Purcelul meu mananca si nu prea

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

andy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 22 Feb 2015, 01:14
Localitate: petrosani

Purcelul meu mananca si nu prea

Mesajde andy » 29 Mai 2019, 10:06

Buna, am doi baietei in jur de 2 ani. Acum vreo luna, o luna si ceva mi s-a terminat vechiul sac de fan si am desfacut altul. Fanul a fost luat din surse diferite iar daca primul sac il mancau pe nerasuflate, pe astalalt de abea se ating de el. Nu inteleg de ce, este tot fan, am ajuns la concluzia ca is niste domni amandoi si fac mofturi. De vreo saptamana, cel mic a scazut in greutate, am vazut de vreo 2 sapt ca incep sa i se simta oasele. Nu stiu ce e cu el dar nici legumele nu se prea omoara cu ele. Le dau dimineata si seara cate o cana plina cu tot felul de legume si desi frate-so manca pe nerasuflate, el numa se codeste pe langa mancare. Scoate toata mancarea din bol cautand ceva sa ii placa, o miroase pe toata si apoi se pune si mananca ce crede el ca ii trebuie de acolo. Inainte cum ii puneam mancarea in bol, sarea pe ea ca apucatul, acum desi ii pun chestii care ii placeau gen morcovi, castraveti, salata, cateodata nici nu se uita la ele. Adica mananca daca vede ca nu are de unde sa aleaga dar nu mai mananca ca inainte. E foarte dornic de mancare, se ridica, tipa cand stie ca trebuie sa primesca dar dupaia o miroase si mananca si el ceva acolo. Am vazut ca ii plac foarte mult peletii si ii mananca. Mi-e teama ca din cauza faptului ca mananca mult mai putin fan decat manca inainte, sa nu ii fi crescut dintii si sa il incomodeze. De mancat mananca de toate in continuare, dar mai putin si nu inainte sa se codeasca. Mananca chiar si fan, chiar daca putin. Nu stiu ce sa fac sa il determin sa bage la faculte ...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelul meu mananca si nu prea

Mesajde Gemon » 01 Iun 2019, 10:36

Ar fi bine ca un medic vet sa verifice dintii si cavitatea bucala.
Cand slabeste sau nu (prea) mananca, se monitorizeaza greutatea, se cantareste zilnic odata cateva zile la rand, fiind o informatie utila si pentru medic. Se da probiotic, si daca nu prea mananca, se incearca hranirea cu seringa, vezi viewtopic.php?p=134247#p134247

viewtopic.php?p=131395#p131395
si viewtopic.php?p=134147#p134147


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori