Speriati

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Ana Maria3732
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Ian 2019, 15:25

Speriati

Mesajde Ana Maria3732 » 26 Ian 2019, 15:31

:thinking: Buna ziua!

Le am pe procute de 3 luni.. s-au acomodat repede, sunt atașate... mănâncă bine, sunt active... doar ca de ceva vreme la fiecare mișcare se sperie extrem de repede si fug si se ascund.. Nu stiu ce sa fac... le scot aproape in fiecare zi si ne jucam cu ele... e adevărat că nu le las libere in casa.. dar au cușcă spatioasa si stau in camera cu noi zi si noapte... nu ar trebui să le sperie si Atunci Cand ridicam o mână... Nu stiu ce e de facut! :worried: :worried:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Speriati

Mesajde Gemon » 26 Ian 2019, 17:14

De obicei e bine sa sa nu faci miscari bruste si sa le vorbesti inainte de a te apropia de cusca, daca este liniste in acel spatiu, un zgomot brusc poate fi perceput ca un stimul neplacut, sursa ce le pune il alerta. Vezi si partea a doua la acest mesaj viewtopic.php?p=69483#p69483
Poti pune in mai multe locuri fan, in suport, pe langa sau peste accesorii, se relaxeaza si le stimuleaza mental, exemple la http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html
Insereaza in postarea ta o poza cu cusca lor, pentru a vedea cum este amenajata.

Ana Maria3732
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Ian 2019, 15:25

Re: Speriati

Mesajde Ana Maria3732 » 27 Ian 2019, 18:01

Multumesc pentru raspuns!

Doar asa am reușit să pun imaginea cu cușca. Dimensiunile sunt de 120x60...
Fişiere ataşate
HYoLceI.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Speriati

Mesajde Gemon » 28 Ian 2019, 16:38

Confectioneaza un hamac, vezi la viewtopic.php?p=20837#p20837
Leaga in asa fel, sa fie pozitionata pe la mijlocul custii, vor avea un ascunzis in plus unde se pot refugia, asa se vor simti in mai mare siguranta.



Vezi cum poti confectiona, la https://www.youtube.com/results?search_ ... guinea+pig


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori