Donatii, anunturi ce nu mai sunt valabile

Anunturi pentru adoptii gratuite
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Porcusori de guineea abandonati - Cluj Napoca

Mesajde biancadumy » 14 Iul 2011, 14:00

Dupa caini, pisici si alte animale a venit randul sa ne abandonam porcii de guineea. Tocmai m-a sunat cineva ca a gasit unul abandonat (cu cusca cu tot) pe o banca in Marasti. Doreste cineva sa il adopte?? Doritorii sunt rugati sa sune la 0743591939 (Cluj-Napoca)

(Anunt preluat)
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Re: Porcusori de guineea abandonati - Cluj Napoca

Mesajde deea1998 » 14 Iul 2011, 15:43

bia un user a mai postat acest anunt in celalalt topic...
si cred ca e vorba de acelasi porcusor

biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Mesajde biancadumy » 14 Iul 2011, 15:46

Da este acelas,nu am observat,cred ca ar sari mai mult in ochi cu un topic separat :)

andib1261
Nou venit
Nou venit

donez porcusor de guineea (cred ca fetita), Bucuresti

Mesajde andib1261 » 15 Iul 2011, 10:52

donez fetita porcusor guineea, nu stiu exact ce varsta (eu am primit-o la inceputul lui decembrie cadou)
o donez cu toate accesoriile pe care le am (cusca casuta etc)
motivul pt care o donez este ca nu am timp de ea (o scot din cusca decat atunci cand ii schimb talasul si atat) ii pun mancare seara si cam asta este "interactiunea" mea cu ea
presupun ca este fetita (nu ma pricep), dar asa mi-a spus un prieten care are si el porcusor
astazi am vazut ca i-a cazut blanita pe piciorusul din spate (banuiesc ca lipsa de vitamina C?)

Imagine
Imagine

http://www.picz.ro/show-image.php?id=12 ... 8efa751d9a
http://www.picz.ro/show-image.php?id=70 ... 6cb81d3015
Ultima oară modificat 23 Iul 2011, 18:54 de către andib1261, modificat 1 dată în total.

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Re: donez porcusor de guineea (cred ca fetita)

Mesajde adelinatache » 15 Iul 2011, 12:08

Am vb astazi cu Andrei si am stabilit impreuna ca cel mai bine inainte de a o dona, este necesar o vizita la medic, la recomandarea mea a ramas sa stabileasca o intalnire la dnul doctor Radu Ionescu. Din pct meu de vedere, ceea ce are pitica este o micoza. I-am recomandat baita cu Nizoral si crema Nizoral pe labuta problema, insa nu va cumpara acestea decat daca dnul doctor considera ca este necesar (daca este micoza sau sunt paraziti). De asemenea o cura de Vita C si daca poate si Beres Drops. In alta ordine de idei am stabilit impreuna ca porcutei i-ar fi un pic mai bine daca ar tunde-o un pic, macar in zona afectata.
Am inteles ca stapanul este constient ca nu ii ofera destul timp si atentie fetitei, de aceea o va dona cu toate cele: casuta, cusca, adapatoare.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 15 Iul 2011, 13:19

ionescu e in concediu, vine pe 18
am inteles ca si ana e plecata pe undeva
numai ca e o problema
stiu pe cineva de pe forum care s-a dus cu un pocusor la ionescu si el i-a zis ca e baiat 100%, sa il puna in cusca cu cel pe care il mai avea fara probleme
numai ca dupa 2 luni "baiatul" a nascut
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

alecsutza
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde alecsutza » 15 Iul 2011, 13:28

asa a fost la mine cu Bunny...ionescu a zis ca este baiat ..Bunny a stat cu tatal ei crezand ca este baiat..si norocul meu ca nu au facut puiuti.si a fost la Ana si i-a zis ca este fetita
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 15 Iul 2011, 13:43

inseamna ca a recidivat
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

obamaster
Nou venit
Nou venit

Mesajde obamaster » 15 Iul 2011, 16:14

S-ar putea sa fiu interesat daca este sigur femela si daca este din bucuresti..dermatoza/micoza/parazit/etc nu ar fi o problema..se repara :)
(Inca o poza putin mai clara daca se poate? )

andib1261
Nou venit
Nou venit

Mesajde andib1261 » 15 Iul 2011, 21:31

@obamaster o sa incerc sa fac niste poze mai clare peste 1-2 ore cand o sa ajung acasa... daca ai o adresa de mail cred ca pot pune poze mai clare (o sa le fac cu un iphone, doar ca pt a pune pe picz.ro nu ma lasa din cazua dimensiunii).. acum de faza cu e fetita sau nu asa mi s-a spus si mie (chiar nu ma pricep); oricum nu e panica daca doresti/te pricepi vii si te uiti (eventual ajung si la un doctor sa imi spuna sexul)... si da este din bucuresti :)

@adelinatache multumesc mult pentru sfaturi, o sa incerc sa imi fac timp sa ma ocup de probleme (maine sau duminica probabil voi ajunge sa cumpar toate cele necesare, sau macar o parte)... legat de doctorul Ionescu, este destul de cmplicat sa ajung sa il vizitez (stau undeva in militari sectorul 6 cabinetul dansului este in sectorul 3 si ar insemna sa fac ceva prin bucuresti (cu taxiul) + ca la ore de varf nu este decat la 1h distanta :D, voi vedea totusi cum reusesc sa imi fac timp)

ca ultima lamurire (pt eventualii doritori)... NU sunt "mandru" ca animalutul a ajuns sa faca micoza, a ajuns asa pentru simplul fapt ca nu am timpul necesar sa ii ofer (sa zicem) ingrijirea si dragostea necesara (mai mult de a schimba talasul si de a-i da mancare rar gasesc... nici hrana pe care i-o ofer probabil nu este chiar cea adecvata).. deasemenea in casa mai am 2 pisici (care parerea mea sunt mult mai usor de ingrijit/multumit, dar asta este alta discutie)... ma repet din lipsa de timp sunt constient ca nici "tratamentul" pe care trebuie sa il fac de acum incolo nu o sa fie chiar 100% cum trebuie, pot zice macar ca o sa incerc....

LadyHawk
Membru Junior
Membru Junior

Re: donez porcusor mascul, Bucuresti

Mesajde LadyHawk » 15 Iul 2011, 22:40

As vrea sa il adopt eu.Mi-a murit de curand unul din porculini,avea 5 ani si cateva luni:( Irbis a ramas singur si oricat de mult as suferi ma gandesc ca un companion i-ar prinde bine.Problema este ca nu sunt in bucuresti momentan.Pana cand puteti tine porcusorul?Si cat de dominant este.Eu mai am un mascul si nu vreau sa se bata...:(
In dresaj, pasiunea nu cunoaste limite!

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Mesajde adelinatache » 16 Iul 2011, 00:05

maria scrie:ionescu e in concediu, vine pe 18
am inteles ca si ana e plecata pe undeva
numai ca e o problema
stiu pe cineva de pe forum care s-a dus cu un pocusor la ionescu si el i-a zis ca e baiat 100%, sa il puna in cusca cu cel pe care il mai avea fara probleme
numai ca dupa 2 luni "baiatul" a nascut

maria, stiu ca poate a facut si dumnealui greseli, insa acestia sunt sg doctori vet pe prb porcesti si de ei tragem. te duci la medic dar esti si atent si te documentezi suplimentar tu!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Nane327
Nou venit
Nou venit

Mesajde Nane327 » 16 Iul 2011, 15:05

Da, este acelasi porcusor. :lol: Din fericire a fost adoptat de o doamna care mai are un baietel. Desi e trist ca acum o sa gasim si porcusori :( .Imi pare rau ca nu v-am tinut la curent :D .

Nane327
Nou venit
Nou venit

Re: ofer spre adopție două fetițe! Cluj-Napoca.

Mesajde Nane327 » 16 Iul 2011, 15:06

A fost adoptat cel gasit cu tot cu cusca :up2:

biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Mesajde biancadumy » 16 Iul 2011, 15:12

Ma bucur foarte mult pentru acel porcusor :clapping: :clapping: :love:

Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”