Primul meu porcusor

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 25 Sep 2012, 22:36

I-am mai pus, dar el acolo unde sta isi curata locul de talas cred... Sau poate se misca talasul de la greutatea lui.... In celelalte parti din cusca era talas. Acum citesc forumul trimis. Multumesc pentru ajutor, sunt informatii pretioase.

Si, de asemenea, va trebui sa ii tai ghearele cand se obisnuieste cu mine pentru ca pana si eu, incepator, vad ca il d eranjeaza. Tot incearca sa isi rupa sau sa isi roada ghearele de la piciorusele din spate si imi este frica sa nu face o prostie. Ma grabesc sa il obisnuiesc cu mine ca sa i le pot taia( am vazut cum se taie ca sa nu fie probleme sau sa ii curga sange)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Allma » 25 Sep 2012, 23:19

La mine Molly, singura dupa vreo 5 luni de cand am luat-o s-a invatat cu mine, tu ce vei face? vei astepta pana atunci? Acum Molly mai are un pic si face un an de cand o am, si tot nu sta la taiat gherutele, nu le place, am 3 fete si numai una sta (de frica) o am de cateva zile. Daca sunt mari taie-le, se poate lovi cu ele :( Despre talas: incearca sa pui mai mult, macr 2 cm si ceva poate 3, si batatorit bine :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul meu porcusor

Mesajde ramona_inka » 26 Sep 2012, 09:09


nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 27 Sep 2012, 18:56

Va multumesc pentru informatii! Acum i-am luat fan de la pro pet. E bun? Vad in el si frunze si grau. E bun acest fel de fan ,,Pro pet"?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu porcusor

Mesajde khaos » 27 Sep 2012, 20:56

Fa-i o poza sa-l vedem cum arata.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 28 Sep 2012, 21:00

I-am dat. Ii place.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Allma » 28 Sep 2012, 21:32

Pana la urma ce vei face? Vei astepta pana tu si tatal tau faceti impreuna cusca noua si ii iei un prieten sau il lasi singur? :speachless:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Primul meu porcusor

Mesajde AndreeaC » 29 Sep 2012, 13:21

Buna Nicu,
Se pare ca ai fost si tu ghidat de sentiment cum am fost si eu cand m-am trezit cu primult porcut, stateam cu el in brate si-mi spuneam: ,,ok...am porcutul mult dorit dar....ce sa fac cu el, cum sa-l ingrijesc...ce mananca, unde-l tin?"

Si eu aveam o cusca minuscula in care am tinut porcuta 2 zile pana ce am luat salariul si i-am luat una mai spatioasa.
Spuneai ceva ce o cutie de carton. Nu e indicat dar cred ca daca pui o bucata de linoleum(nu plastic pentru ca e cam subtire) pe fundul ei si pui suficient talas asa cum ti-a spus Ramona, e ok dar doar temporar.Schimbi in fiecare zi coltul unde face pipi si astfel nu va ajunge nici la linoleum si nici la carton.

Eu le-am dat fetelor fan de la Pro Pet foarte mult timp pentru ca era accesibil la pret si mirosea foarte foarte bine(a ceai as spune) insa n-am mai gasit si ne-m reorientat... asa ca e FOARTE bun! :up:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 30 Sep 2012, 12:26

Va multumesc pentru sfaturi. Voi astepta pana cand vine tata si ii vom face amandoi o cusca noua, mare si frumoasa, asa cum merita porcusorul care inca nu ma lasa sa-l ridic; si poate ii voi lua si un prieten, eu asa sper. Apropo, el face pipi unde-i vine, in cel putin doua locuri. Ii fac curat o data la 3 zile: marti si sambata, si atunci trebuie sa port masca anti-gaze si costum anti-radiatii. Presupun ca e normal sa se scarpine, nu? Toata lumea se scarpina.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Primul meu porcusor

Mesajde Allma » 30 Sep 2012, 12:44

Daca se scarpina doar asa...din cand in cand ca tot porcu' nu e nimic rau, dar daca se scarpina foarte des poate are ceva prin blana/pe piele.
Old username: Andreea_Molly

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 30 Sep 2012, 12:58

Se scarpina ca tot porcul. E asa dragut cand ma linge sau ma crantane incetisor. S-a mai imblanzit putin.

Dupa cum spuneam, porcusorul meu are 6-7 luni. Tocmai ce l-am cantarit si are 1 kg. De pe 23 spetmebrie pe la orele 4-5-6 pana acum a mancat 600 grame de mancare cumparata( uscata), adica fara legume, fructe sau fan. (fan oricum n-a mancat mult si nici legume: cam 3 morcovi si 6-7 castraveti, poate 8, nu sunt sigur, dar erau mici in orice caz). E bine? Trebuie sa-i mai dau mancare sau sa-i mai scad portiile? Sau las asa?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primul meu porcusor

Mesajde ramona_inka » 30 Sep 2012, 19:57

Din 23.09 pana pe 30.09 sunt 7 zile. 600 g de hrana uscata in aceasta perioada este enorm, vine aproape 100g de hrana pe zi! In mod normal un porcusor de 1 kg mananca intre 30 si 60 g hrana speciala pe zi, dar :!: cantitatea maxima de hrana fiind recomandata pentru porcusorii de reproductie sau cu alte nevoie speciale!
Redu deci cantitatea de hrana uscata, doar o lingura pe zi dimineata, in rest fan si apa la discretie. Realizeaza un program de masa cu ore cat mai fixe si ofera-i 2-3 mese de verdeturi pe zi (la o masa un singur aliment - citeste pe forum la topicul de hrana cat de variat poate fi meniul verde). Dupa 30-60 min scoti orice hrana neconsumata, pentru a nu se strica, si ramane cu fan si apa. Astfel va trebui sa consume mai mult fan si sa se invete cu varietatea de hrana verde.
Te va ajuta in acest demers aducerea unui alt porcusor de acelasi sex. Se vor juca impreuna, se vor imbia la hrana si vor fi tentati sa consume mai mult fan.

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 30 Sep 2012, 20:43

Multumesc! Voi reduce portiile de mancare de maine( acum il las sa se bucure de libertate, oricum e seara).

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 02 Oct 2012, 11:29

L-am inregistrat in timp ce il mangaiam. Scoate un sunet dragalas. O sa il postez mai pe seara, acum trebuie sa merg la scoala.

nicu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 25 Sep 2012, 19:27
Localitate: Galati

Re: Primul meu porcusor

Mesajde nicu » 11 Noi 2012, 15:44

:suicide: Ieri, porcusorul meu s-a purtat tare ciudat. A inceput sa fie foarte agitat. Mi s-a parut normal, avand in vedere ca sta intr-o cusca mica.(inca incerc sa repar aceasta problema) Am intins o carpa pe jos si am adus cusca langa carpa, sa-i dau drumul pe covor. Cand am vrut sa-l iau, s-a speriat foarte tare. Mi s-a parut ciudat, pentru ca incepuse sa se acomodeze chiar destul de bine cu noi. L-am lasat sa iasa singur, dar nu a iesit. Pana la urma l-am luat eu si l-am pus pe covor. Pe covor era tot sperios si daca il atingeam fugea imediat. Stateam in genunchi si el s-a bagat putin intre picioarele mele. A stat acolo destul de mult pana a fugit mult. Cand am vazut ca a devenit chiar agitat l-am pus la loc in cusca. Acolo era foarte agitat si a mutat cusca din loc in agitatia lui. M-am speriat foarte tare si nu stiam ce sa fac, asa ca l-am scos iar pe covor unde l-am tinut pana am mers la culcare. Cand eram in pat, l-am auzit ca se agita ,asa ca am pus multe ziare in cada, peste ele cusca lui si in spatiul ramas o carpa groasa si deasa. I-am scos capacul si l-am lasat sa faca ce vrea. Speram ca azi sa fie mai bine, dar tot sperios e. Nu mai stiu ce sa-i fac. Am intrat pe site si am ascultat cu atentie ce sunete fac porcusorii. Am ramas dezamagit, pentru ca al meu face doar sunete cum ca ar fi iritat. Va rog, spuneti-mi ce sa fac! Am inceput chiar sa cred ca sunt un stapan groaznic si ca ar trebui sa-l dau sau sa-l vand cuiva. Nu inteleg cum de s-a speriat asa dintr-o data ieri seara, pentru ca el ne lasa sa-l atingem, sa-l mangaiem, ma lasa sa-l ridic, chiar il si invatasem un truc! El facea tot timpul sunete ca vrea atentie si primea numai bunatati. Acum nu le mai face, si mi-e dor de ele :cry: ! Va rog sa-mi spuneti ce sa fac! :suicide:


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori