Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

buboka
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 16 Oct 2012, 09:18
Localitate: Satu Mare

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde buboka » 24 Oct 2012, 10:01

Salutari tuturor!

Va scriu sa va dau vesti bune!
Cu toate ca mi-a fost frica de veterinari (vorbind la general, de cei din SM, si imi cer scuze de la cei care viziteaza acest forum), se pare ca totusi am nimerit la unul BUN, iar tratamentul cu CaniderU (care este in special pt. caini) este eficient.
Micutul nostru Pablo isi revine frumos...ii creste parul din jurul ochisorului, nu i-a mai aparut nimic, si bubita ce i-a aparut la un moment dat a disparut in ziua urmatoare...sper sa nu mai avem nicio problema cu el...never-ever...oricum, tratamentul merge mai departe inca cateva zile.
Deci e posibil ca la el nu era vorba de micoza. Apropos: Imaverol inca n-am gasit in SM, dar sper sa nici nu avem nevoie.
Imi pare rau ca in acele momente de panica n-am reusit sa-i fac poze si sa le postez aici, ca sa vedeti si voi despre ce era vorba, cu toate ca semana cu micoza (din cate am vazut din pozele postate de altii).

Insa avem o mica problemuta: a devenit destul de mofturos la mancare. Cele ce a mancat ft bine (mar, morcov, sfecla,etc) mai nou nu le mai accepta, chiar si din mancarea speciala (meniu de la Vitakraft) mananca doar peletele verzi, si am observat ca face cateodata pipi pe restul ramas in "farfurioara" lui. Desi sperat ca vit C sa-si faca efectul referitor la apetit, dar probabil nu e bun..abia astept sa vina marfa de la Arin..
Moftul acesta a inceput de cand ii dau verdeturi (frunze de la legume), dar in mod special are o pasiune pt marar si frunzele de papadie. Pana se gasesc prin gradina nu-i nicio problema, dar pe iarna ce voi face? Chiar daca pun in ladite grau, porumb, sau altceva, oare le va accepta?
In ce priveste meniul cumparat am primit 2 sfaturi:
1 - sa nu ma las, sa ii dau in continuare, daca-i foame, va manca
...in schimb daca face pipi pe mancare...ii risipa oricum...
2 - sa-i cumpar Cavia complete de la Versele Laga
...care, la fel, in SM nu gasesc (am inteles ca cea mai apropiata sursa ar fi la Baia Mare)

Pareri?

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 24 Oct 2012, 10:42


Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde cristisz » 24 Oct 2012, 11:32

Mi se pare ca porcina merge spre bine. Sperietura o sa treaca si ea treptat, pe masura ce durerile vor fi atenuate si se va obisnui cu tratamentul.
Ai facut foarte bine totul, rabdare sa ai si o sa vezi ce frumusete frumusete guitatoare o sa ai.

Apa calduta pentru spalat n-am masurat-o cu termometrul, ci empiric (ca bunicile noastre) asa cum faci la baia unui copil: o incerci cu cotul. Daca temperatura e placuta, si el se va simiti bine la baie.

Fa poze din timpul tratamentului (spalat, uscat, aplicare medicamente etc). Pot fi folositoare mai tarziu celor care au nevoie (daca nu te superi pentru sugestie, desigur).

Sanatate va dorim si va tinem pumnii.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde silkeyes » 24 Oct 2012, 12:12

Daca imi puteti da si mie un raspuns la ce mesajul postat anterior m-ar ajuta foarte mult, deoarece eu as dori sa ii incep lui tixie tratamentul cu imaverol si nu stiu cum sa procedez mai exact,nu cu cantitatile, pe acestea le stiu, ci cu celelalte vitamine beres, vitc, bioticele ar trebui sa ii fac un mic tratament inainte de a incepe cu imaverolul?

Multumesc mult de tot
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 24 Oct 2012, 12:35


Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Ileana.D » 24 Oct 2012, 13:39

Buna tuturor

Cand am fost la Ana Pantu mi-a spus ca cel mai indicat pt a da porcutzii cu Imaverol ar fi sa folosim dischete demachiante,deoarece acestea nu absorb atat de mult lichid ca si betisoarele de urechi.Doar daca sunt bubite la ochi sa il dau cu betisor.
@edikup,l-ai spalat pe cap si pe botic?

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 24 Oct 2012, 13:45

in ce zona are cabinetul d-na doctor?

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 25 Oct 2012, 09:46

bun.... substanta era intr-adevar imaverol. Continuam tratamentul in solutie apoasa. Prima saptamana a fost in vitamina A uleioasa pentru ca pielicica era f uscata, de-acum am trecut la solutie apoasa.
Mititelul are 200 g (are cineva idee cat o fi avand ca varsta, la greutatea asta?).
Ca urmare a greutatii f mici dilutia solutiei de Imaverol e foarte mare, pentru a nu-l afecta. Aseara a primit tratamentul cu solutie, si l-am mai tinut pe-afara, pe un pad absorbant, incantandu-l cu cate un fir de patrunjel, ca sa nu se linga in zonele tratate, cat erau inca umede.
Problema e ca are o zona atacata si langa botic/ochisor, si nu stiu cum sa aplic solutia, in asa fel incat sa nu-i faca rau la ochi sau sa nu ingurgiteze (am inteles ca i-ar putea afecta ficatul).

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Allma » 25 Oct 2012, 10:43

Este greu sa estimezi varsta dupa greutate, unii mai mari pot avea o greutate mica si unii mici pot avea una mare in functie de conditiile in care au fost tinuti...Dupa greutate si dimensiuni cineva poate maxim aproxima
Old username: Andreea_Molly

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Ileana.D » 25 Oct 2012, 11:35

@ edikup
La ochisori ii dai cu un betisor de urechi..inainte cauta sa-l mangai pe ochi..si asa el va inchide ochisorii(ca si cum ar vrea sa doarma).Asa se si linisteste(la a mea functioneaza metoda asta).La botic,nu stiu ce sa zic,incearca sa-l tii cu burtica in sus,cu fata la tine si daca poti sa-l tii cu capul mai ridicat.Ar fi bine daca ai avea un ajutor,ca e greu sa-l si tii sa-l si dai..la ochi merge si singura.In privinta greutatii,eu cand am fost prima data la Ana Pantu si a cantarit petshopista avea 245 grame(o aveam de 10 zile),iar doamna doctor spunea ca ar avea cam 1 luna si 2 saptamani.Dupa alte 10 zile ajunsese la 320 grame.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 25 Oct 2012, 12:20

silkeyes, probioticul intareste sistemul imunitar, este benefic in astfel de cazuri, in functie de stare se poate administra de 1-2x/zi un varf de cutit amestecat cu apa plata. La vitamina C in forma lichida se da 4-5 picaturi odata pe zi, iar Beres 1-2 picaturi odata pe zi, pe o perioada de cel putin 2 saptamani.
La Imaverol este important sa se aplice solutia diluata in forma calda, 1 parte solutie se va dilua cu 50 parti apa calda, sau daca este deja diluata, se incalzeste de fiecare data solutia diluata, punand sticluta in apa calduta. Asa va avea efectul dorit. Solutia antimicotica se aplica pe piele miscand blana in directia opusa cresterii parului, pentru a putea aplica in profunzime. De fiecare data, cand il tratezi, schimbi in totalitate asternutul, speli cusca si accesoriile cu apa cu otet, dupa care clatesti bine cu apa curata.

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 25 Oct 2012, 12:42


Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Ileana.D » 25 Oct 2012, 13:46

@edikup
Ma gandesc sa incerci tot cu otet si apoi clatit..daca la cusca si accesorii se spala cu asta,cred ca merge si acolo.Pai,daca e de lins,asa se poate linge si la bubitele pe care le are pe corp..sa nu-i dai direct in gura,ca asa,dupa ce se usuca nu cred ca ar mai fi probleme,altfel nu i-am mai da nici prin alte parti,nu?

edikup
Initiat
Initiat
Mesaje: 29
Membru din: 14 Oct 2012, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde edikup » 25 Oct 2012, 14:05

nu merge cu otet, ar distruge-o. Ma intreb daca detergent vanish pentru tapiterii nu ar fi o solutie viabila (momentan, pana gasesc un fungicid de textile)?

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Ileana.D » 25 Oct 2012, 14:38

@edikup
Scuze,dar nu am vazut ca ai intrebat de cabinetul doamnei doctor Pantu..e pe B-dul Lacul Tei 109,este si un petshop acolo,vis-a vis de Domino(Lacul Tei colt str Maica Domnului).Suna inainte,la nr 0740547274..


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori