Donatii, anunturi ce nu mai sunt valabile

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

O sansa pentru un sufletel ranit (baietel)

Mesajde Allma » 26 Apr 2012, 00:00

"Nu am casa,nici familie, nu's de rasa insa pot iubi si pot fi iubit la fel de bine ca orice alt porcusor. Tot ce am e un acvariu mic si un vis..."

Acesta este gandul unui porcut amarat....Sa va zic povestea lui:
O mamica de porcina fara suflet l-a adus intr-o cutie si l-a lasat intr-o farmacie veterinara(mini-pet-shop) zicand ca e fetita si ca nu o mai vrea. Doamna de acolo nici nu a apucat sa zica nimic ca femeia care a lasat "porcuta" a fugit....Doamna nu stia ce sa faca,desi avea multe custi nu avea voie sa foloseasca nici una si a luat un acvariu incredibil de mic(cam 28 cm) si a pus talas si mancare(nu avea alta varianta). Cand am ajuns sa iau talas la porcine si mancare la catei mi-a aratat micul sufletel si mi-a zis povestea, stiind ca imi plac mult porcusorii m-a intrebat daca stiu vriun doritor...M-am uitat si aia numai fetita nu e....are de toate acolo si un i imens....L-am luat in brate, nu este fricos,e chiar cuminte si grasunel. Am vrut sa postez si aici mica povestioara, cand merg acolo mi se umple inima de mila :cry: are loc doar sa faca o curba si nici atat nu foarte bine.... :( Acolo mai e si frig, aglomeratie e singurel....Imaginati-va noaptea cand este si mai frig.... :( Poate ar fi cineva cu inima mare care ar vrea baietelul lovit de soarta :( Este adult, nu este de rasa si are o suvita lunga pe care o plimba dupa poponet...maine cand mai trec ii voi face cateva poze. Va rog, poate vrea cineva sa il ajute,acolo va ramane foarte mult timp pentru ca lumea nu prea vrea porcusori aici :(
Old username: Andreea_Molly

danadenisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 26 Apr 2012, 12:02
Localitate: bucuresti

Re: 2 femele sau 1 mascul

Mesajde danadenisa » 26 Apr 2012, 12:05

buna mai ai porcusorii!niste poze pot vedea si eu!

Avatar utilizator
scrooge
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 21 Ian 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti

Re: 2 femele sau 1 mascul

Mesajde scrooge » 26 Apr 2012, 12:29

Ai putea sa dai mai multe detalii despre porcusori...poate si niste poze? Ma intereseaza baiatul..am deja unul si vrea sa-i aduc un fratior.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie o femela - Oradea

Mesajde Gabici » 26 Apr 2012, 12:34

Incearca eventual sa lipesti anunt pe la petshop (unde nu au porcusori de vanzare, desigur) si, mai ales, la cabinete veterinare.
Apoi, daca te suna cineva, incearca sa afli daca se pricepe cat de cat la porcusori si atunci te lamuresti.
Banuiesc ca nu o dai oricui.
Succes.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Alex Tanasescu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Apr 2012, 13:08
Localitate: Bucuresti, Giurgiu

Re: O sansa pentru un sufletel ranit (baietel)

Mesajde Alex Tanasescu » 26 Apr 2012, 13:28

Asteptam cu nerabdare poze. Am fi interesati sa-l adoptam. Doar ca cel mai probabil il vom duce la sterilizat, ca sa ii mai putem lua un companion, femela probabil, ca sa castram doar unul, nu pe amandoi. Il luam si cu contract de adoptie daca e cazul. Am mai avut porcusori si toti au murit de batranete (ieri a murit ultima porcuta, la 6 ani :( ).
Stiti cumva si varsta lui?

Edit: Acum am vazut ca sunteti din Pascani.. :( Nu-l puteti adopta dvs.? Ne e asa de mila de el!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: O sansa pentru un sufletel ranit (baietel)

Mesajde khaos » 26 Apr 2012, 13:51

Buna Alex, de ce ai vrea sa-l castrezi? Este o procedura extrem de riscanta in Romania, veterinarii nu se pricep... Este foarte bine ca vrei sa-l adopti, insa in caz ca vei face asta mai bine ii aduci alaturi un partener de acelasi sex, un baietel in cazul asta. Daca iei un puiut, ierarhia se va face automat si nu vor fi probleme (asta in caz ca ai auzit ca baietii se bat sau mai stiu eu ce ;) ).
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Alex Tanasescu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Apr 2012, 13:08
Localitate: Bucuresti, Giurgiu

Re: Caut familie pentru 4 sau 2 fetite, in Bucuresti...

Mesajde Alex Tanasescu » 26 Apr 2012, 13:53

Eu si logodnica mea suntem interesati sa le adoptam pe toate 4 (stim cat sufera daca despartim grupuri atat de inchegate). Am mai avut porcusori care au murit toti de batranete (ultima, ieri, la 6 ani).
Pentru cine ma cunoaste de pe Facebook poate confirma ca suntem iubitori de animale, chiar activam destul de des pentru protectia animalelor si salvam cate animalute putem.. Porcusorii ar sta pe timp cald la Giurgiu (unde ne-am mutat de curand pentru ca avem in foster mai multi catei si caluti), la curte (unde le vom face tarc ca sa stea la iarba ziua, si in casa seara), iar cand e frig (cel mai probabil doar iarna) vor sta la Bucuresti, la parintii mei, unde i-am avut si pe ceilalti si unde ii vizitam personal de 2 ori pe saptamana.
Daca ne considerati ca potentiali adoptatori, astept un mail pe adresa alex.tanasescu123@gmail.com.
Multumim si speram sa ne oferiti sansa de a le iubi pe fetite cat de multi ani se va putea!
p.s. Daca doriti semnam si contract de adoptie, fara nici o problema!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Caut familie pentru 4 sau 2 fetite, in Bucuresti...

Mesajde maria » 26 Apr 2012, 14:15

alex, din ce am vazut eu pe fb la giurgiu e un fel adapost pt animale chinuite
aveti cai, magarusi, catei, pisici,..
te intreb cine vede de ele?
de unde aveti fonduri pt toate?
terenul si tot ce e acolo e al tau?
am vazut intr-o poza pe cineva de la vier pfoten
si am vazut si o pisica cu pampersi :D
sper ca acum e bine saracuta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: O sansa pentru un sufletel ranit (baietel)

Mesajde Ella Roxette » 26 Apr 2012, 15:35

Cel mai bine este sa stea cu alt baietel...asa este cel mai bine..sper sa ajunga cu bine la tine

danadenisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 26 Apr 2012, 12:02
Localitate: bucuresti

Re: 2 femele sau 1 mascul

Mesajde danadenisa » 26 Apr 2012, 17:01

buna revin dinou,ma intereseaza si pe mine cele 2 femele.tin sa precizez ca sunt din bucuresti sct 2.

Alex Tanasescu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Apr 2012, 13:08
Localitate: Bucuresti, Giurgiu

Re: Caut familie pentru 4 sau 2 fetite, in Bucuresti...

Mesajde Alex Tanasescu » 26 Apr 2012, 18:20

Avem 5 manji care sunt in custodia Vier Pfoten (noi asiguram ingrijirea/forta de munca si spatiul doar) care au deja adoptatori si vor pleca in urmatoarele saptamani.
Mai avem un magarush pititc adoptat de noi (deci e singurul copitat al nostru), iar costurile pentru intretinerea lui nu sunt fantastice.
Terenul cu casa au fost cumparate de parintii mei acum 3 ani, pentru a avea o curte unde sa vina in weekenduri.
Avem o singura pisica (pe Rudolph) - care apare la albumele publicate de mine, nu la pozele in care sunt taguit de altii. Pisicuta cu scutec nu este a mea, eu doar incerc prin altcineva sa gasim adoptatori - nu este la noi, este in Bucuresti la persoana care a publicat albumul unde sunt taguit.
Avem 4 caini personali si cativa in foster.
Mai avem 2 iepuri (pe care inca nu suntem siguri daca sa ii pastram sau sa ii dam in adoptie) pe care i-am pus pe picioare si i-am ingrasat dupa ce i-am luat de la un satean care nu mai avea timp de ei si ajunsesera scheletici. Acum sunt si castrati.
Pentru cazurile medicale primim donatii justificate prin bonuri si poze.
Iar pentru animalele noastre ne permitem sa le tinem (cu tot cu deparazitari si vaccinari) cu banii pe care ii castigam din activitatile noastre individuale.
Iar intrebarea "cine vede de ele" nu o inteleg.. Eu si logodnica mea (inginer zootehnist) ne ocupam de ele, iar cand suntem la Bucuresti sunt parintii mei acolo.

Am reusit sa castram cu Vier Pfoten la niste vecini din sat 40 de caini si 30 de pisici, iar pentru viitorul indepartat ne dorim sa infiintam un centru medical veterinar si de recuperare pentru animale (mici sau mari) - dar astea sunt inca vise.
Sper ca am raspuns la toate intrebarile. Daca mai sunt, raspund cu placere.

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Caut familie pentru 4 sau 2 fetite, in Bucuresti...

Mesajde Ella Roxette » 26 Apr 2012, 18:45

porcuta respectiva este la mine :winking: fan nu au in cusca pentru ca acolo stau doar seara iar ziua au amenajat pe balcon :winking: accept sfaturi dar nu'mi place sa fiu criticata...ma repet si nu'mi place...cusca este singura care am gasit'o...am avut alta mai mare,dar am dat'o cu tot cu cele 2 porcute pe care le'am avut...fata mea are 3 luni si nu este gestanta pentru ca i'am separat cum mi'am dat seama de sexele lor si in legatura cu asta acum stiu cum sa determina si in plus astea nu's lucruri de vorbit aici..am postat doar sa va informez si sa nu stati cu gandul ca nu am grija de ei :winking: au un trai decent si sunt foarte vioi si veseli :winking:

Avatar utilizator
negrutza
Membru
Membru
Mesaje: 250
Membru din: 09 Mai 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Caut familie pentru 4 sau 2 fetite, in Bucuresti...

Mesajde negrutza » 26 Apr 2012, 19:03

Buna Alex! ti-am lasat un email. multumesc! :-)
Va pupa: Negrutza, Tiny, Lily, Miruna si Pufi + cei doi baietei: Cliff si Tomita (si mamica Ana-Maria) :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: O sansa pentru un sufletel ranit (baietel)

Mesajde Allma » 26 Apr 2012, 19:03

Din pacate nu am putut face poze, doamna era in pauza de masa cand am ajuns eu si colega ei nu m-ar fi lasat in spate.... :( Maine merg mai dimineata. Despre baiat, are sigur in jur de un an la ce maricel e...Dar mai bine sa nu risti cu nici un porcut...castrarea nu e ca la caine, este complicat...Eu nu am cum sa il iau, am deja doua fete si nu imi permit inca o cusca, inca 2 porcuti si nici nu am unde sa il tin decat in aceeasi camera cu fetele, lucru total nerecomandat....am vorbit si cu doamna de la farmacie, a zis ca e dispusa sa plateasca ea transportul in orice parte a tarii daca e nevoie, ca la noi in oras cum am mai zis nimeni nu este interesat de porcine :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: O sansa pentru un sufletel ranit (baietel)

Mesajde adelinatache » 26 Apr 2012, 19:09

Eu personal il cunosc pe Alex si pot spune ca este un om cu un suflet de aur.
Cum ti-au zis si fetele, e mai bine sa ii iei un companion de acelasi sex, de preferat un puiut, astfel ierarhia este stabilita in mod natural. In Ro sterilizarea nu este asa usoara ca la iepurasi spre exemplu. De ce sa risti cand poti foarte bine sa iei de acelasi sex?
Condoleante pentru porcuta, stiu cat a fost de iubita!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori