Chisturi ovariene

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 12 Aug 2011, 15:10

Mica a fost operata. A durat cam 1 ora operatia; a scos niste chisturii .... uriase si uterul. Aratau groaznic si cind mi-a aratat cit trebuia sa fie un ovar ... sa dau pe spate. Fara exagerare, chisturile erau de zeci de ori mai mari ca un ovar normal. Daca e cineva interesat si pot sa pun pozele cu chisturile estirpate sa imi ziceti.
Acum sintem in Turda, inca e zombie, se agita saraca, dar n-am ce-i face. Doctorul i-a facut si glucoza subcutanat si mi-a zis ca spre seara pot sa ii dau sa manince putin si des. Acum tot roade la prosoape. Probabil i-o fi sete (zic asta ca asa simtem eu dupa o operatie).
Va mai tin la curent cu evolutia ei.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 12 Aug 2011, 15:42

nici apa nu ii dai?
ma bucur ca porcuta e bine
tinem pumnii in continuare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 12 Aug 2011, 15:49

Eu i-as da ce trebuie, dar ce ? Apa nu stie bea. Sa o chinui cu seringa ?
Sa ii dau de pe acum lubenita si castravete sau mai astept citeva ore ?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 12 Aug 2011, 15:52

ma gandesc ca trebuie sa bea apa, sa faca pipi, sa elimine anestezia din corp
banuiesc ca pipi si bobite a facut, desi daca nu a mancat nu stiu ce ar putea sa elimine
daca se agita nu cumva are dureri?
doctorul ce a zis?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde anisoara » 12 Aug 2011, 15:53

Cat ma bucur ca ati trecut peste operatie!
Doamne ajuta in continuare! Doctorul nu ti-a spus daca ai voie sa-i dai apa dupa operatie?!
Daca ai voie poate ar fi bine sa-i umezesti putin botucul, de seringa...ce sa zic, sa nu o chinui ca si asa biata de ea o fi avand dureri si daca o mai stresezi si tu...
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 12 Aug 2011, 16:01

L-am intrebat clar ce sa fac ca nu stie bea apa si cum rezolvam cu hidratarea. I-a facut glucoza subcutanat (nu stiu ce cantitate) si a zis ca azi nu mai am ce sa ii fac. I-a dat el doza de antibiotic, a cusut-o in stiu ce tehnica, in "U" (chestii de ma depasesc). Diseara a zis ca sa incep sa ii dau mincare putin si des si l-am intrebat expres si pina atunci ?! Mi-a zis ca avind in vedere ca a "umblat" prin burta ei sa o lasam sa se aseze organele la locul lor cit de cit, pentru ca au un loc in plus acum.
Deja s-a plimbat prin cusca, dar anestezia a trecut total. Picioarele din spate nu le controleaza perfect inca. Lucida pare ca e, din moment ca i-am aratat ascunzatoarea sub prosop si s-a bagat acolo.
Pipi si fecale a facut inainte de operatie. Dupa ... nu a avut cind si ce; ca abia au trecut 2 ore.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 12 Aug 2011, 16:22

I-am dat citiva sodatei de castravete. Sper sa nu fi facut o greseala. Maninca de rupe si are o pofta-necesitate de mai rar. Ma duc sa cumpar seringa sa incerc sa ii dau apa daca vrea. Nu o fortez.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Gemon » 12 Aug 2011, 20:37

Semnele pe care le descri, sunt imbucuratoare, este deja activa si are interes fata de hrana. Acum are nevoie de liniste, un mediu cat mai ferit de stres. I s-a administrat subcutanat glucoza, aceasta protejeaza ficatul si ii furnizeaza energie. Acum se urmareste atent urina, tinand pe prosop/scutec absorbant ce schimbi des, poti monitoriza relativ usor.

Dupa interventii chirurgicale este bine sa se dea vitamina C, poti incerca sa amesteci si putina vitamina C in hrana ce ii vei prepara si pe care o va primi prima data numai in cantitati mici, mai des (o strategie buna ce a recomandat medicul), treptat marind cantitatea. In asemenea situatii se da Critical Care, cum nu e accesibil la noi, se da putina hrana speciala de buna calitate cum e Cavia Complete amestecat cu putin probiotic (de ex. Biotics) si ceai de afine, in functie de stare se poate da si cu baby-food pe baza de legume, fructe (sa nu contina cartofi). Dupa ce incepe sa manance, se urmareste tranzitul intestinal, daca pare sa elimine prea putine boabe, se tine cont de faptul ca s-ar putea sa reingesteze o parte din acestea (cecotrofele poate lua si de pe prosop). Se cere ajutorul medicului in cazul in care pare sa fie constipat, nu elimina bobite deloc. Fibrele din hrana speciala o ajuta, daca mai tarziu accepta si cateva fire de fan, structura acestuia stimuleaza/imbunatateste peristaltismul.

In tot acest timp se urmareste sutura, in acest fel se poate depista din timp o infectie sau orice problema. Unii porcusori au tendinta sa traga de fire, pot face asta din cauza durerii (se administreaza medicament contra durerii, prescris de medicul vet) sau a discomfortului ce simt (ca un copil mic, nu intelege ce se intampla si vrea sa elimine discomfortul in acest fel - de obicei dupa 2-3 zile simte mancarime si poate trage de fire, se poate preintampina cu punerea unui colar care se scoate periodic pentru a se spala, a manca cecotrofele, timp in care e supravegheata atent).

Greutatea corporala se va monitoriza o perioada dupa ce se va simti mai bine.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 12 Aug 2011, 21:42

Revin cu noutati. La 2-3 ore dupa interventie cind parca a inceput sa se "dezmorteasca" a inceput sa fie oarecum letargica. Maninca doar prima imbucatura pe urma renunta. Se duce cu botul in colt si acolo sta. La citeva zeci de secunde ridica capul ca si cum ar inspira adinc, ca o spasma ... Sta in pozitia ghemuit. Comportamentul asta si acum il are.
Imediat am sunat medicul si mi-a zis ca va fi sub efectul anesteziei inclusiv la dimineata si de aia starea asta letargica la ea. I-a dat un anestezic pe care l-a facut progresiv si mai de durata ca sa nu simta durerea postoperatorie. Deci pina miine nu imi ramine decit sa am rabdare.
La 2 ore dupa operatie a eliminat prima bobita cecotrofa. Am vazut-o pt citeva secunde pe urma a disparut, deci a mincat-o. Acum am vazut ca a mai eliminat 2 bobite normale si parca e o pata umeda. M-am tot gindit si nu cred ca e altceva decit urina. Iar un pas bun. Ramine sa mai urmaresc pe parcurs.
I-am dat apa cu seringa dar nu am putut decit vreo citiva mililitri. Sper sa fie ok totul pina miine si daca vad ca nu vrea o sa mai fac naveta Turda-Cluj sa ii administreze glucoza subcutanat pina isi mai revine.

L.E: pot sa o dau zilnic cu Betadine pe locul operatiei ?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 12 Aug 2011, 21:50

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde emil_inka » 12 Aug 2011, 22:39

Eu zic ca ar fi bine sa incerci sa-i dai putina apa cu vit.C. Lasa-i si fan in fata peste noapte. Nu dispera 24 de ore post operatoriu este normal. Doamne ajuta.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 12 Aug 2011, 23:04

Apa i-am dat ... 2-3 ml cum am zis. Acum am trezit-o iar, a luat vreo citeva guri de ardei si cind sa ia sfecla rosie si-a adus aminte de coltul ei preferat si cu o convingere, putere si hotarire s-a dus direct acolo. Chiar a incercat sa ma muste cind am vrut sa o opresc. I-am pus de toate in fata boticului; daca are chef de ceva se serveste singura. Mai continuam miine cu apa + vit. C.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde adelinatache » 13 Aug 2011, 00:51

sa speram ca totul va fi bine.
eu s cu gandul la ea si vb cu doamne doamne sa o aiba in grija lui sa se faca bine.
o pupam dulce pe botic.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Lili » 13 Aug 2011, 07:59

Buna dimineata. Cum e porcuta?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 13 Aug 2011, 10:37

Buna dimineata si voua. Porcuta mea pe la 5 dimineata parea treaza, dar eram eu somnambul. Pe la 9 cind m-am trezit chiar as putea spune ca e treaza complet.
Asta noapte am auzit-o molfaind la fin, de dimineata era aproape gata. I-am dat un castravecior mic l-a infulecat tot. A facut pipi si o gramada de bobite. Daca le pot numi asa ca fiind, pot zice, printre primele au forma ciudata si unele lipite intre ele.
Ieri isi tira dupa ea piciorul in care i s-a facut anestezia. Azi calca bine pe amindoua. Se cam impleticeste de picioarele din spate ... dar cred ca e din cauza operatiei.
O sa pun si ceva "instantanee" cu ea mai incolo.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori