Spasme/alergare necontrolata

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Spasme/alergare necontrolata

Mesajde FlorinG » 08 Noi 2015, 21:29

Buna seara,

Am si eu o problema si nu mai stiu ce sa fac.
Cam de doua luni se intampla cateodata (la saptamani distanta una de alta) ca Trei sa inceapa sa alerge necontrolat, sa se loveasca de pereti apoi sa se opreasca si sa aiba un fel de spasme. Pe langa asta, cateodata se rostogoleste si ajunge cu picioarele in sus si nu se poate indrepta (se intampla asta de cand e mica fiind ca are un picior stramb dar foarte rar.
Astazi e cel mai rau de pana acum, am atasat si un filmulet:



De obicei cand o duc pe ea la doctor se incolaceste cu capul spre partea stanga si i se zbat ochii, iar doctorul nu stie ce sa imi zica, asa ca nu vreau sa o fac sa treaca si prin asta ducand-o la doctor.

Stie cineva ce ar putea fi?
Mentionez ca intre episoadele acestea ea se poarta normal (mai putin azi cand pare mai apatica, dar tot mananca).

Daca exista alt thread (eu nu am gasit) imi cer scuze si va rog sa imi mutati mesajul acolo.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Spasme/alergare necontrolata

Mesajde Gemon » 09 Noi 2015, 15:03

Verifica foarte atent blana si pielea, pentru a exclude o infestare cu acarieni.
Trebuie verificate si urechiusele, infectiile aparute la nivelul urechii sunt dureroase si pot declansa :!: asemenea simptome.

Exista mai multe cauze ce pot determina crize epileptiforme / recurente: diferite probleme legate de coloana vertebrala, tumoare cerebrala, anumite infectii, intoxicatii. Pentru a putea depista cauza, e nevoie de investigatii mai amanuntite ce poate recomanda medicul dupa ce a examinat atent porcusorul.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Spasme/alergare necontrolata

Mesajde FlorinG » 09 Noi 2015, 21:42

A avut in ianuarie o micoza pe care am tratat-o cu Imaverol. Acum pielea ei este foarte sanatoasa si blana la fel.
Urechile sunt curate in interior.

Cealalta porcuta a fost in perioada de estru de vineri pana ieri si a stresat-o si s-a urcat pe ea toata noaptea sambata seara.
Astazi a deranjat-o mult mai putin si ea e mai bine si nu a mai avut nici un episod. Se poate ca stresul sa declanseze episoadele acestea?

De fiecare data cand am fost cu ea la medic, in momentul in care intru in cabinet ea se inconvoaie spre stanga si i se zbat ochii (in acest fel reactiona si cand au inceput aceste episoade, dar acum se manifesta un pic altfel - nu se mai inconvoaie si nu i se mai zbat ochii).
Este un stres foarte mare pentru ea mersul la medic si nici nu primesc vreun sfat folositor. Daca intreb mi se spune ca: problema e neurologica sau genetica, ca sistemul ei imunitar poate fi mai slabit ca nu stim de unde a provenit mai ales ca are si piciorul stramb.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Spasme/alergare necontrolata

Mesajde Gemon » 10 Noi 2015, 23:46


FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Spasme/alergare necontrolata

Mesajde FlorinG » 15 Noi 2015, 20:29

Atunci cand mergem la medic nu o tinem in brate, o tinem intr-o cusca de transport.
Se mai intampla si acasa , din cand in cand (fara legatura cu panica/alergarea necontrolata) sa o gasim in cusca in aceeasi pozitie ca la medic, fara sa o atinga nimeni inainte.

O vom urmari mai mult, dar sansele sunt destul de mici sa se intample sub ochii nostrii.
Ma simt destul de neputincios, singurul medic unde am incredere sa o duc (am incercat destui medici in trecut, de unde am plecat ingrozit) nu imi spune decat ca e o ori o problema neurologica ori e genetic, dar nu imi spune si ce teste am putea sa facem sau ce tratamente am putea incerca.

O sa ma informez despre acidul alfalipoic.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori