Perioada de acomodare

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

valentina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 07 Dec 2007, 01:52
Localitate: constanta,bucuresti
Contact:

Perioada de acomodare

Mesajde valentina » 07 Dec 2007, 02:20

am inteles ca in general porcusorul de guineea e mai speriat la inceput,si ca ii trebuie o perioada de acomodare.dar as vrea sa stiu cat de bland poate fi totusi ?! al meu de exemplu inca se mai sperie uneori cand ma apropii de cusca sau cand il tin langa mine sta asa chemuit uneori fara sa se miste .il am de vre-o 3 saptamani ,totusi nu mai e atat de sperat ca la inceput,dar oare teama asta o va simti tot timpul tocmai pentru ca nu este un animal atat de domestic ?de-altfel e un simpatic.:)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Perioada de acomodare

Mesajde Gemon » 07 Dec 2007, 11:06

Porcusorii sunt animale prada, in instinctul lor este intiparit acest comportament de salvare, in asa fel se feresc de pradatori.
El are nevoie de o perioada de acomodare in care treptat va ajunge sa iti recunoasca vocea, se obisnuieste cu zgomotele casei, cu mirosul tau (!). Aceasta perioada se poate reduce, daca de fiecare data cand il iei in brate, ii dai una-doua bucati de ceva ce ii place, ii vorbesti sa se obisnuiasca cu vocea ta in timp ce il hranesti si alinti, apropierea ta va asocia cu lucruri placute si va realiza ca nu are de ce sa se teme de tine, in acest fel el devine mai putin fricos.
Vezi filmulet video cu interactionare de acest fel:


Cand intri in camera sau te apropii de cusca, mereu sa ii vorbesti inainte. Mai tarziu el va recunoaste si pasii tai, zgomotele din jurul lui va asocia cu diferite lucruri si va reactiona ca atare la acestea in functie de asociere. Daca aceste asocieri nu contin elemente ce ii pot provoca frica (de ex. un zgomot puternic strain si/sau brusc, vocea ridicata, durere), el incet devine mai bland.
Aceasta teama niciodata nu dispare (asa este normal sa fie), dar in functie de individ si relatie cu mediul inconjurator (stapan, altele) se poate reduce semnificativ. Sa eviti miscarile bruste in preajma lui, si important mai e sa stie ca tu apari acolo, de ex. nu te apropia f. incet, fara zgomot si deoadata sa il atingi, prinzi, deoarece (normal, nu?) reactia de frica se declanseaza la asemenea stimuli.
Un porcusor adus nou in casa nu stie ce il asteapta, ce se va intampla cu el, reactiile lui sunt cele fata de necunoscut, pana se adapteaza. El incearca sa "scape", cand il prinzi, exista o distanta anume care incearca sa mentina pentru a se simti in siguranta, de aceea, cand bagi mana in cusca, este bine sa te apropii cu mana in asa fel, incat sa reduci aceasta distanta incet, in timp ce ii vorbesti si ii oferi oferi ceva sau il scarpini/masezi putin inainte de a-l lua in brate (animalele se relaxeaza, daca sunt masati fin si potrivit).
Este animal social, se simte bine daca poate trai cu cei din specia lui. Ii oferi bunastare daca ii aduci/adopti un alt porcusor, de preferat de acelasi (!!!) sex.
Pe forum am creat o sectiune pentru adoptii, daca vrei sa adopti unul, scrie in rubrica "Doresc sa adopt porcusor(i)" informatiile necesare.

Sa ai parte de multe clipe fericite alaturi de el si viitorul partener al sau!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 07 Dec 2007, 21:05


Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 08 Dec 2007, 22:25

Pe langa cele spuse de Geda si Veronica ai putea cand il ei in brate sa-l scarpini usor in zona gatului , a obrajilor, a mustatilor, sub barbie si in spatele urechilor. Facand aceasta faci ce ar face un alt porcusor prieten sau unul care ar dori prietenia lui. Binenteles ca el ar face aceasta cu boticul. Ai sa vezi ca ii va face placere iar atunci cand va capata incredere in tine iti va raspunde si el lingandu-te sau ciupindu-te usor ca si cand ar curata un prieten si va intinde capul si gatul pt a mai primi o portie de rasfat. Rabdare si succes!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Acomodare

Mesajde alinushu' » 10 Dec 2007, 12:10

Asa era si Sile acum 3 saptamani. Nu suporta sa fie luat in brate sau sa fie mangaiat. Tremura tot (cred ca de nervi) si "trosnea" din dinti. Tot asa statea nemiscat si daca il tineam pe piept 30 de minute, 30 de minute statea nemiscat si se uita la mine. :lol:
Dupa maxim 2 saptamani s-a invatat cat de cat cu mine si cu prietenul meu si adoarme seara la mine in brate. Prietenului meu ii linge degetele desi nu e dat cu nimic pe mana. E asa dragut.... :)
Aseara am avut o surpriza placuta: l-am pus pe canapea si, ca niciodata, a inceput sa cerceteze canapeaua, sa o miroase si a parcurs-o de 2 ori de la un capat la altul.
Eu vorbesc foarte mult cu Sile si cateodata am impresia ca imi raspunde pentru ca scoate niste sunete tare dragute.
Acum am inceput sa imi dau seama ce ii place si ce nu dupa sunetele pe care le scoate. In rest e foarte cuminte si nu face deloc multa galagie. Decat atunci cand desfac punga cu mancare :D

Ai rabdare si ai sa vezi ca o sa se acomodeze cu tine in timp si o sa iti fie din ce in ce mai drag de el...

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 14 Dec 2007, 19:51


Avatar utilizator
marinexu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Dec 2007, 22:42
Localitate: Bucuresti

Acomodare

Mesajde marinexu » 14 Dec 2007, 23:02


Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 15 Dec 2007, 00:04


bogdan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2007, 01:42
Localitate: sibiu

Mesajde bogdan » 15 Dec 2007, 02:17


mik&zip
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Noi 2007, 16:32
Localitate: Tirgu-Mures
Contact:

Mesajde mik&zip » 15 Dec 2007, 14:03

                            _____
Erika&Erik&Ghitza&Miky&|Zippy|

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2007, 18:02


Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Mesajde Jo » 28 Dec 2007, 20:47

Perioada de acomodare cu mediul inconjurator si/sau un alt purcelus difera de la caz la caz, unii fiind mai stresati, altii fiind mai prietenosi, na, fiecare are caracterul lui. Pot sa zic ca ma numar printre norocosii care n-au avut probleme cand am adus fratior celui ramas singur, sau inteles fara sa iasa "fum".
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
m00nc0w
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 12 Ian 2008, 23:19
Localitate: Satu Mare
Contact:

Acomodare/Comportament

Mesajde m00nc0w » 13 Ian 2008, 00:22


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Stabilirea sexului este f. important!

Mesajde Gemon » 13 Ian 2008, 08:00

Ultima oară modificat 13 Ian 2008, 08:24 de către Gemon, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Acomodare/Comportament

Mesajde Gemon » 13 Ian 2008, 08:22



Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori