Purcelusul meu nu mai mananca :(

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 09 Sep 2014, 09:43

Va rog ajutati-ma pentru ca nu stiu ce sa fac.
Acum o saptamana mi-a murit unul din porcuti.Am suferit foarte tare insa a trebuit sa imi revin pentru ca mai aveam un sufletel de care trebuia sa am grija, de G-Force, asa ca am cumparat de la Animax un partener de joaca celui ramas.Dupa 2 zile am mai cumparat inca un porcusor.
Intr-adevar s-au batut, de fapt cel cumparat de la Animax l-a batut pe G-Force iar de ieri dimineata nu a mai mancat nimik micutul.
Aseara i-am despartit, i-am pus deoparte pe cei doi iar pe G-Force l-am lasat singur in cusca lui. M-am dus urgent cu el la veterinar unde i-au facut niste Vitamine si mi-au zis sa revin si azi. Peste noapte nu a mancat nimik desi ii dadusem salata,patrunjel frunze,castravete, exact ce ii placea lui cel mai mult.Dar degeaba! :(.Nici nu s-a atins de ea. L-am urmarit sa vad poate poate inghite totusi ceva insa nu. Miroase ca si cum ar vrea, eventual ia o inghititura dar apoi se opreste. Nu mai mananca fan, nu mai bea apa si sta nuami in cusca. Nu mai face boboite si nici pipi.
Medicul s-a uitat la dintisorii lui insa nu a vazut nimik in neregula.
Azi de dimineata i-am adus unul din porcusorii noi, cel cu care se intelege cat e de cat, sa stea cu el in speranta ca poate se va indemna sa manance.Tot degeaba.
Ce pot sa fac? NU vreau sa moara si el.
Sa fie oare din cauza ca prietenul lui a murit iar unul dintre cei doi veniti il tot goneste si alearga?
AJUTOR!!!

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 09 Sep 2014, 09:50

L-am trimis acum pe prietenul meu sa ia de la farmacie Vitamina C si Eubiotics si sa ii dea.Am citit pe forum k le face bine.
Este ok?Veterinarul m-a sfatuit sa nu ii dua nimik si nici sa nu il fortez daca nu vrea sa manance sau sa bea apa pentru k se va stresa.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Gemon » 09 Sep 2014, 10:49

Cand se aduce un nou porcut, intalnirea se face pe un teren neutru, in afara custii, intr-un loc amenajat cu ascunzisuri si fan pus in locuri strategice, pentru a le canaliza atentia spre cercetare-cautare si a nu incuraja teritorialismul (in cusca locul este marcat cu urina si mirosul celui de acasa, este o mare greseala sa se puna pe astenutul marcat cel nou venit, trebuie schimbat asternutul, spalat cusca si accesoriile, si puse impreuna in cusca cu asternutul schimbat numai dupa ce s-au cunoscut pe teren neutru). Ai procedat asa sau ai pus direct cel nou in cusca? :?: :!:

Administreaza celui inapetent Espumisan emulsie pentru copii, gasesti la farmacia umana, ii dai de 3x/zi cate 0,5 ml, dupa 2 ore ii dai probiotic si zilnic odata vitamina C. Verifica atent blana, sa vezi daca este cumva ranit/muscat de partener, mai ales in jurul gatului, sub barbie etc. Lasa-l acum singur sa isi revina din stres, pune in mai multe locuri fan, si incearca sa il hranesti tu cu seringa daca nu vrea sa manance, asta numai dupa ce esti sigura ca nu mananca pe ascuns. Cantareste-i greutatea zilnic, dimineata si seara, scrie pe o foaie si vezi cum evolueaza. Daca scade, il hranesti la fiecare 3 ore, pana incepe sa manance singur. Poti amesteca in hrana speciala (sa fie de buna calitate) morvoc ras sau zeama proaspat stoarsa de la sfecla rosie (la fiecare masa alta leguma) si probiotic, chiar si putina tarata de grau. Fa-i o ascunzatoare, unde poate sta comod, sa se simta in siguranta.
Nu le da salata verde la niciuna, este nesanatoasa. Sisteaza castravetele, ofera radacinoase, morvoc, pastarnac, telina radacina, sfecla rosie, mere crocant, broccoli, iarba verde, plante medicinale cum e busuiocul, papadia, cimbrul, menta.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 09 Sep 2014, 11:01

Din pacate nu am procedat asa.L-am pus pe cel nou direct in cusca,Prima zi s-au fugarit insa nu s-au batut.De a doua zi insa cel mic a inceput sa il goneasca pe G-Force.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 09 Sep 2014, 11:05

L-am separat acum de cel tafnos si l-am lasat cu cel cu cre se intelege si nu se bate.
Este nevoie sa il separ si de acesta?
Are ascunzisuri, are o cusa in care se imste comfortabil si asternutul curat.
Are apa si fan la discretie, i-am dat legume si cereale.Nmik nu ii convine.
I-am dat Eubiotic Baby si vitamina C.
Si apropo de asta......la gurita, dec and au venit cei noi, a inceput sa fie ud de saliva.Probabil de atat clantanit din dinti sau nu stiu. Chiar si separat de ei tot ud este iar inainte nu avea niciodata asa ceva.
NU am strocator ca i-as fi facut ceva suc de morcov cu sfecla. :(
Aseara medicul i-a facut Diazepam si Vitamina C.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 09 Sep 2014, 12:52

Am incercat sa ii dau telina data pe razatoare.
Nu mananca.Nu vrea absolut nimik!!! Cum il scot din starea asta de depresie? Ce fac ca sa nu il pierd?
Sa ii cumpar o casuta noua?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde ramona_inka » 09 Sep 2014, 20:13

:( sunt trista sa citesc asta. V-am cautat vineri la telefon dar nu ati raspuns.
Cum a decurs intalnirea dintre G-Force si cei noi? S-au batut rau, are rani pe corp cum a scris Gemon?
La ce medic ati fost sa il vada? Este bine sa mergeti la cei recomandati, care au experienta cu porcusorii: viewtopic.php?f=2&t=2

Ar trebui verificata si dantura pentru orice eventualitate. A fost cantarit?
Trebuie neaparat hranit cu seringa daca el nu mananca, mai ales daca miroase, pare interesat, dar nu apuca hrana. Suc de radacinoase se poate face si in felul urmator: se dau alimentele pe razatoarea mica si apoi se pun in tifon si se storc.
Sucul obtinut se poate administra asa sau cum a scris Gemon se poate pune in el hrana speciala macinata/pisata si pasta obtinuta se da cu seringa de insulina fara ac. Este foarte important sa primeasca chiar si cate putin la fiecare 3 ore, altfel starea lui se agraveaza. Nemancand nu ii este bine.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 10 Sep 2014, 09:38

Am fost la Dr. Ionescu. Am citit aici pe forum ca est eun medic bun si intr-adevar asa a fost.
Se pare ca totul era de la dentitie. Maselele lui erau ca niste lame ascutite iar limbuta s-a taiat si s-a umflat. I-a taiat maselel din fata insa alea din spate nu a putut sa le taie pentru ca nu ajunge la ele iar de operatiie nici nu se pune probema pentru ca nu ar rezista.
De ieri am inceput sa il hranim cu seringa o data la 3 ore, ii dau suc de morcovi, suc de telina, de mar, la recomandarea medicului, si Eurobiotics Baby + Vit C. A mancat ieri prima data dupa doua zile cam 4 seringi de 5 ml de suc de morcovi si telina.
Azi mergem iar sa ii mai faca niste vitamine.
Insa am o intrebare : Cum reusesc sa ii tocesc maselele din spate daca el nu mananca? Doctorul mi-a zis sa ii bag cate un fir de fan in gurita si sa il rontaie insa el refuza. Plus de asta eu le dau fan din comert si nu stiu daca este suficient pt el sa isi toceasca dintisorii.
Daca il hranesc asa nu il stresez? NU dau in altele apoi si intra in depresie? Cat timp va trebui sa il chinui asa oare?
Multumesc de ajutor. Acum ca am aflat ce are si stiu cum pot sa il ajut ma simt mai linistita si mai optimista ca isi va reveni.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 10 Sep 2014, 09:40

Imi cer scuze ca nu am sunat sa va spun de achizitia noilor porcusori dar am fost ata de agitata si stresata in acelasi timp ca am uitat. In fiecare zi ii spuneam prietenului meu ca trebuie sa va sun sa va spun ca nu il voi mai lua pe Vlad Tepes.
Sper din suflet ca nu v-am incurcat si iertati-ma pt neglijenta. Nu a fost intentionat.
Multumesc.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 10 Sep 2014, 10:48

Acum are diaree. Ii administrez rapid niste carbune medicinal sau Smecta?
Cum il conving sa manance fan sau cereale? :((

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde ramona_inka » 10 Sep 2014, 18:08

Urgent carbune medicinal si la 2 ore probiotic. Se repeta de 3-4 ori/zi, deci la fiecare 6-8 ore carbune si dupa 2 ore de la carbune primeste probiotic.
S-a deranjat in mare parte pentru ca primeste doar suc de la alimente, fara nimic solid, cu fibra (fan, hrana speciala, pulpa de radacinoase). Dupa ce primeste probioticul sa ii dati pasta din hrana speciala macinata, amestecata cu tarate de grau. Sa primeasca la fiecare 3 ore aceasta pasta, cate putin, cat poate el. (cum poti face pasta aici, poti folosi apa sau ceai de menta, ... viewtopic.php?p=130458#p130458)
Trebuie incercat sa ii dati fan, cate un fir bagat pe la coltul gurii astfel incat sa il apuce el in gura si sa il mestece.

Poti incearca sa mergi la consult si la dr. Manea Catalin (e in lista), are un dispozitiv special (o pila) cu care poate pili si maselele fara anestezie. Doar putin pilite, atat cat lasa starea lui, ii va putea permite lui sa mestece mai bine. Acum pilim putin, peste 3-4 zile inca putin si cresc sansele de reusita.
Dar trebuie sa fie ajutat cu hrana consistenta si tratament impotriva diarei, aceasta in slabeste foarte mult.

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Purcelusul meu nu mai mananca :(

Mesajde Axelandralexis » 11 Sep 2014, 09:48

Am fost si la Dr. Ionescu si la Dr. Manea.
Dr. Ionescu mi-a sugerat sa ii dau suc de morcovi si niste mucilagiu de orez ca sa se stranga la burtica + Eubiotics + Carbune.
Pe langa asta mi-a zis sa incerc sa ii bag cate un fir de fan sa il rontaie insa nu vrea. Refuza. I-am cumparat praf de orz si am facut o pasta din care incerc sa ii dau pentru ca nu accepta deloc din ea.
Dr. Manea mi-a zis sa nu ii mai dau nici un fel de suc de morcovi sau altceva, doar sa ii fac o pasta din apa cu fan. Insa cum sa fac eu pasta din apa cu fan? Aseara m-am dus sa cumpar blender special pentru porcusor ca sa ii fac acea pasta. Nu am reusit, de fapt mi-a fost imposibil. De asemenea mi-a mai zis sa ii dau Espumisan iar la cabinet i-a facut un antibiotic.
Am incercat sa ii dau macar zeama din acea tentativa de crema din apa cu fan insa nu a vrut sa inghita sub nici o forma.
L-am sunat ulterior pe dr. Ionescu si i-am povestit. Mi-a zis ca nu trebuie sa opresc sub nici o forma sucul de morcov si ca trebuie sa ii dau in continuare altfel va muri de foame si ca nu il pot hrani doar cu praf de ovaz si apa. Mi-a zis ca Espumisan se da in cazul gazelor si ca nu este neaparat important, ca mai bine ii dau Debridat.

Dupa toate astea aseara i-am dat 4 seringi de mucilagiu de orez si doua sau trei de suc de morcov. Azi de dimineata l-am gasit plangand, ii curgeau ochisorii :((. Mi-e mila de mor de el si nu stiu ce sa mai fac.
Azi ma duc din nou la Dr. Ionescu pentru ca imi pare mai ok decta Manea.
Ce ma sfatuiti?

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

nu mai mananca!!

Mesajde Lexy87 » 11 Iun 2015, 23:32

Buna seara. Am citit (aproape) toate topicele despre aceasta problema, si bineineles si site-ul gemon.ro, dar inca nu sunt sigura ca sunt pe drumul cel bun. N-as fi vrut sa deschid inca un topic, dar am nevoie de sfaturi.

De abia scapasem de stresul cu unul din baieteii mei care a fost operat, ca acum am probleme cu celelalt.
Are 2 ani jumate si de ieri dimineata am observant ca nu mai mananca aproape deloc. De obicei cand ma trezesc le dau morcov cu frunze, dar numai unul manca, celelalt isi facea de treaba pe la fan.. I-am aratat ca are papa bun dar n-a fost deloc interesat. Peste zi le-am mai dat putin ardei, tot n-a vrut. A mancat doar un fir de patrunjel si o bucatica mica de castravete. Deja panicata (nu mai refuzase felurile astea de mancare pana acum) am citit pe aici despre problema si I-am controlat si sacul anal..avea ceva adunat acolo dat nu stiu daca nu le-ar fi eliminat si singur. Cand l-am cantarit avea 938g, fata de 1100 si ceva..cum avea de obicei. Vreo 100 g le slabise pe parcursul unei luni, dar le marisem recent cusca si am zis ca poate facand mai multa miscare..na.. Am observant si ca nu mai face bobitele normale, ci foarte mici si uscate. Am incercat sa-i dau coaja de mar dar nici nu s-a uitat, iar papadie nu mai gasesc. I-am pipait burtica si nu pare tare , deci nu pare balonat, dar am dat totusi fuga la farmacie si I-am luat medicamente. de ieri seara ii dau Vit C (cateva picaturi pe zi), probiotic de 3x/zi,espumisan 0.5ml de 3x/zi si hrana (pelete Cavia Complete) vreo 2-3 seringi de 2 ml de 3-4x/zi. Azi deja iese mai bine cu scaunul, dar nu prea au forma, deci tot nu e bine. De mancat nu vrea decat cate un fir de iarba din tavita, rar il vad un pic la fan, apa nu-l vad sa bea..si a gustat 1 gura de sfecla (fix o gura, cat a luat o data cu dintii). Cu toate astea azi dim avea 928g.
Nu stiu ce sa mai fac..ce nu fac bine...ce sa continui..

Fluffy, fratiorul lui papa bine ..fara probleme.. dar el sta apatic in ascunzatori..se mai plimba..dar mai mult doarme..si de multe ori geme.

Nu stiu ce sa mai zic..de schimbat nu le-am schimbat nimic. Fan au vreo 3 feluri, ca sunt mofturosi, apa proaspata mereu...pelete Verselle..papica de cea mai buna. In general Morcov, ardei,putina salata, un pic de castravete, mar ,apio, iar acum vara un pic de fructe zilnic (o capsuna sau o cireasa sau o bucatica de pepene).

Stiu ca ar trebui sa-l duc la doctor dar cel la care l-am operat pe Fluffy nu se pricepe la porcusori si nu cred ca poate diagnostica mai bine decat voi problema. Totusi daca pana luni nu-si revine o sa-l duc.

A..era sa uit..la dinti m-am uitat cat am putut...adica doar la incisivi, nu au nimic. La ceilalti nu ajung sa ma uit..nu stiu cum sa fac..il chinui destul cu seringa (nu sta deloc, trebuie sa ma lupt cu el). totusi, daca poate manca cate ceva..ma gandesc ca n-o fi de la dinti problema, ci de la stomacel. Sper sa nu ma insel, ca nu vad eu pe cineva taind dinti de porcusor in Iasi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: nu mai mananca!!

Mesajde Gemon » 12 Iun 2015, 10:28

Hraneste-l cu seringa in continuare, flora intestinala se reface mai greu, are nevoie de atentie mai mare inca cateva zile, o saptamana. Amesteca hrana Cavia Complete cu ceai de afine si/sau cimbrisor/salvie si pune si putina leguma rasa ce ii place de obicei mai mult, si putina tarata de grau cumparata la magazinul de produse naturiste, in compozitie, administrand si suplimentele mentionate de tine in continuare. Probioticul vei intrerupe numai dupa ce va incepe sa aiba pofta, dar nu brusc, sistezi treptat, ii mai dai 1-2 zile de 2x/zi, apoi odata pe zi, odata la doua zile s.a.m.d.

Daca geme in continuare, are dureri sau simte un mare discomfort, e nevoie de examinare atenta pentru a putea da o parere, asta numai medicul vet poate face, din pacate de la distanta nu se poate aprecia ce are.

Pipaie foarte fin tot corpul, in jurul gatului, pe abdomen, totul pare OK? Incearca sa ii dai busuioc proaspat cumparat in ghiveci, putin fenicul, marar, vezi pe langa cele ce ii dai, daca accepta una din acestia.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: nu mai mananca!!

Mesajde Lexy87 » 12 Iun 2015, 10:56

Buna dimineata si multumesc pt raspuns.
Azi are doar 910g. Din cusca cere de mancare, dar cand ai dau nu vrea nimic, iar cand il iau sa-i dau cu seringa ma lupt cu el..abia il pot tine.
De papat l-am palpat si nu pare sa aiba nimic


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori