Porcusor care nu mananca verdeturi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Thea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Sep 2012, 22:34
Localitate: Pitesti

Porcusor care nu mananca verdeturi

Mesajde Thea » 25 Iul 2014, 09:40

Buna ziua! V-am mai cerut sfatul cu cativa ani in urma si mi-a fost de mare ajutor. Sper sa ma puteti ajuta si de data aceasta. Porcusoara mea de Guineea are 5 ani si jumatate, o cheama Sweety. Zilele trecute am lasat-o singura (3 nopti) cu mancare si tot ce ii trebuie, numai ca atunci cand ne-am intors acasa, era vizibil suparata si deprimata si nu mancase legumele pe care i le lasesem, doar mancarea uscata. Usor-usor a inceput sa fie mai atenta cu noi, nu ne mai ignora, insa tot nu prea mananca legume (patrunjel, morcov) insa a facut o pasiune pentru paine si rosii. Mancare uscata mananca foarte bine. Ce am mai observat eu la ea este ca mesteca foarte greu, adica mesteca o bucatica de mancare cam 1 minut si ceva si se aud sunete din gatul ei ca si cum ar avea niste muzocitati acolo (probabil e putin racita...) si era si putin ragusita. Eu am inceput sa-i dau vitamina C care ii place chiar foarte mult. De asemenea, o alta chestie pe care nu a mai facut-o pana acum este ca ma linge intruna pe mana si nu inteleg de ce. Ea este dragastoasa, dar niciodata nu s-a manifestat astfel. In trecut a avut probleme si cu acarienii, dar a scapat de ei. Va rog sa imi spuneti ce as putea sa fac! Eu sunt din Pitesti, iar din cate stiu, aici nu exista niciun doctor competent, ba chiar am pierdut in trecut un papagal perus din cauza neglijentei mai multor medici. Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor care nu mananca verdeturi

Mesajde ramona_inka » 26 Iul 2014, 21:22

Problema mofturilor in ceea ce priveste mancarea sau frica de alimente pe care nu le cunoaste se rezolva aducand un alt porcusor de acelasi sex cu cel care exista deja. Cel nou sa stie sa manance diversificat. Astfel porcusorul mofturos va invata de la celalalt prin imitatie ce este bun de mancare. Aducand un alt porcusor se rezolva si problema singuratatii.

De asemena cu siguranta starea ei de sanatate nu este prea buna, imunitatea are de suferit nemancand verdeturi. Nu ii mai oferi paine, nu este hranitoare, incearca in fiecare zi cate un aliment nou descris. Ai o lista intreaga in topicul "Cele 3 mese verzi zilnice". Inceaqrca sa ii oferi din cand in cand frunze proaspete de busuioc, cimbru... sunt foarte bune pt respiratie.
Continua cu vit C, poti oferi si Beres asa cum scrie aici pe forum. Ar fi bine sa o vada un medic, sa o asculte si sa vada ce are in gat. Nu strica nici un examen al cavitatii bucale, mai ales al maselelor.
Citeste aici pt medici in Pitesti:
viewtopic.php?f=2&t=4065
Sau daca poti incearca o vizita la unul din medicii din Bucuresti.

Pentru raceala ai grija sa nu stea in curent, temperatura sa fie constanta, sa nu deschizi usa+geam in acelasi timp si sa fie cusca intre cele doua. Mare grija acum vara, din cauza temperaturilor ridicate porcusorii pot face aprindere la plamani.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori