Mai are vreo sansa?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 23 Iul 2013, 09:59

A avut probleme cu dintisorii,am fost la medic si i-a scurtat,dar acum nu il putem face sa manance singur,este prea slabit..a facut diaree,i-am dat biotics si sab simplex(de ieri)papa suc de radacinoase,pelete dizolvate paine si bea apa.Este foarte slab,oare mai are vreo sansa?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde khaos » 23 Iul 2013, 11:15

Asta numai Dumnezeu poate stii. Tu trebuie sa insisti si sa-l ajuti, sa il hranesti. Pentru ca altfel, singur, intr-adevar, nu mai are sanse.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde maria » 23 Iul 2013, 11:59

nu ii mai da paine
cumpara-i burtica sanatoasa de la nestle si da-i cu seringa, cat vrea el sa manance
gasesti la farmacie sau in supermarket
da-i si pelete cu suc de morcov
continua cu probioticul si mai da-i si ceai de menta
poate are dureri de la taiatul dintilor, da-i no-spa 3 picaturi
cati ani are?
trebuie sa lupti pentru el, sanse sa isi revina sunt mereu, asta doar D-zeu stie cum a zis si rox
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 23 Iul 2013, 19:20

multumesc de raspuns, am cautat in tot sibiul burtica sanatoasa...nu gasesc nicaieri...am luat tot de la nestle orez cu roscove...parea cat de cat asemanator,cu mici exceptii esentiale( probioticele si morcov) . Morcovul il suplinesc cand ii prepar mancarica, a savurat deja 2 seringi de 5 ml...cu biotics.
o sa iau si no spa, exista posib sa aiba dureri,parca tremura uneori, rar ce-i drept dar ...totusi.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde maria » 23 Iul 2013, 19:44

cu burtica s-a rezolvat?
mai are diaree?
deci pana la urma cat probiotic i-ai dat?
daca are crampe (par a fi crampe?) poate fi de la burtica si atunci ar fi binevenit niste carbune medicinal
o jumatate de pastila dizolvata in apa plata, dupa care 2 ore nu dai nimic
si no-spa e ok
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 23 Iul 2013, 20:21

acum i-am dat 3 pic de no spa cu suc de morcovi pt copii (rehidratare rapida Hipp) , iar probiotic i'am dat 1 varf de cutit de 2 ori pe zi . Pe la 4 i'am dat si putina smecta, cat despre diaree,e putin mai solid ''cadoul''...dar tb sa ii curat eu saculetul ca nu poate elimina singur.
e foarte slabit :(

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 23 Iul 2013, 20:22

ii aud untestinele cum chitaie ...daca pot spune asa...inseamna ca se petrece ceva pe acolo ... mai mult ca sigur il doare ceva.
nu am precizat varsta , are aproape 3 ani...e inca asa tanar sper sa nu renunte, ca eu nu ma dau batuta...

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 23 Iul 2013, 21:33

Acum i s-au umflat si labutele :(( si sunt fierbinti ...parca mai rosii ca de obicei... nu a facut miscare de cateva zile... ce sa-i mai fac??
l'am uns cu putina crema de galbenele si le'am masat usor...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 25 Iul 2013, 11:42

In cazul lui in loc de No Spa ar fi mai eficient administrarea de Meloxidyl pentru combaterea durerii, vezi aici viewtopic.php?p=117193#p117193 capcana cercului vicios in acest caz, iar despre modul de administrare a acestui medicament cu efect analgezic si antiinflamator citeste la viewtopic.php?p=113852#p113852

Daca e letargic si inapetent, trebuie hranit cat mai des, este mai bine sa se dea la fiecare 2-3 ore o portie foarte/mai mica, crescand treptat cantitatea, strategie ce se aplica concomitent cu administrarea de Meloxicam ce combatand durerea are sansa de a trezi apetitul, mai ales in cazul in care se administreaza si Metoclopramid, o substanta ce stimuleaza motilitatea gastro-intestinala la acest animal cu intestinele relativ lungi, ele avand nevoie de stimulare de acest fel. Nemancand o perioada mai mare peristaltismul intestinelor scade dramatic. Se gaseste la farmacia umana si sub denumirea de Cercucal (sau Metoclopramid care e substanta activa), jumatate comprimat dizolvi cu 2,5 ml apa si ii dai de 3x/zi cate 0,5 ml.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde maria » 25 Iul 2013, 15:43

mesajul lui cmd e de acum 2 zile
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

lovinanca
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iul 2013, 22:32
Localitate: Bucuresti

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde lovinanca » 25 Iul 2013, 21:39

observ ca aproape aceleasi simtome are si purcelusul meu, in afara de faptul ca nu are labutele rosii, dar eu m-am trezit cu el intr-o dimineata ca si cum era paralizat, dar acum si-a revenit cat de cat, i-am dat probiotic de la farmacie si carbune cu ceai pentru colici, pe langa foarte multa apa si suc de morcov,dar in schimb daca stau langa el mai mananca cate ceva , dar cu scaunul nu prea vrea sa iasa, nici eu nu stiu ce sa-i fac , plus ca imi sta numai intr-un colt in cusca singur nu vrea sa manance. Doctorul mi-a mai zis sa ii dau si alte fecale de la alti purcelusi ca sa ii echilibrezi flora intestinala, acum sper sa isi revina si al meu. Sunt curioasa ce i-ai dat sa manance inainte sa se imbolnaveasca?

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 26 Iul 2013, 11:47

verifica'i saculetul pt fecale....posibil sa nu poata elimina singur, atunci trebuie sa'l ajuti tu sa faca cacuta (gasesti pe site cum sa il ajuti sa elimine ,citeste cu atentie si incearca sa fi finuta).
Tb sa il hranesti , sa stai de el, nu il lasa singur. Vezi ca sucul de morcov poate balona, vb si tu cu un doctor(poate altul) ...sa nu aiba si altceva, probleme dentare sau altele...

Si in legatura cu Goofy,porcusorul meu,inca este printre noi,slabit dar incercam sa-l aducem pe picioare,mai ales ca va avea si copilasi(tocmai am observat ca partenera lui este gestanta)Mii de multumiri lui Maria si doctoritei Ana Pantu(care ne-a ajutat telefonic)...si vreau doar sa mentionez ca doctorii din Sb pe langa ca sunt varza la capitolul animalutze mici,mai sunt si orgoliosi din cale afara...Noi o sa facem tot ce putem pt.el ,restul...Multumim Gemon.ro pt sfaturile voastre...si speram sa fie bine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 26 Iul 2013, 16:33

CMD, Burtica Sanatoasa am cumparat la magazinul Kaufland, ai incercat si acolo?
Aveti mare grija de ei in aceasta perioada caniculara, temperaturile excesive le pot aprofunda boala. Hipertermia se poate instala rapid in cazul in care nu se iau masurile necesare, aceste animale fiind stenoterme sa se puna mare accent pe prevenire, vezi viewtopic.php?f=28&t=1021 si viewtopic.php?t=1003

Recuperare rapida celor bolnavi!

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 27 Iul 2013, 02:52

Am cautat la toate magazinele mari,si la toate farmaciile care mi-au iesit in cale,mai caut maine poate ,poate.Problema este ca din seara asta nu mai vrea sa manance cu seringa...vrea sa roada dar numai paine uscata,a muscat un pic dintr-o frunza de varza si a mancat ceva pelete si cam atat...si a baut cam 15 ml de apa...ma roade de deget is nu stiu ce vrea sa-i dau...Cat despre temperatura,sta intr-o camera cu temperatura optima zic eu..nu prea bate soarele in ea..credeti ca ma mai puteti sfatui ce sa-i mai dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 27 Iul 2013, 06:30

In cazul in care dintii cresc prea lungi, trebuie piliti la lungimea potrivita, neaparat respectand si acel unghi ce permite o ocluzie naturala, la porcusor suprafetele de masticatie fiind mai inalte pe partea interioara a maxilarului superior, iar la maxilarului inferior pe partea exterioara. Modul in care dintii superiori si inferiori se intalnesc, este deci esentiala, dintii lor crescand in continuu au nevoie de tocire, in malocluzie tocirea corecta a dintilor din spate poate avea loc dupa ce acestia sunt readusi la dimensiunea si forma normala.
Imagine
Daca nu sunt respectate aceste caracteristici specifice la scurtarea dintilor, masticatia in timp devine foarte dureroasa din cauza dintilor ce tot cresc si nu se tocesc corepunzator, ocluzia defectoasa putand cauza mari dureri, cu trecerea timpului consecintele fiind devastatoare, vezi la viewtopic.php?p=117989#p117989

Incearca sa procedezi in acest fel viewtopic.php?p=117252#p117252
administrandu-i si cele ce am recomandat in urma cu doua postari.

Faptul ca refuza hrana, este un simptom al unei boli, trebuie descoperita cauza, tratand simptomul problema va persista in continuare fara perspectiva unei vindecari.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori