivit si sunt fericita pentru asta!
Chiar daca si eu as fi avut porcusori atunci, tot m-as fi dus sa-i iau, va rog sa ma credeti, indiferent cat de greu mi-ar fi fost!

Conexiunea dintre noi nu este inca foarte adanca, ei sunt mai relaxati, mancaciosi si dragalasi dar atat, asa ca sunt convinsa ca nu vor suferi dupa mine, mai ales daca vor merge la cineva care i-a cautat DINADINS si care dovedeste ca va putea avea grija de ei asa cum ne dorim toate.

Mi-ati spus de mult ca nu veti judeca decizia pe care o s-o iau la un moment dat ci ca ma veti sustine orice as hotari, asa ca ma bazez pe asta din partea voastra, in continuare.

Oricum ma simt destul de rau in acest moment, sufleteste, si va rog sa nu faceti sa fie si mai greu.

Daca Mihaela ii vrea pentru sufletul ei, pentru totdeauna, daca dovedeste ca poate sa-i aibe, daca se ridica la nivelul asteptarilor voastre, atunci cred ca va fi o mamica cel putin la fel de buna pe cat sunt eu acum, poate chiar sa devina ca oricare dintre voi, de devotata si iubitoare!

Daca nu, porcutii vor ramane in continuare la mine fara nici o problema!

Fetelor, porcusori la ananghie vor fi intotdeauna, pentru ca asta e lumea in care traim, iar eu voi fi aici sa am grija de ei, cu acordul vostru!

Deci, nu fiti triste, nu fiti dezamagite de aceasta situatie, fiti fericite ca inca mai exista oameni care-si doresc sa aibe porcusori de guineea si sa-i faca fericiti!

Porcusorii mei sunt inca acolo, undeva si ma asteapta!

Va rog pe toate sa ramaneti la fel de implicate in acest proces ca si pana acum si sa- puneti Mihaelei toate intrebarile pe care le considerati de cuviinta, ca niste mame bune ce sunteti!
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde biancadumy » 17 Aug 2011, 00:44

Cristina,daca ma crezi ce greu i-am dat eu pe baieti. Oho,foooooarte greu.Dar stiu ca sunt foarte bine si ca sunt IMPREUNA si asta conteaza cel mai mult :)


Le doresc porcutilor sa ajunga nu bine,foarte bine. Si sa fie iubiti,asa cum toti de pe acest forum iubim porcutii :) :love:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde crisa24 » 17 Aug 2011, 10:10

Mihaela40 asteptam raspunsul tau aici, daca dintr-un anumit motiv crezi ca va fi greu cu acesti purcelusi mai bine renunta la idee...
insa daca ti se par ok conditiile si ar trebuii, pentru ca tu te ocupi de donatii si sti cum este sa gasesti persoana potrivita pentru animalul luat in foster, te asteptam cu mare drag si ai toata sustinerea noastra. :smile:

Intrebarea mea este:
Exista posibilitatea ca vreunul din animale pe care le ti, pana ajung la doritori, sa ajunga la porcuti sau animalele nu stau acolo unde locuiesti tu( unii caini ii papa :cry: )?

Si acum o veste buna pentru noi toti si una rea pentru o persoana de pe site:
Cu ce sa incep?
Eu zic cu cea proasta, noi nu vrem sa incurcam pe nimeni, dar nu am primit nici un raspuns de mult timp nici pe site nici pm.
............ufff, obamaster, Zoe nu va mai ajunge la tine. daca insa mai sunt porcute de donat te anuntam!
Acum vestea BUNA,Zoe ramane laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Cookie! :love: :up:
Cam asta este modelul de contract:

http://www.gemon.ro/contract_donatieadoptie.pd
Ultima oară modificat 17 Aug 2011, 16:24 de către crisa24, modificat de 5 ori în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde Cristina B » 17 Aug 2011, 14:43

Yeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zoe ramane la Cookieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde irena » 17 Aug 2011, 15:06

definitiv??? yeeeeeeiiiiii, ma bucur mult pentru zoe! :love:

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde roseta.stoned » 17 Aug 2011, 15:51

Hehe! Ce frumos! Congrats!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde biancadumy » 17 Aug 2011, 16:28

Felicitari Cookie,sa iti traiasca fetele :loving: :clapping: :clapping: :love:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
Cookie
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 310
Membru din: 30 Mai 2011, 11:43
Localitate: Bucuresti

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde Cookie » 17 Aug 2011, 21:23

Dragele si dragii mei,

Imi cer scuze ca intru tarziu. De la birou nu pot intra caci am restrictii de securitate si abia acum am terminat si cu maimutele mici - curat, puricat si pupat! Va multumim pentru urarile si gandurile bune (Bibi, si baietii tai sa traiasca, precum si toti porcutii si porcutele de pe planeta sanatosi / sanatoase).
De asemenea doresc sa va asigur ca Zoe este parte din familia noastra acum. Nu ne mai batem, ne mai fugarim, dar facem tratament intensiv de pupat, mangaiat si vorbit ca sa o facem sa se simta in locul potrivit si sa ne arate cine este si ce poate :lol: Ne-a aratat ceva - ceva, suficient cat sa ne indragostim de ea pe veci, dar simt ca e plina de surprize.

Vesti o sa primiti constant de la toate fetele la topicul cu pricina - "Imagini surprinse". Iar acum ne retragem, ca sa nu incurcam topicul, si sa lasam pe Mihaela sa raspunda la intrebari.

Va pupa 4 fete cucuiete (3 porcute si o poarca mare - mare) :love:
Cracanici

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sa ajutam niste porcuti va rog!

Mesajde Cristina B » 17 Aug 2011, 22:20

Totusi, eu nu inteleg de ce nu amai dat nici un semn de viata. S-o fi razgandit? Are tot dreptul, insa ar fi trebui sa ne spuna, mai ales ca toata lumea asteapta sa vada deznodamantu micutilor S&S :D

Eu nu ma grabesc sa-i dau, dar asa, din punct de vedere al comunicarii...

In fine, probabil ca Mihaela are ceva probleme legate de internet si nu poate intra pe forum, ca altfel nu-mi explic... de la entuziasmul pe care l-a avut la inceput pana la "no news at all" e cale lunga.
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori