Pot transmite boli? / Boli zoonotice

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sarcina, bebele si porcusorii

Mesajde purcelusulcelmare » 13 Aug 2009, 09:43

Salutare ! De cateva zile incoace ....ZuZu al meu stranuta sau nu stiu cum sa explic se aude ca si cum ar fi un stranut ...Si vroiam sa va intreb ce sa fac ..si daca se ia raceala de la porcusor la om !!! Multumesc !!!
Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 13 Aug 2009, 09:54

deci sa inteleg ca pe tine te intreseaza sa nu te imbolnavesti, nu ca este porcutul bolnav deja
am mai intalnit conceptia asta
da-i porcutului vit c, gasesti pe forum cum si cat se da
daca nu trece trebuie sa mergi la dr ionescu

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 13 Aug 2009, 09:56

Cred ca nu se ia raceala,insa este posibil sa fi racit daca sta intr-un loc in curent.Daca da,atunci sfatul meu este sa il muti intr-un loc fara curent,soare,frig si sa il duci la veterinar.Nu stiu eu,poate exista tratamente si il poti trata acasa.Dar ai grija!!!Asa stranuta si al verisoarei mele si a murit intr-un final,cand a sesizat ca stranuta a fost prea tz.
Gabriela

Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde purcelusulcelmare » 13 Aug 2009, 09:56

Maria ... mai inteles gresit ...eu am un fratior mai mic de 8 luni si am intrebat ca sa stiu daca il las in prezenta lui !!!
Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Aug 2009, 11:25

Sa-ti traiasca fratiorul, multa sanatate lui! :smile:
Prezenta porcusorului nu prezinta niciun risc, sunt doar cateva reguli elementare de igiena ce trebuie respectate, atat. Schimba asternutul la timp, spala-te mereu pe maini inainte si dupa ce ai avut contact cu porcusorul, si sa nu lasi ca fratiorul sa ajunga langa/sa atinga animalutul (el nu doar e foarte mic pentru a interactiona in acest fel cu el, dar si duce manuta la gurita, ceea ce justifica aceasta masura de precautie).

Porcusorul poate stranuta mai des, daca talasul are praf sau e cu aroma, daca sta in curent (stai mai mult pe langa cusca, sa verifici daca e asa sau nu), sau de ex. noaptea cusca e /prea/ aproape de geamul deschis (dimineata devreme aerul poate fi rece).
Atunci cand primeste alimente din frigider, se scoate cu 15-30 minute inainte de servire, pentru a fi tinut la temperatura camerei, nu e bine sa fie consumat rece. Ai grija si la accesorii, cele din materiale sa nu aiba un miros puternic de detergent sau solutie de clatire.

Daca stranuta mai des, asa cum au scris si membri, bine e sa ii administrezi vitamina C, zilnic odata aprox. 20-30 mg (o optime comprimat dizolvat in putina apa, sau sub forma de picaturi) timp de 7 zile, aceasta va intari rezistenta organismului. In aceasta perioada urmareste-i apetitul, respiratia, vezi cum are ochisorii si nasucul, sa fie fara secretii.

Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde purcelusulcelmare » 14 Aug 2009, 12:20

Multumesc mult celor care mi-au raspuns ...!!!
Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Toxoplasmoza

Mesajde FlameTear » 11 Oct 2009, 15:21

Pe vremuri,acum vreo 6 ani am fost infectata cu acest virus,dar nu am facut boala.De la o pisica.Pe atunci parintii mei mi-au cumparat primul meu porcut de guinea(cocu),spunandu-mi ca au aflat ca e printre putinele animale care nu transmit acest virus.Voi ce stiti despre asta?Sa imi duc porcutele la vaccin ptr toxoplasmoza sau totusi stiau ai mei bine ce stiau?Totusi sunt femeie si mi-e frica,mai ales ca sunt si patita...

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Re: Toxoplasmoza

Mesajde veronica » 11 Oct 2009, 16:20

iti recomand sa citesti despre toxoplasmoza..
Transmiterea la om

T. Gondii se transmite la om pe trei rute principale:
1. in primul rand, omul se poate infecta prin consumul de carne cruda sau insuficient preparata, in special cea de porc, oaie si vanat, sau de alimente insuficient preparate care au venit in contact cu carnea cruda.
2. in al doilea rand, omul poate ingera chisti pe care pisicile i-au eliminat prin fecalele lor, oochisti proveniti din cutiile cu dejectii sau din sol (prin gradinarit, fructe si legume nespalate sau apa nefiltrata).
3. in al treilea rand, femeile pot transmite transplacentar infectia catre fat
. http://www.eva.ro/sanatate/medicina-gen ... -4178.html

.o sa vezi ca si pisicile au toxoplasmoza(nu toate) petru ca mananca carne cruda
deci o pisica ce nu a mancat niciodata carne cruda si nu a intrat in contact cu o pisicuta bolnava nu are de unde se imbolavi
de asemenea tu te poti imbolnavi si din alte surse cum ar fi carnea cruda,sau fructele si legumele nespalate ce au acest parazit pe coaja datorita fecalelor dezintegrate...
legat de bebici...daca ai toxo inainte de conceptie atunci nu ai motive de ingrijorare micutul va fi imunizat
problema legata de toxo este dupa ce ramai insarcinata deoarece atunci fatul este vulnerabil
asa ca...daca tu iti speli mainile inainte de a atinge porcusorii iar acestia nu intra in contact cu pisicute bolnave, iar fructele si legumele sunt spalate nu au de ude lua parazitul :smile:
:friends: shrekut si runty

FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde FlameTear » 13 Oct 2009, 09:11


afrodhitee
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 60
Membru din: 22 Ian 2009, 19:28
Localitate: Cluj-Napoca

Tinea corporis

Mesajde afrodhitee » 12 Apr 2010, 22:08

Buna Geda,sper sa ma poti ajuta,stii daca se poate lua de la porcusorii de guineea?In urma cu un an am avut aceasta boala,este ciudata,apare pe piele sub forma de cercuri rosii si se extinde peste tot,dupa un tratament adecvat am scapat de ea,dermatologul imi zicea ca pe vremuri ii zicea herpes canis,adica se ia mai mult de la caini,pisici infectate cu boala asta,porcusorii mei nu aveau nimic pe piele,nici o infectie,am fost si la veterinar cu ei si erau ok.
Acum nu de mult cam de o saptamana parca iar a inceput sa-mi apara,pe vremea aceea ma mai jucam cu cainii de pe strada,cainele socrilor etc.Acum m-am limitat la porcutii mei care sunt ok din punctul meu de vedere,problema ar fi ca eu sunt si insarcinata acum si as vrea sa stiu mai multe,tratament medicamentos nu pot sa iau,doar curatare locala.La un veterinar am sa merg joi cu ei sa vad daca e totul ok cu ei,la dermatolog inca nu am ajuns.Vroiam sa stiu si parerea ta ptc multi doctori sunt impotriva animalelor si mai ales in perioada sarcinii,multi dermatologi nu sunt specializati pe tot felul de boli care se pot lua de la animale exotice si ma gandesc ca ar putea spune ca din cauza porcutilor mi-a aparut iar desi sa nu fie asa!
Multumesc pt intelegere si astept un raspuns
dragostea e acolo unde nu te astepti...
http://community.webshots.com/user/afrodhitee

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Apr 2010, 01:06


afrodhitee
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 60
Membru din: 22 Ian 2009, 19:28
Localitate: Cluj-Napoca

multumesc

Mesajde afrodhitee » 13 Apr 2010, 13:20

Multumesc pt raspunsul promt,intr-un fel m-ai cam descurajat..nici nu stiu ce sa fac,oricum pana joi cand voi merge cu micutii la veterinar nu stiu nimic sigur!Le fac curat in custi din 2 in doua zile,nu stiu daca mai tii minte dar eu aveam o problema cu ei ca nu se mai inteleg si nu mai pot sa stea deloc in aceeasi cusca,asa ca i-am separat,orice as fi incercat sa fac tot asa e,se tot bat!
Nu as vrea sa-i dau la nimeni ca-i iubesc ca pe copilasii mei mai ales ca i-am crescut de cand erau mititei de tot,nici lor nu cred ca le-ar fi prea bine fara mine,s-au atasat f tare,si anul trecut cand am fost plecati in vacanta o saptamana saracii au ramas acasa cu bunica mea care a avut grija de ei,insa nu au prea vrut sa manance si nici sa doarma,cat am fost plecati,au fost f tristi!Cand am venit acasa au fost f bucurosi,au dormit aproape toata ziua,se simteau in siguranta ca eram acolo cu ei!
In acelasi timp ma gandesc si la sanatatea viitorului meu copil,sper sa nu fie nici o problema,sa nu afecteze sarcina.
dragostea e acolo unde nu te astepti...

http://community.webshots.com/user/afrodhitee

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 13 Apr 2010, 14:02

in priml rand felicitari...ma bucur foarte mult pentru tine/voi
in al doilea rand nu cred ca sunt de vina porcutii...cum spunea si Geda daca prima oara nu a fost eradicata complet atunci poate reveni
daca ar fi fost micutii infectati atunci presupun ca ai mai fi fost contaminata
perioada sarcinii este una in care imunitatea este scazuta de aici cred eu si recidiva
mai mult ca sigur dr iti va spune ca este de la ei...pt ca este raspunsul cel mai la indemana
eu sincer cred ca e vb de o recidiva pe fondul imunitatii scazute din sarcina
porcusorii tai nu au avut contact cu animale straine si sunt sigura ca igiena este strict respectata
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Apr 2010, 15:01

Conteaza intotdeauna ceea ce simti tu ca e bine pentru tine, poti respecta masurile de igiena si totusi sa ai temeri. Aceste temeri sunt cele care dauneaza, nu ceea ce ipotetic ar putea sau nu sa se intample.

Exista diferite tabere, unii tind sau chiar doresc mult sa traiasca intr-un mediu cat mai steril, altii respecta masurile de igiena si atat. Ca mama a doi copii nu mi-am facut griji niciodata din acest punct de vedere, am avut mereu animale prin preajma, am respectat doar masurile de igiena si cand am avut ocazia, am si petrecut cat mai mult timp la sat, pentru a putea oferi si copiilor mei acea copilarie pe care am avut-o, cu alti copii, aproape de animale si natura.

Iti mai recomand cateva articole, pentru a privi si din alt punct de vedere animalele, nu doar ca sursa de posibile infectii
http://www.ecomagazin.ro/animalele-inta ... -copiilor/
http://www.desprecopii.com/newsitem.asp?id=642
http://life.hotnews.ro/stiri-acasa-3588 ... i-unul.htm

afrodhitee
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 60
Membru din: 22 Ian 2009, 19:28
Localitate: Cluj-Napoca

buna

Mesajde afrodhitee » 16 Apr 2010, 13:14

Geda,multumesc pt site-urile pe care mi le-ai dat sa ma ami informez,in mare parte stiam de tot ce scrie acolo,stiu ca daca ai un animal de companie acasa iti creste imunitatea,esti mai sanatos,etc.Ceea ce nu scrie pe nici un site si ce nu stiu nici eu e legat de perioada in care esti insarcinata,e ok sa ai animale,nu afecteaza sarcina sau fatul?si in special ma refer la porcusori de guineea!
Am fost ieri cu porcusori la veterinar,Bruno are o mica micoza,trebuie sa-l spal tot la 3 zile cu Imaverol iar Floppy nu are nimic,i-a dat doar ceva ulei esential impotriva caderii parului cu care trebuie sa-l fac o data la 2 saptamani.
Aveam azi o discutie cam deplasata cu mama mea,mi-a spus ca mai bine as renunta la porcuti ca poate mi se naste copilul cu par sau cu ochi de sobolan,eu sper ca nu e adevarat asa ceva!Sincer nu vreau sa renunt la ei,de asta as vrea foarte mult sa-mi spui sincer daca cumva exista posibilitatea ca ei sa-mi faca ceva rau,mi-am dorit f mult acest copil si este o minune pt ca noua doctorii nu ne-au dat nici o sansa sa avem copii decat cu fertilizare in vitro sau inseminare artificiala.
dragostea e acolo unde nu te astepti...

http://community.webshots.com/user/afrodhitee


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori