Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde Gemon » 13 Feb 2011, 09:55

Dupa ce te speli bine pe mana, cu tampon steril dezinfecteaza cu mare delicatete zona cu solutie Betadine, apoi te speli bine iar pe mana. Acorda o atentie mare igienei, schimbandu-i des asternutul, daca folosesti talas, pune peste acesta un material fleece, pentru a-l feri de praf si pentru a preveni suprainfectarea atunci cand se deschide si se elimina puroiul.

Cat mai curand sa mergi la unul din acesti medici (la Dr. Ionescu sau Dr. Pantu, click aici pentru detalii viewtopic.php?f=2&t=2). Poate fi o leziune ce a aparut in urma unei raniri (s-a intepat cu un fir de fan sau alt obiect si s-a infectat), un chist sebaceu infectat / o infectie a foliculilor pilo-sebacei, etc., trebuie vazut de medic pentru a putea fi tratat corespunzator. El pe langa altele va verifica si cavitatea bucala. Sa primeasca vitamina C macar 7 zile, acesta va grabi vindecarea.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Bubita la buza/gura, provocata de aciditatea fructelor

Mesajde MaraC » 03 Sep 2011, 15:34

Alvin a facut aseara o bubita la buza... stanga, acolo unde se intalneste cu buza de jos si cea drapta.
Cum arata : buzita sa roz a devenit in zona aia neagra, si (in rest) s-a inrosit foarte, foarte putin. In gurita, unde partea neagra devine iar roz, se vad ca niste urme de sange.
I-am spus lui Lili si ea mi-a zis ca si unii din porcusorii ei a patit asa ceva, de la mar. Eu le dadusem mar de dimineata. Cred ca din cauza asta are buba, deoarece era si zgariat in zona aia, de la disputele lor (acum zgarieturile, daca nu sunt deja tratate, sunt cruste).
La sfatul lui Lili (pe care il primise la randul ei de la Maria, mi se pare) am fugit si am cumparat "Glicerina boraxata 10%", 25 g si l-am dat acolo cu un betigas de urechi.

Acum am o dilema : de cate ori pe zi trebuie sa il dau ?

Daca pana Luni nu se remediaza, o sa il duc la un doctor, sa il vada.

P.S. Cand il dadeam el vroia sa pape betigasul, dar nu l-am lasat, apoi am inteles de la mama ca e dulceaga si ca de aceea ii place :lol:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde maria » 04 Sep 2011, 11:13

mara
ii dai de 2-3 ori pe zi cu glicerina
la mine vasile a facut o rana la gurita de la gratiile pe care le rodea cu mare placere
si dupa ce ii dadeam cu glicerina lady venea si o pupa
iti dai seama sa ii placea gustul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde MaraC » 04 Sep 2011, 14:49

Multumesc Maria !
La mine se linge singur, nu-i nevoie sa il pupe alcineva :lol:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde MaraC » 05 Sep 2011, 12:26

In primul rand, Geda, te rog sa ma scuzi ca postez alt mesaj, dar daca as da edit la mesajul interior nu ar aparea ca mesaj nou si nimeni nu ar sti sa citeasca :( :oops:

Partea aceea neagra (bubita in sine) care era ca o crusta nu am mai gasit-o de dimnata la gurita lui. Eu tot ii continui tratamentul, deoarece buzita nu arata intocmai ca si cealalta. Este OK ce s-a intamplat, sau ar trebui sa apelez la medic ?
Multumesc :wasntme:


Nota admin:
Intre doua postari succesive trebuie sa treaca un anumit interval de timp, in regulament se face referire la evitarea postarii consecutive a mai multor mesaje la intervale scurte de timp, de catre un singur utilizator. Aceasta optiune ajuta la evitarea utilizarii defectuase a forumului, in unele cazuri - mentionez ca nu se face referire la cineva anume, este general valabil pentru forumuri - si la limitarea "goanei" dupa posturi. Tu ai postat dupa aproape o zi, nu ai scris consecutiv dupa o scurta perioada de timp.

Un utilizator are posibilitatea de a-si edita propriul mesaj in cazul in care mai doreste sa adauge ceva la mesajul scris cu putin timp in urma. Crearea unui nou mesaj imediat dupa trimiterea celui scris anterior ar ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde maria » 05 Sep 2011, 12:30

e o cojita care a cazut, cred
mai continua si maine si mai vedem cum este
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde MaraC » 05 Sep 2011, 12:32

A cazut partea neagra, aceea care nu era normala la buza sa...

O sa mai vad, daca nu isi revine la normal buzita sun la doamna Ana :(

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Buba la gurita.

Mesajde ialaalexa » 14 Noi 2011, 16:54

Va rog sa ma ajutati. nu stiu cu ce sa ii mai dau la gurita la porcuta mea. A facut o buba care i se tot intinde. La noi in oras nu exista doctori care sa se priceapa si nu am la cine sa apelez. Mai demul a facut o alta purcica de a mea si am dat-o cu Betadina la sfaturile celor de pe forum de aici si i-a trecut, dar la aceasta nu ii trece deloc si i se tot intinde. Va rog sa ma ajutati.


Imagine
Imagine
Pentru cei care sunt interesati mai sunt puse poze aici: http://s1119.photobucket.com/albums/k62 ... %20gurita/
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Buba la gurita.

Mesajde Gemon » 14 Noi 2011, 17:07

Poate fi de natura bacteriana sau micotica, in functie de acesta se poate alege tratamentul corespunzator. Ce ai aplicat pana acum pe rana, de cate ori pe zi?
Primeste alimente usor acide, de ex. mai des mar, prea des o anume leguma sau fruct? A ros in ultima perioada mai des gratiile custii sau ceva abraziv?

Edit: Pentru siguranta verifica si incisivii superiori, in asemenea cazuri se poate intampla sa aiba intre dintii din fata ceva blocat intre dinti, intepand/ranind gingia.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Buba la gurita.

Mesajde maria » 14 Noi 2011, 17:07

pe forum exista o recomandare pt medici din resita, facuta de o tanara cu 6 porcusori, parca atati avea
nu a mai intrat de mult
jaded2death era o persoana responsabila, poate a dat o recomandare buna
viewtopic.php?f=2&t=1045
ai fost, cum e ?
cat despre bubita, eu as da dimineata cu betadine si seara cu glicerina boraxata
daca nu s-ar vedea nici o imbunatatire in 2-3 zile as merge la dr
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde irena » 14 Noi 2011, 17:20

pozele sunt foarte neclare. e greu de exprimat ce ar putea avea.
in unele poze insa se vede sange. se scarpina? eu cred ca ar putea
fi o micoza... daca poti, pune niste poze mai clare.
si mergi la medicul de care ti-a spus si maria, vezi ce iti spune.
sanatate multa.

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde ialaalexa » 14 Noi 2011, 17:33

Nu e sange, este Betadina.
Imagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde maria » 14 Noi 2011, 17:36

mi-am dat seama ca e betadine
:smile:
nu ii da in perioada asta nimic acid :mar, rosie, portocala,..
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde ialaalexa » 14 Noi 2011, 17:49

Adevarul e ca deja nu le-am mai dat nimic care sa provoace aciditate si nu s-a vindecat, in schimb i se tot intinde. Am sa incerc sa fac niste poze mai clare si sa vad cum fac sa trec pe la doctorul recomandat. problema e ca lucreaza doar de dupa-amiaza la fel ca mine si e si in cealalta parte a orasului si afara e frig. Am sa vad si am sa fac tot posibilul sa o duc sa o vada daca se pricepe, deoarece nu vreau sa o pun pe drumuri prin frig aiurea sa imi zica dupa ca nu se pricepe. Multumesc de sfaturi.
Imagine

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Bubita (cheilita) la buze si/sau gurita

Mesajde ialaalexa » 15 Noi 2011, 16:19

Nu am reusit sa dau de nici un medic capabil. Atasez niste poze care cred eu ca sunt mai clare, poate puteti sa ma ajutati.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Aici se vad pozele mai clar: http://s1119.photobucket.com/albums/k62 ... %20gurita/
Fişiere ataşate
15112011325.jpg
Imagine


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori