Problema ochi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 24 Mar 2014, 14:45

Buna ziua!
Am si eu un porcusor de guineea in varsta de 3 anisori.
De curand (2 zile) a inceput sa ii curga un lichid alb din ochiul drept si ii lacrimeaza ochii aproape mereu.Azi dimineata am observat ca se cam ascunde (se fereste) de lumina.Stranuta dar nu foarte des si cateodata tremura.In rest mananca normal,dar nu prea mai e jucaus.

P.S. De cam 4 zile ii dau vit C efervescente(doar asa am gasit) 100mg in 250 ml apa cam atata bea in fiecare zi.

Ce sa fac? la medicul vet nu as prea avea cum sa ajung..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 24 Mar 2014, 15:01

Poate avea diferite cauze, un corp strain in ochisor, o ranire cu un obiect, o infectie sau alta afectiune ce se trateaza diferit. In general recomandat e sa fie vazut de medic, deoarece unele afectiuni nu pot fi tratate doar cu un simplu colir, netratate corespunzator pot duce la complicatii severe.

Ca prim ajutor verifica atent acel ochisor, si daca pare sa nu aiba un corp strain (de ex. fir de fan) in ochisor, cumpara la farmacia umana Sificetina solutie oftalmica sau alt colir pe baza de cloramfenicol, si instileaza o picatura in sacul conjuctival si peste 5-6 ore aplica tot asa unguent oftalmic cu Kanamicina fara hidrocortizon.

In cazul unor leziuni cutanate superficiale la nivelul ochiului efecte bune are gelul Corneregel (pentru informatii suplimentare despre Corneregel foloseste functia cautare in cadrul forumului).

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 24 Mar 2014, 16:11

Multumesc mult!
Nu are absolut nimic ma uit atenta de azi dimineata la el, am observat ca lichidul acela alb i-a curs de cam 2 ori pana acum si dupa ii lacrimeaza ochii.Casca din 5 in 5 minute,daca il las in cusca se intinde si sta cu ochiul drept inchis.Daca il tin in brate nu sta deloc linistit in schimb in cusca mai mult sta intins.
O sa ma duc chiar acum la farmacie sa cumpar!
As avea 2 intrebari: 1.Poate fi din cauza vitaminei C care ii dau de doar 4 zile? inainte nu i-am dat...
2.Poate fi racit? stranuta din cand in cand...dar altceva nimic..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 24 Mar 2014, 20:02

Continua sa ii adminisitrezi vitamina C zilnic odata, dar nu din cel efervescent, ci una din urmatoarele
picaturi orale din care se da cate 5 picaturi
Imagine
sau sub forma de comprimate, vitamina C simpla de 180 mg cum este de ex. aceasta
Imagine
din care se da un sfert de comprimat dizolvat cu putina apa plata sau presarat pe ceva ce consuma imediat in fata ta.
Fortifica rezistenta organismului fata de boli si grabeste vindecarea.

Controleaza atent zona in care este pusa cusca, sa nu fie expusa la curent.
Pregateste pentru ea un loc calduros (vezi aceste descrieri viewtopic.php?p=129716#p129716 despre accesorii din material fleece care poti face din materiale ce ai la indemana), mare atentie la aerisirea incaperii, sa se faca treptat pe perioade scurte de timp, deoarece este sensibil la variatiile mari si bruste ale temperaturii. Poate raci si in cazul in care sta pe asternut sau material ud, verifica mai des locul in care prefera sa stea mai mult pentru a putea schimba partial asternutul umezit.
Sa nu fie oferite alimente direct din frigider, dupa ce este scos de ex. legumele, sa fie tinuta cel putin jumatate ora la temperatura camerei.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 24 Mar 2014, 21:27

Am cautat foarte mult picaturi..initial asta am vrut sa cumpar dar din pacate nu am gasit asa am luat efervescente, o sa ii cumpar maine dimineata.
In legatura cu lichidul acela alb la un ochi am observat ca apare deobicei dupa ce se spala dupa ce isi freaca labuta de ochi atunci isi inchide cateva minute acel ochi.Deobicei cand sta intins inchide acel ochi.Am fost la farmacie dar din pacate n-am gasit decat Kanamicina...o sa ma uit maine in alta farmacie.Cusca lui il curat in fiecare zi dar deobicei sta in pat.I-am pus o paturica acum in cusca dar nu prea ii place tot pe rumegus ii place mai mult.Cu alimentele am foarte mare grija.

O intrebare: Acest lichid alb poate fi din cauza racelii?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 24 Mar 2014, 22:26

Citeste mesajul viewtopic.php?p=36532#p36532 unde poti vedea si o imagine foto si un flimulet video despre acest subiect.
Daca secretia alba apare doar in perioada cand se spala, in rest avand ochisorii curati si cu aspect sanatos, fara secretie sau cojite, nu este nevoie de unguent oftalmic sau picaturi oftalmice, acest proces fiind unul natural.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 24 Mar 2014, 22:52

Secretia alba apare doar la un singur ochi dupa aceasta secretie apar si cojite.Dupa ce se spala sta cateva minute cu acel ochi inchis.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 25 Mar 2014, 12:36

Da, are probleme asa cum am intuit dupa descriere facuta de tine, picaturile si unguentul oftalmic ar aduce o imbunatatire.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 25 Mar 2014, 13:10

Am fost la farmacie dar n-am gasit picaturile mi-au zis ca nu se mai fabrica.Unguetul l-am gasit.
Am acasa betabioptal,l-ar putea ajuta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 25 Mar 2014, 22:08

Din pacate Betabioptal contine pe langa cloramfenicol si substanta betametazona ce este un corticosteroid ce are scopul de a reduce inflamatia (actiune specifica a corticosteroizilor) si pruritul. In cazul ei (si in general la porcusori) este bine sa se evite folosirea corticosterozilor, pe langa faptul ca pot masca unele semne de infectie, pot avea efecte adverse, bine e deci sa se foloseasca doar in unele cazuri (recomandat numai de catre medicul vet), analizand raportul risc-beneficiu.

Aplica unguentul Kanamicina ce are actiune bactericida cu spectru larg, si vezi cum evolueaza, in mod normal ar trebui sa se observe o ameliorare deja in urmatoarea zi.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 25 Mar 2014, 22:22

Multumesc mult! O sa incerc chiar acum.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 30 Mar 2014, 11:06

Buna dimineata!
Multumesc frumos pt ajutor, porcusoru meu se simte mult mai bine acum,i-am cumparat acum 2 zile de la farmacie ser fiziologic si cloramfenicol le-am amestecat bine si ii dau de 2 zile aceste picaturi + dupa 6 ore il dau cu kanamicina cum ai spus tu.In rest, il sterg la ochisor cu ceai de musetel.


O intrebare:Trebuie sa ii dau si probiotic?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 31 Mar 2014, 13:21

Nu este necesara administrarea de probiotic, dar daca ai la indemana, poate primi cateva zile odata sau de doua ori pe zi, sprijina echilibrul florei intestinale.

Urmareste-i greutatea, masurand zilnic cateva zile dimineata si seara, de preferat la aceleasi ore, inainte de masa, pentru a vedea cum asimileaza hrana. In functie de evolutia acestei valori poti aprecia starea ei in general.

Creste-i grau verde si/sau ovaz verde in ladita, si daca poti, culege din zone curate papadie si iarba verde proaspata, acestea trebuie intoduse treptat (prima data se da putin si se mareste treptat cantitatea). Pe langa mesele verzi oferite diversificat incurajeaza mai ales consumul de fan, prin continutul bogat de fibre sprijini echilibrul sanatos al florei intestinale ce contribuie in mod esential la imunizarea organismului.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Problema ochi

Mesajde izalove2009 » 31 Mar 2014, 15:38

L-am cantarit azi dimineata avea 1,1kg mi se pare un pic cam mult...are burtica cam mare dar alearga mult prin camera e foarte jucaus dar cateodata cand merge scoate un sunet ciudat de cateva zile...nu-mi dau seama ce poate fi...
Iarba verde proaspata are in fiecare zi lafel si fan are mereu in cusca.
Picaturile si unguetul cate zile trebuie sa ii dau? si vitamina C?
De 2 zile are bobite moi ce as putea sa ii dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 01 Apr 2014, 23:31

Nu ai scris nimic despre modul in care raspunde la tratament, cum e acum ochisorul? Foloseste doar Kanamicina unguent pentru ochi.

Sisteaza alimentele proaspete o zi sau chiar doua, ofera-i in aceasta perioada doar fan si apa pentru a regla tranzitul intestinal, si monitorizeaza scaunul, verificand de fiecare data forma si consistenta acestuia.
Vitamina C se da in general pe o perioada de 5-7 zile.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori