Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde true_fan_66 » 15 Oct 2010, 19:10

Poate trec si eu sa iau Cavia Complete daca zici ca au bagat iar. Saptamana trecuta nu aveau. :(

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde Alina82 » 16 Oct 2010, 13:19

Cavia Complete au si la Real Vitan. E un petshop bine aprovizionat si cu Versele Laga si cu talas Pufi.
Alina si cei 2 guinezi ( )

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde true_fan_66 » 16 Oct 2010, 17:03

E prea departe Relul din Vitan. Eu stau tocmai prin Militari. Asa ca aprovizionarea o fac de la Maxi Pet :tease:

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 19 Oct 2010, 15:59

ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde true_fan_66 » 19 Oct 2010, 16:03

Aii ncercat in Carrfour Militari? Eu am fost ieri si am vazut ca au cam toate gemele la mancarea pentru porcusori.

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 19 Oct 2010, 16:14

Stau in Pantelimon, e cam departe de mine, dar daca e vorba de porc ma duc si-acolo, ce sa fac......
Poate gasesc ce-i place
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde khaos » 19 Oct 2010, 16:21

Carrefour, cel putin cel din Baneasa, nu mi se pare ca are asa multe modele de rontaituri pentru porcuti. Adica au ceva marci, insa mai putin cunoscute. Nu am vazut nimic de la Versele Laga, iar de la Vitakraft cred ca au doar un model, nu cel recomandat. La inceput eu le luam un tip de seminte/bobite de la Saint Bernard si pareau sa fie ok (dupa ce alegeam boabele de porumb)...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 00:24

azi am fost sa iau talaj si nu am gasi ,am luat niste granule ,ii spune asternut glomerule,defapt se numeste dante cat liter si scrie ca este pt animale domestice mici.as dori sa stiu daca este bun ptrporci,am cautat pe net si am gasit ceva asemanator,pe pachetul meu scrie ca este 100la suta ecologic si natural ,ca nu este daunator.,dar eu tot imi fac griji!!!!! :( voi ce ziceti/??este in greutate de 5 kg ,este foarte greu,are culoarea pamantului,si pare ca niste granule de ceai ,in genul ceaiului instant.astept raspuns urgent :thinking:

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde true_fan_66 » 20 Oct 2010, 00:30

Stiu la ce te referi pentru ca am avut si eu o perioada de timp. Acum depinde...nu e chiar atat de bun precum talasul, este cam incomod la mers cred, desi aici depinde de fiecare porcutz in parte. Ai mei spre exemplu prefera talasul mai marunt, luat din comert decat cel mare din tamplarie, cred ca s-au obisnuit cu celalalt tip pentru ca e mai usor sa mearga pe el. Am observat ca in cel mare se cam chinuie si mai mult sar cu toate ca il batatoresc dupa ce asez stratul. Partea proasta cu acele granule este ca la contact cu apa se tranforma in praf si nu prea absorb foarte tare mirosul. Plus ca porcutzii o sa-l bage sigur in gura sa vada daca se mananca, si uneori se prafuieste si la mers. Acele granule se folosesc mai mult pentru pisici in litiera, decat pentru rozatoare. Plus ca, dca nu poti vedea in interiorul pungii cat de mari sunt granulele, risti sa te trezesti cu ele aprope sfaramate. Au fost destule cazuri.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 07:00

eu am avut asa ceva la niste porcute ale unei prietene
mi le lasase pt 2 sapt
nu mi-au placut si le-am pus talas
pt porcute erau incomode la mers, faceau zgomot cand mergeau porcutele prin cusca
in locurile unde faceau pipi porcutele granulele se transformau in praf
le intra intre degetele, in blanita si daca mai faceau in locul ala se transforma in pamant tare
eu am ajuns la concluzia ca talasul e cel mai bun
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 08:52

va multumesc din suflet ptr raspuns!stiu ca cel mai bun este talaju dar pana gasesc talaj tr sa folosesc ceva,ca nony al meu face pisulica multa ca a cam crescut acum si dupa o zi este ud tot talaju,ingrijorarea mea este ca a mancat granule dinastea si nu stiu daca ai fac rau
:cry:

am inteles ca e facut din bentonit,adica granule de argila si ca se gaseste in mare ,la mii de metrii adancime,deci nu prea ar fi toxic? :(

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 09:04

am pus un ziar apoi granule si iar un ziar sa nu ajunga la ele sa manance !!!dar vad ca nony nu are stare ,trage de ziar sa il rupa ptr a lua granule ,offf,ce sa ai fac?cred ca am sa-i lipesc ziaru cu scoci.....da am gasit solutia.....am bagat fan in cusca si acum este mai preocupat ,ca probabil este mai gustos si mai mirositor fanul.dar eu astept in continuare raspunsurile voastre daca are ceva ,ca a mancat vro 2 granule!!!!help!!!!!sa nu pateasca ceva baiatu lu mama! :love: :puking: mi-e si frica sa-i mai dau apa acum!.....

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 09:24

nu cred ca s-ar putea intampla ceva
probabil ca cei ce le-au facut s-au gandit si la varianta mancatului
eu insa te-as ruga sa scoti ziarul stiu sigur ca cerneala tipografica e toxica
am citit pe site-ul gemon
poti pune granule si peste ele o bucata de cearsaf vechi
bine ar fi sa il prinzi cumva, sa nu il dea la o parte si sa manance iar granule
cearsaful e destul de subtire si se usuca repede
alta varianta ar fi sa pui in cusca scutece de catei
un scutec costa 2,5 ron si e mare
dar imi e greu sa cred ca nu se gaseste talas in bucuresti
vrei ceva anume?
ps
daca ti se pare ca ceva nu e in regula cu porcusorul ii dai rapid carbune medicinal
cauta pe site la otravire sa vezi cum trebuie procedat, sa fii pregatita pt orice eventualitate
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde lupuelena2009 » 20 Oct 2010, 10:17

sigur ca se gaseste talaj in buc dar eu aseara m-am dus glont in kaufland caci stiam ca are ,nu am mai patit ca acum sa il gasesc lipsa de pe raft ,era ora 9 seara si veneam de la servici iar in plus ma astepta acasa sotul si copilul,asa ca am citit pe pachetul cu granule si scria caci este nu numai ptr pisici dar si ptr animale mici domestice,tocmai deaceea am luat ,altfel nici nu luam.nony nu prezinta simptome ca ar fi intoxicat ,dar ma gandeam si eu sa nu-i faca rau sau daca este bun ca asternut aceste granule caci am citit pe forum ca au mai folosit si altii.am zis sa cer si eu parerea!!!!!desigur ca am sa fac ce mi-ai spus ,sa scot ziarul si am sa pun un cearceaf,multumesc ptr sfat draga mea :up: in legatura cu granulele am citit pe internet ca sunt din bentonit ,o argila din mare . :shock:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Magazin hrana si accesorii animale, Bucuresti

Mesajde maria » 20 Oct 2010, 10:35

acum ma gandesc ca ai putea sa pui un strat mic de granule si deasupra talas, cand gasesti sa cumperi
cred ca nu sunt f ieftine si ar fi pacat sa le arunci
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator